Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda OW SARP dla najlepszych prac

 

Czas czytania: ~3 min


20 maja 2015 roku Oddział Warszawski SARP wręczył nagrody dla najlepszych prac dyplomowych, obronionych w 2014 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

xukA1Xpl8Jh7AI5EPErECas0iq9ccfcv3KoGDN8pYPiEMgo54TW973lSWaxi_trakt-praski-malgorzata-dembowska2.jpg

Nagroda OW SARP – to dla każdego absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej spore wyróżnienie. Zostać docenionym przez zawodową organizację i grono specjalistów z dziedziny, w które chce się rozpocząć karierę jest dla każdego młodego architekta ważnym wydarzeniem.

0mZFo8LVrx0TuuBWN6StyxN6Y3uggXLMNKaKuKz4do0Md4KkUb8xDwHn4MmW_trakt-praski-malgorzata-dembowska1.jpg

Autor: Małgorzata Dembowska

Młodzi adepci lub studenci wydziałów architektury z różnych stron Polski mogą co roku zgłaszać swoje prace do różnych konkursów. Swoje laury przyznają poszczególne oddziały SARP; dyplomy polskich i niemieckich początkujących projektantów docenia też Nagroda Integracyjna BDA-SARP. Młodych twórców chce też nagradzać Fundacja im. Stefana Kuryłowicza.

20 maja 2015 roku została wręczona Nagroda OW SARP dla najlepszych dyplomów obronionych na WAPW w 2014 roku. W skład komisji weszli architekci, przedstawiciele Warszawskiego Oddziału SARP. Byli to: Ewa Porębska, Konrad Chmielewski, Janusz Kołaczkowski, Daniel Frąc. Spośród zgłoszonych prac komisja wybrała dwa dyplomy.

Id2SGT5LsuPp6xfUnF7YVcjPHAknkpjxZkxeVwSeAU6UyKxcZLwFNvPaHI34_trakt-praski-malgorzata-dembowska3.jpg

Autor: Małgorzata Dembowska

Pierwszy z dyplomów, wyróżniony Nagrodą OW SARP powstał pod merytoryczną opieką prof. Ewy Kuryłowicz, a jego autorką jest Małgorzata Dembowska. Ten projekt nosi nazwę „Trakt Praski” i jest wizją budowy pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę, łączącej lewo- i prawobrzeżną część Warszawy. Autorka pracy uważa, że wyraźny podział stolicy na dwie, rozdzielone rzeką części jest niekorzystny dla całego miasta, ale szczególnie dla Pragi Północ. Dlatego też swój dyplom poświęciła projektowi, który w jej mniemaniu wspomoże rewitalizację tej dzielnicy. Wizja budowy pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę ma też wpisać się w trend „odwracania” miasta ku rzece.

„Wisła w rejonie Warszawy jest rzeką szeroką. Kładka pieszo-rowerowa o długości 400 metrów z funkcją jedynie komunikacyjną i widokową na takim dystansie może być więc niewystarczająco atrakcyjna dla potencjalnego użytkownika. Dlatego propozycją projektową jest w tym miejscu most pełniący funkcję budynku. Rozszerzenie funkcji kładki o ofertę usługową może uatrakcyjnić ciąg pieszy prowadzący na Pragę oraz jeszcze bardziej zbliżyć zarówno dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice, jak i miasto do rzeki” - opisuje swój pomysł autorka dyplomu, wyróżnionego Nagrodą OW SARP.

rISZeT9CCfVurOX3oqcWeJRngPH68XVbFhCJ0VwaI8Gi6mXLPLLUuFhyhDIk_widok-1.jpg

Autor: Jan Bagiński

Nagroda OW SARP powędrowała także do Jana Bagińskiego. Promotorem tego dyplomu był Grzegorz Stiasny. Praca nosi tytuł „Budynek wielorodzinny otwartego kodu” i łączy kwestie architektury mieszkaniowej z... globalizacją i cyfryzacją oraz tworzeniem otwartych baz danych i dostępnych zasobów. „Czy jest możliwe uregulowanie zjawiska powielania i przetwarzania wzorców? Czy architekci mogą ograniczyć swój wpływ na projekt uznając za nadrzędne tworzenie informacyjnych ram projektowych dla indywidualnych konfiguracji na bazie decyzji użytkownika?” i opracowuje projekt, polegający na „na zbudowaniu modelu obrazującego decyzje i preferencje uczestników procesu projektowego ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych potencjalnych mieszkańców”.

dLOSsu8G1kX9sloou9agamIl69dYyLRMXgs8UkssVP4DXYVP7j0F96ALOWNo_widok-2.jpg

Autor: Jan Bagiński

siJKUaBjmz0Il7tOWbUrGKk5NZA4HJLxiSIIcNuudkyMEQywMRtuQTtIZyR7_widok-3.jpg

Autor: Jan Bagiński

YUXFMaI2re7OsW3Q3K5PLb0zk9za7CHc4iZRyeWQpwekTpoi9PR9czlZY18e_widok-4.jpg

Autor: Jan Bagiński

Aby swój pomysł przybliżyć odbiorcom Jan Bagiński na obszarze, wyznaczonym ulicami Hożą, Mokotowską, Wilczą i Kruczą w Warszawie zaprojektował osiedle, odpowiadające śródmiejskiemu charakterowi działki, a także aktywnościom mieszkańców. Jednocześnie domy zaprojektowano tak, by ich formy oraz układ przestrzenny były maksymalnie elastyczne i podatne na modyfikacje. „Architekt powinien zadbać by projekt, którego jest współuczestnikiem nie zdewaluował się zbyt szybko. Powinien przewidzieć możliwość wprowadzania zmian – dostosowania do mody, nowych potrzeb funkcjonalnych, zmiennych warunków ekonomicznych. Projektowanie na bazie dostępnych rozwiązań pozwoliłoby na oszczędność zasobów, czasu i przestrzeni” - pisze Jan Bagiński.

Źródło informacji: sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera