Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP 2015 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha laureatami Honorowej Nagrody SARP 2015

 

Czas czytania: ~3 min


Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha 16 lipca 2015 roku zostali ogłoszeni laureatami jednej z najbardziej prestiżowych nagród w polskiej architekturze – Honorowej Nagrody SARP. Przyznawana przez branżową organizację nagroda docenia całościowy dorobek

 

8jbfwjuXgAoJvPllhhGk5ULldccr585gttBc88ACSujO8mFdI7BeuPYtdHYO_portret.jpg

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha 16 lipca 2015 roku zostali ogłoszeni laureatami jednej z najbardziej prestiżowych nagród w polskiej architekturze – Honorowej Nagrody SARP. Przyznawana przez branżową organizację nagroda docenia kompletny dorobek projektantów, całokształt ich twórczości.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha dołączyli do grona wybitnych polskich architektów – bo lista laureatów Honorowej Nagrody SARP niejako służyć ma właśnie tworzeniu panteonu gwiazd polskiej architektury. Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha prowadzą swoją autorską pracownię od 1991 roku. Obaj są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, obaj mają też na koncie staże i praktyki w zagranicznych pracowniach i uczelniach. Jak sami piszą w swoim credo: „Nadrzędnym celem BIM przy projektowaniu, jest rozważenie w pierwszej kolejności przyszłej formy (struktury) dzieła, oraz jego umiejscowienia w tożsamości historyczno-kulturowej. Czerpiąc z tradycji staramy się odkrywać przeszłość dla przyszłości. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności i konsekwencji tworzenia nowych obiektów i ich oddziaływania na środowisko, w którym mają współistnieć”.

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha mają na koncie wiele realizacji, które są albo rozbudowami czy modernizacjami historycznych obiektów, lub które powstały w bardzo specyficznym, nierzadko zabytkowym kontekście. Architekci nie boją się projektowania w sąsiedztwie zabytków i wychodzi im to doskonale – a przebudowywanie czy rozbudowywanie cennych obiektów wymaga przecież mnóstwo wyczucia i czasem powściągnięcia własnych ambicji. 

0Zb3sdAV4vX6BTwx1ahbtjEx4xQclvb1L4Hfz1GuTsqbr8s8cfZF5a59J0NM_bydgoszcz-bank.jpg

Dziełem, które wkrótce po powstaniu trafiło na listę ikon polskiej architektury jest zaprojektowana przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę i oddana do użytku w 1999 roku siedziba BRE Banku w Bydgoszczy. Składający się z dwóch zaokrąglonych brył gmach stanął wśród zabytkowych spichlerzy malowniczego nabrzeża Brdy i choć nie ukrywa swojej nowoczesności, pasuje do nich idealnie.

XVZZTeg0kx9VCgENXsP9e3lyeR5lhSu8YRFYqiAUFEbOwt1TzhQce4fcSaYj_bydgoszcz-bre-bank-1.jpg
91Oj1Xuckd3YOxyCB7xIoIyhZNSXXFjnYEWUhXuws9ZHpsEI1z18P6b4ySS5_hotel-bulwar-torun.jpg

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha  zaprojektowali Hotel Bulwar w Toruniu (2008 rok), powstały w wyniku rozbudowy zabytkowych Koszar Racławickich; gmach znajduje się na obrzeżach toruńskiej Starówki, wśród cennych zabytków gotyku. 

BKBA8xPd5msEylN1eVtsD2DGvRzcHfvdriPA4FeOHFLRhSU1rwtQLzYePTJw_stara-papiernia-1.jpg

Pięć lat wcześniej powstało centrum handlowo-usługowe Stara Papiernia w podwarszawskim Konstancinie – dzięki pracy architektów udało się przywrócić unikalny charakter pochodzącemu z 1836 roku ceglanemu obiektowi poprzemysłowemu – właściwie podźwignąć go z ruiny, w jakiej się znajdował. 

rTTZVplGHxWe43qj4GDdst5PihrrrfewGbkWg3cKtgmKI16uQyJY2DXiBS5C_szkola-w-konstancinie.jpg

W Konstancinie powstała też szkoła z halą sportową, projektu zespołu Bulanda Mucha. Oddana do użytku w 2009 roku ma prosty, minimalistyczny kształt o gładkich, betonowych elewacjach i licznych przeszkleniach.

8AkAkcY7SdigrilZNYwWUEpnQ0813KlQlSU7axZrzkB41MAtWeiRQT7TZc6L_chmielna25-2.jpg

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha są autorami biurowca, wybudowanego w 2013 roku przy ulicy Chmielnej 25 w Warszawie. To klasyczna plomba – nowy obiekt, wstawiony w pierzeję historycznej ulicy. Architekci nadali mu nowoczesny kształt – szklana elewacja faluje, ma formę „przeplatanki”, wzbogaconej charakterystycznymi, czerwonymi płaszczyznami. 

6rd0Fx7Pfip90sQKaPK904AtBZJyTjb2NOu8ld5Xlpv7OL17GR2HMEYuufKx_biblioteka-na-koszykowej-1.jpg

We wrześniu 2015 roku ma się zakończyć przebudowa gmachu Biblioteki Publicznej miasta stołecznego Warszawy. To także budynek – plomba, który za elegancką, powściągliwą fasadą kryć będzie nowoczesną i funkcjonalną czytelnię i bibliotekę

QG9KPMySihGuwyZ5UYsrGrFCEAEx58ZnS1tkUIkbqtJGEUUAeJsEGxSFIraz_apartamul-piekna.jpg

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha są także autorami rozbudowy kamienicy przy ul. Pięknej w Warszawie, która zamieniła się w ten sposób w luksusowy apartamentowiec. Ci sami architekci są też autorami apartamentowca przy ul. Walecznych na Saskiej Kępie, gdzie zaprojektowali stonowaną bryłę, we współczesny sposób parafrazującą modernistyczne kształty przedwojennych domów, zapełniających tę dzielnicę.

 

kONuIM397I4qBEMj47LE9qDcGyuo1Mg1J483FxHMPLKldZNJwpj7MwmFDt61_apartamentowiec-walecznych.jpg

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha nagrodę odbiorą podczas uroczystej gali, która odbędzie się 11 grudnia 2015 roku w warszawskiej siedzibie SARP.

Źródło zdjęć: www.bimarch.pl, Wikipedia.org (fot. Pit1233, licencja CC0), www.lhi.pl, http://starapapiernia.pl, www.hotelbulwar.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego
Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

22 czerwca 2021 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt budynku Centrum Dydak ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera