Muzeum Historii Polski w 2018 roku? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Historii Polski w 2018 roku?

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Historii Polski miało zostać ulokowane w gmachu, projektu pracowni Paczowski et Fritsch Architectes

 

EoRYvk1lNPifm5DcGSHYnEpgVTJBqQbPuOyt4bQRMAcSUd28ispwZcFbWoOU_muzeum-wojska-polskiego-1.jpg

Muzeum Historii Polski jako placówka, mająca za zadanie szerzenie wiedzy na temat dziejów Polski powstało w 2006 roku. Trzy lata później rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt siedziby muzeum. Plan budowy gmachu od początku wzbudzał kontrowersje, ponieważ przeznaczono pod niego wykop Trasy Łazienkowskiej, który miałby zostać nakryty specjalną platformą.

9Em7h7X7bMpdZrdq92ceFits2xj3wZmatY5ndk29kvSzU5DDOFl0ddLgVNya_muzeum-wojska-polskiego-4.jpg

Muzeum Historii Polski miało zostać ulokowane w gmachu, projektu pracowni Paczowski et Fritsch Architectes, bo to właśnie ta wizja zwyciężyła w konkursie w 2009 roku. Plan postawienia nowoczesnego gmach ponad wykopem Trasy Łazienkowskiej, tuż obok Traktu Królewskiego, Zamku Ujazdowskiego, Sejmu wzbudził jednak wiele wątpliwości. Gdy okazało się, że realizacja tej wizji będzie niezwykle kosztowna – wycofano się z niej. Nie zmieniło to jednak potrzeby znalezienia siedziby dla tej ważnej placówki. Wiele w ostatnich latach powstało miejsc, opowiadających o historii Polski, dotykają jej one jednak w sposób wybiórczy, mówią o fragmentach dziejów, o pojedynczych zjawiskach, tak jak np. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Historii Polski decyzją rządu nie powstanie nad Trasą Łazienkowską, a na terenie Cytadeli. W tym samym miejscu, w którym swoją siedzibę ma zbudować Muzeum Wojska Polskiego. Konkurs na ten projekt także rozstrzygnięto w 2009 roku – pierwszą nagrodę otrzymało biuro WXCA.

LDp8EVIaiL1il7FMxJkg4FJZH7mlNqzvZcFyKMEI5TgdYCrDXPZdC3VgO0gI_muzeum-wojska-polskiego-3.jpg

Muzeum Historii Polski ma według nowej koncepcji powstać wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli. Małgorzata Omilanowska, minister kultury, tłumaczyła kilka dni temu: „Ambitny pomysł wizjonerski budowania nad Trasą Łazienkowską nie mógł być zrealizowany, bo na tak wielką inwestycję w czasach kryzysu nie było nas stać. Trzeba było przeciąć myślenie życzeniowe i zdecydować, na co nas stać. W stachanowskim tempie w kilka miesięcy udało się przygotować koncepcję budowy muzeum na Cytadeli. Cytadela otworzy się więc na miasto, przy okazji zmienimy wymowę tego obiektu, nadamy mu nową treść”. Projekt budowy na terenie Cytadeli nowych pawilonów oraz adaptowania do potrzeb muzealnych tych starych zostanie więc teraz zmieniony tak, by pomieścić dwie placówki. Być może zmieniony zostanie nieco także układ ulic w otoczeniu Cytadeli. Chodzi o to, by otworzyć teren na miasto, by ułatwić dostęp przyszłym zwiedzającym.

avYzo1B2Yntad7QawkaS6KxJvIdN3pCmyzP2Y3SkEENOaBd7q21Om9dTsfmU_muzeum-wojska-polskiego-2.jpg

Muzeum Historii Polski tydzień temu otrzymało od pani premier obietnicę finansowania budowy. „Rada Ministrów podjęła decyzję o zapewnieniu finansowania dla Muzeum Historii Polski. Środki na muzeum będą przesuwane transzami na rachunek inwestycyjny ministra kultury. W 2016 na program budowy muzeum trafi 11,6 mln zł. Największy wysiłek inwestycyjny będziemy musieli podjąć w 2017 r., kiedy koszty wyniosą powyżej 120 mln zł. Ale jesteśmy na to przygotowani” - mówiła podczas konferencji premier Ewa Kopacz.

Muzeum Historii Polski, dzięki obiecanym przez rząd funduszom ma podobno szansę zostać oddane do użytku w listopadzie 2018 roku, a więc w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy się uda?


Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera