Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Historii Polski w 2018 roku?

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Historii Polski miało zostać ulokowane w gmachu, projektu pracowni Paczowski et Fritsch Architectes

 

EoRYvk1lNPifm5DcGSHYnEpgVTJBqQbPuOyt4bQRMAcSUd28ispwZcFbWoOU_muzeum-wojska-polskiego-1.jpg

Muzeum Historii Polski jako placówka, mająca za zadanie szerzenie wiedzy na temat dziejów Polski powstało w 2006 roku. Trzy lata później rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt siedziby muzeum. Plan budowy gmachu od początku wzbudzał kontrowersje, ponieważ przeznaczono pod niego wykop Trasy Łazienkowskiej, który miałby zostać nakryty specjalną platformą.

9Em7h7X7bMpdZrdq92ceFits2xj3wZmatY5ndk29kvSzU5DDOFl0ddLgVNya_muzeum-wojska-polskiego-4.jpg

Muzeum Historii Polski miało zostać ulokowane w gmachu, projektu pracowni Paczowski et Fritsch Architectes, bo to właśnie ta wizja zwyciężyła w konkursie w 2009 roku. Plan postawienia nowoczesnego gmach ponad wykopem Trasy Łazienkowskiej, tuż obok Traktu Królewskiego, Zamku Ujazdowskiego, Sejmu wzbudził jednak wiele wątpliwości. Gdy okazało się, że realizacja tej wizji będzie niezwykle kosztowna – wycofano się z niej. Nie zmieniło to jednak potrzeby znalezienia siedziby dla tej ważnej placówki. Wiele w ostatnich latach powstało miejsc, opowiadających o historii Polski, dotykają jej one jednak w sposób wybiórczy, mówią o fragmentach dziejów, o pojedynczych zjawiskach, tak jak np. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Historii Polski decyzją rządu nie powstanie nad Trasą Łazienkowską, a na terenie Cytadeli. W tym samym miejscu, w którym swoją siedzibę ma zbudować Muzeum Wojska Polskiego. Konkurs na ten projekt także rozstrzygnięto w 2009 roku – pierwszą nagrodę otrzymało biuro WXCA.

LDp8EVIaiL1il7FMxJkg4FJZH7mlNqzvZcFyKMEI5TgdYCrDXPZdC3VgO0gI_muzeum-wojska-polskiego-3.jpg

Muzeum Historii Polski ma według nowej koncepcji powstać wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli. Małgorzata Omilanowska, minister kultury, tłumaczyła kilka dni temu: „Ambitny pomysł wizjonerski budowania nad Trasą Łazienkowską nie mógł być zrealizowany, bo na tak wielką inwestycję w czasach kryzysu nie było nas stać. Trzeba było przeciąć myślenie życzeniowe i zdecydować, na co nas stać. W stachanowskim tempie w kilka miesięcy udało się przygotować koncepcję budowy muzeum na Cytadeli. Cytadela otworzy się więc na miasto, przy okazji zmienimy wymowę tego obiektu, nadamy mu nową treść”. Projekt budowy na terenie Cytadeli nowych pawilonów oraz adaptowania do potrzeb muzealnych tych starych zostanie więc teraz zmieniony tak, by pomieścić dwie placówki. Być może zmieniony zostanie nieco także układ ulic w otoczeniu Cytadeli. Chodzi o to, by otworzyć teren na miasto, by ułatwić dostęp przyszłym zwiedzającym.

avYzo1B2Yntad7QawkaS6KxJvIdN3pCmyzP2Y3SkEENOaBd7q21Om9dTsfmU_muzeum-wojska-polskiego-2.jpg

Muzeum Historii Polski tydzień temu otrzymało od pani premier obietnicę finansowania budowy. „Rada Ministrów podjęła decyzję o zapewnieniu finansowania dla Muzeum Historii Polski. Środki na muzeum będą przesuwane transzami na rachunek inwestycyjny ministra kultury. W 2016 na program budowy muzeum trafi 11,6 mln zł. Największy wysiłek inwestycyjny będziemy musieli podjąć w 2017 r., kiedy koszty wyniosą powyżej 120 mln zł. Ale jesteśmy na to przygotowani” - mówiła podczas konferencji premier Ewa Kopacz.

Muzeum Historii Polski, dzięki obiecanym przez rząd funduszom ma podobno szansę zostać oddane do użytku w listopadzie 2018 roku, a więc w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Czy się uda?


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera