Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekologiczny dom ze słomy i gliny

 

Czas czytania: ~3 min


Ekologiczny dom – to pojęcie bardzo szerokie. Dla jednych będzie to 'zwykły” budynek, w którym zastosowano kilka rozwiązań, pozwalających oszczędzać energię.

 

owWv9RKwDw4btXWvshTmNdcYal97tOE3OCqanwcBW1ilNKZtHgP60FvN9f6x_dom-ze-slomy-01.jpg

Ekologiczny dom – to pojęcie bardzo szerokie. Dla jednych będzie to 'zwykły” budynek, w którym zastosowano kilka rozwiązań, pozwalających oszczędzać energię. Inni zwracać będą uwagę na lokalne pochodzenie materiałów, nietoksyczne substancje, używane do wykończenia domu, wydajny system odzyskiwania i ponownego wykorzystania śmieci czy wody. Dla jeszcze innych prawdziwie ekologiczny budynek nie tylko oszczędza energię i powstaje bez użycia farb z ołowiem, ale musi powstać z naturalnych materiałów, być wzniesiony tradycyjnymi metodami, a przede wszystkim nie może negatywnie oddziaływać na środowisko.

Pg3c6o22Ncy9Ny1fiMI1yyKjm63AL7bUWlP27mlTKueWSYeI3aKg7wmrm5ol_dom-ze-slomy-13.jpg

Ekologiczny dom w tym najpełniejszym znaczeniu tego pojęcia wymyślił i zaprojektował niedawno zespół w składzie: architektka, projektantka i członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, Weronika Siwiec, absolwent wydziału zarządzania, Stanisław Kamionka oraz architekci Anka Zawadzka i Jan Dowgiałło. Ich projekt nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Od kilku lat pod Pszczyną stoi ekologiczny i kolorowy dom, projektu Piotra Kuczii; eksperymentalny dom z gliny zbudował niedawno zespół projektantów z Politechniki Warszawskiej, a pawilon, wzniesiony z gliny powstał też na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

PsJWcNSlll0bYYXIFr4l0wZ3C5tBMZtkicu84NkoqfyiFougJlyEGbAtA7zg_dom-ze-slomy-19.jpg
rxi5EH1l30zgHknOoNVKTokKgH1b6Z9fYN9Nv0GNhdydBwYUB9zxDOHw2XTj_dom-ze-slomy-17.jpg

Ekologiczny dom, wymyślony przez Weronikę Siwiec i Stanisława Kamionkę, a zaprojektowany przez Ankę Zawadzką i zaprojektowany przez Jana Dowgiałło, powstał właśnie w Potoczku w Kotlinie Kłodzkiej. To prototyp – pierwsze wcielenie w życie idei domu, wybudowanego w poszanowaniu natury, a zarazem nowoczesnego i wygodnego.

FOagxdVs9eK3CLUMB0jkESM3mLIKl8IpwwCqRhIvvTUVLnlLXuj6rNdQcenk_weronika-siwiec-oraz-jan-dow.jpg

Ekologiczny dom w Potoczku jest niewielki, ale nadaje się do mieszkania przez cały rok. Powstał z naturalnych materiałów, pozyskanych tylko lokalnie – z drewna, słomy, gliny, konopi przemysłowych. Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia, projekt ma na celu zachęcenie do powrotu do tradycyjnych materiałów i technik, zdrowych i bezpiecznych, ale jednocześnie mówiących językiem współczesnej architektury. Tak twórcy projektu opisują technologię, po którą sięgnęli: „Nasz dom budowany będzie w technologii strawbale, czyli przy użyciu kostek słomy. Istnieje wiele sposobów wykorzystania słomy w budownictwie. Zdecydowaliśmy się na technologię prefabrykowanych modułów wypełnionych skompresowanymi kostkami słomy. Drewniany szkielet uzupełniony 40cm warstwą kostek zapewnia doskonałe warunki izolacyjne. Ze względu na mocno sprasowaną słomę dom jest odporny na ogień. Wewnątrz dom zostanie otynkowany gliną. Gliniane tynki "oddychają", stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza. Zewnętrzną elewację planujemy z drewna rozbiórkowego ze stodoły”.

nHcwquSqf8dUKd9T8p6zwKgeVZ2WEyzuAJSEeZykyt7AZjRJLHImpqFJNrAG_dom-ze-slomy-03.jpg

Co bardzo ważne: projekt ekologicznego domu będzie udostępniony open-source po budowie, a fundusze na jego realizację zostały częściowo zebrane poprzez crowdfunding. „Po zakończeniu budowy opublikujemy poradnik dokładnie opisujący cały proces. Chcemy aby każdy chętny mógł pójść w nasze ślady i zbudować swój dom. Dlatego udostępnimy cały nasz projekt na zasadach open source. Po budowie każdy będzie mógł odwiedzić dom, obejrzeć zastosowane w nim rozwiązania” - podkreślają twórcy projektu.

T9P48YMpzjSQG4bkMjIYZnMnvu27BtHMmhQhDbBBNCnXlH80pipbzjnFmD7i_dom-ze-slomy-04.jpg

Projekt ekologicznego domu powstał w ramach warsztatów, wzięło w nim udział spore grono osób, które przy pracy lepiej się poznały i zintegrowały. Dom, zbudowany w Potoczku ma być dowodem na to, że nawet dziś, gdy mieszkańcy miast stracili rzemieślnicze zdolności, każdy – przy udziale rodziny czy przyjaciół – może zbudować sobie dom. Wygodny, nowoczesny i przyjazny naturze.

Strona internetowa projektu: domwpotoczku.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera