Plac Garncarski w Rzeszowie z nową zabudową - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plac Garncarski w Rzeszowie z nową zabudową

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec lipca 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt zabudowy Placu Garncarskiego w Rzeszowie

 

GJd42pIEOO2z7YHHCw3lxTwOynmxheJXznV5ana399u5T0b4vWLEEPKS2Fqs_plac-garncarski-rzeszow03.jpg

Plac Garncarski w Rzeszowie już dawno wymagał interwencji. Położony w centrum miasta, otoczony historyczną zabudową był przestrzenią zaniedbaną, zdominowaną przez parkujące samochody. Władze miasta wiosną tego roku ogłosiły więc konkurs na projekt zabudowy, która miałaby uzupełnić luki w otoczeniu placu, a tym samym nadać mu nowy wyraz i stać się początkiem przemiany tej przestrzeni.

oPx1HzPpt4J7ktidf4B90f5vEaIUaZNemT4eu4WLOCjKpikxMD4mRjlRzeln_plac-garncarski-rzeszow01.jpg

Plac Garncarski, jeśli zostanie zabudowany nowymi obiektami, ma szansę dołączyć do kilku nowych rzeszowskich realizacji, o których mówiło w ostatnich latach także poza granicami miasta. Oczywiście najgłośniejszą z nich jest kontrowersyjna okrągła kładka dla pieszych. Ale nową jakość do centrum wzniołsa także rewitalizacja Ogrodów Bernardyńskich. Kilka miesięcy temu opisywaliśmy także projekt pawilonu Różanka, który miałby powstać w Rzeszowie. O tym, że miasto zaczyna coraz bardziej dbać o przestrzeń, projekty jej dotyczące, ale też refleksję na ten temat świadczy zorganizowany w maju tego roku już kolejny raz Festiwal Przestrzeni Miejskiej.

lnioLUgkbM9OHEXQ2YeuVyu7lkHYpgq13TdCQp2ONTnUlWnck2DmxyM25nj8_plac-garncarski-rzeszow02.jpg

Plac Garncarski w Rzeszowie stał się tematem konkursu, zorganizowanego przez rzeszowski oddział SARP. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym architekci prezentowali rozwiązania urbanistyczne na kwartał zabudowy między ulicami Szopena, Leszczyńskiego, Baldachówka, Zamenhofa i Naruszewicza oraz wstępny pomysł na budynek, który stanąć ma na placu. Do pierwszego etapu zgłosiły się 34 pracownie i zespoły projektowe. Z tego grona jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha wybrało siedem biur, które w drugim etapie opracowywały koncepcję budynku, który na placu Garncarskim wybudować chce firma DevelopRes.

Plac Garncarski według jury najlepiej chce zabudować zespół w składzie: Joanna Jędruś-Cabrera, Juan Jose Baena Martinez, Marta Gomez Martinez oraz biuro Bakpak Architects S.C. Jurorzy docenili przede wszystkim nawiązanie do kontekstu i historii miejsca, a więc projekt budynku inspirowany kształtem pieca garncarskiego. „Plac Garncarski zawdzięcza swoją nazwę tradycyjnemu targowi rękodzieła ceramicznego okolicznych rzemieślników. Ta tradycja w dniu dzisiejszym jest już tylko wspomnieniem. Tym projektem pragniemy przywrócić życie temu cyklicznemu wydarzeniu, ważnemu dla regionu i miasta. Jest to dla nas jednocześnie okazja do powrotu do tradycji ceramiki w architekturze” - mówią autorzy zwycięskiej pracy.

46TkbiufbiqqgIe6YFRbkahqCu57nXKWpXpiPMC5TRai1rd6xDHFAxVNCQ7p_plac-garncarski-rzeszow04.jpg

Bo w ich projekcie Plac Garncarski ma się wzbogacić o siedmiokondygnacyjny gmach o nieregularnym kształcie i elewacjach pokrytych płytkami z ceramiki. Z ceramiki mają cyc wykonane także zewnętrzne żaluzje w budynku. Budynek ma pełnić funkcję mieszkaniową, zmieści się tu także hotel oraz część handlowo-usługową. Bryła wzbogacona zostanie o rozległe patio. Zwycięzcy konkursu otrzymali 15 tys. zł nagrody i mają szansę podpisać z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego.

Źródło: sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera