Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plac Garncarski w Rzeszowie z nową zabudową

 

Czas czytania: ~2 min


Pod koniec lipca 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt zabudowy Placu Garncarskiego w Rzeszowie

 

GJd42pIEOO2z7YHHCw3lxTwOynmxheJXznV5ana399u5T0b4vWLEEPKS2Fqs_plac-garncarski-rzeszow03.jpg

Plac Garncarski w Rzeszowie już dawno wymagał interwencji. Położony w centrum miasta, otoczony historyczną zabudową był przestrzenią zaniedbaną, zdominowaną przez parkujące samochody. Władze miasta wiosną tego roku ogłosiły więc konkurs na projekt zabudowy, która miałaby uzupełnić luki w otoczeniu placu, a tym samym nadać mu nowy wyraz i stać się początkiem przemiany tej przestrzeni.

oPx1HzPpt4J7ktidf4B90f5vEaIUaZNemT4eu4WLOCjKpikxMD4mRjlRzeln_plac-garncarski-rzeszow01.jpg

Plac Garncarski, jeśli zostanie zabudowany nowymi obiektami, ma szansę dołączyć do kilku nowych rzeszowskich realizacji, o których mówiło w ostatnich latach także poza granicami miasta. Oczywiście najgłośniejszą z nich jest kontrowersyjna okrągła kładka dla pieszych. Ale nową jakość do centrum wzniołsa także rewitalizacja Ogrodów Bernardyńskich. Kilka miesięcy temu opisywaliśmy także projekt pawilonu Różanka, który miałby powstać w Rzeszowie. O tym, że miasto zaczyna coraz bardziej dbać o przestrzeń, projekty jej dotyczące, ale też refleksję na ten temat świadczy zorganizowany w maju tego roku już kolejny raz Festiwal Przestrzeni Miejskiej.

lnioLUgkbM9OHEXQ2YeuVyu7lkHYpgq13TdCQp2ONTnUlWnck2DmxyM25nj8_plac-garncarski-rzeszow02.jpg

Plac Garncarski w Rzeszowie stał się tematem konkursu, zorganizowanego przez rzeszowski oddział SARP. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym architekci prezentowali rozwiązania urbanistyczne na kwartał zabudowy między ulicami Szopena, Leszczyńskiego, Baldachówka, Zamenhofa i Naruszewicza oraz wstępny pomysł na budynek, który stanąć ma na placu. Do pierwszego etapu zgłosiły się 34 pracownie i zespoły projektowe. Z tego grona jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha wybrało siedem biur, które w drugim etapie opracowywały koncepcję budynku, który na placu Garncarskim wybudować chce firma DevelopRes.

Plac Garncarski według jury najlepiej chce zabudować zespół w składzie: Joanna Jędruś-Cabrera, Juan Jose Baena Martinez, Marta Gomez Martinez oraz biuro Bakpak Architects S.C. Jurorzy docenili przede wszystkim nawiązanie do kontekstu i historii miejsca, a więc projekt budynku inspirowany kształtem pieca garncarskiego. „Plac Garncarski zawdzięcza swoją nazwę tradycyjnemu targowi rękodzieła ceramicznego okolicznych rzemieślników. Ta tradycja w dniu dzisiejszym jest już tylko wspomnieniem. Tym projektem pragniemy przywrócić życie temu cyklicznemu wydarzeniu, ważnemu dla regionu i miasta. Jest to dla nas jednocześnie okazja do powrotu do tradycji ceramiki w architekturze” - mówią autorzy zwycięskiej pracy.

46TkbiufbiqqgIe6YFRbkahqCu57nXKWpXpiPMC5TRai1rd6xDHFAxVNCQ7p_plac-garncarski-rzeszow04.jpg

Bo w ich projekcie Plac Garncarski ma się wzbogacić o siedmiokondygnacyjny gmach o nieregularnym kształcie i elewacjach pokrytych płytkami z ceramiki. Z ceramiki mają cyc wykonane także zewnętrzne żaluzje w budynku. Budynek ma pełnić funkcję mieszkaniową, zmieści się tu także hotel oraz część handlowo-usługową. Bryła wzbogacona zostanie o rozległe patio. Zwycięzcy konkursu otrzymali 15 tys. zł nagrody i mają szansę podpisać z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego.

Źródło: sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera