Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura na koszulce

 

Czas czytania: ~2 min


Architektura na koszulce nie jest zjawiskiem nowym – od lat na straganach z pamiątkami można kupić bluzki ze stosownymi nadrukami np. w Paryżu z widokiem Wieży Eiffela

 

yMYuAw58CCZdd0WBc7Qln6w56tu1BXTfvk7rE5wlAuv2YBpJ0b2632yeD5nS_koszulka-szczecin03.jpg

Architektura na koszulce nie jest zjawiskiem nowym – od lat na straganach z pamiątkami można kupić bluzki ze stosownymi nadrukami: w Paryżu z widokiem Wieży Eiffela, w Londynie – Tower Bridge, w Rzymie – Bazyliki Św. Piotra itd. To jednak produkty typowo turystyczne, nie są to towary cenione przez koneserów dizjanu, nie są stylowe i modne. Na szczęście od pewnego czasu lokalni patrioci (ale też i turyści) mogą nosić koszulki ozdobione stylowymi nadrukami.

X541w2rbF9Cj9p70B78rLbIMbgWNJcnzLDBTxg7rejAcwl39bZlrvQLzwddv_koszulka-szczecin02.jpg
CBZqWZXXtULM6wc0Au6QOG6q8ZvJXB4gBaEoDglf15ePjCvMIlpwp5JDoi9b_koszulka-szczecin01.jpg

Architektura na koszulce – to znak i symbol. Za pomocą takiego stroju można wyrazić swój zachwyt jakimś budynkiem, miastem, podkreślić swoje do niego przywiązanie. Takie właśnie koszulki wyprodukowały niedawno dwie szczecińskie pracownie: S.LAB architektura Tomasz Sachanowicz i KOLORAMA Anna Kobyłka. Projektanci skomponowali układ okrągłych grafik, z których kazda przedstawia jeden z ze znanych, rozpoznawalnych szczecińskich budynków. Jest wśród nich oczywiście gmach Filharmonii, ale dominują obiekty, wzniesione przed laty – od średniowiecznej Baszty Panieńskiej, przez monumentalny Gmach Główny Muzeum Narodowego (proj. Wilhelm Meyer-Schwartau, 1911), po zróżnicowane i bardzo ciekawe obiekty okresu PRL (np. Aula Kopernikańska Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego czy Teatr Letni im. Heleny Majdaniec).

Acwo4CAKo94ABiwfX7aGdmN8o2Xm0s5w9lI6ep790GqlYSp8d3FfwZW9EE4i_koszulka-katowice04.jpg
sQOfJWwPSHd59mdE5x07FdGjKby21rFrogmGdax83UTf5TDvIaK2VDjNvpep_koszulka-katowice03.jpg

Architekturę na koszulce mogą prezentować też miłośnicy Śląska. Geszeft (https://geszeft.co), znany katowicki sklep z różnego rodzaju wzornictwem ma w swojej ofercie kilka różnych modeli koszulek z nadrukami, przedstawiającymi śląskie (głównie katowickie) budynki. Są tam koszulki, zaprojektowane przez Artura Olesia „Polskie Chicago” z wizerunkiem pierwszego katowickiego drapacza chmur czy zaprojektowane przez Ewę Kucharską z grafikami, przedstawiającymi znane gmachy stolicy Śląska, np. Dom Prasy czy Dom Handlowy Skarbek.

tpBsnJnNpKByzLadA0QL3EfLbaiwlgqXVVlJMiL3vSA14pwz2gbbDsWlx8Dc_koszulka-katowice02.jpg

Architektura nie musi występować tylko na koszulce. Zespół pod nazwą Cuda Krowskie produkuje torby i poszewki na poduszki, na których nadrukowane są rysunki, przedstawiające perły katowickiego modernizmu.

Architektura na koszulce – to świetny pomysł na wyrażenie swojego lokalnego patriotyzmu, ale też dobry pomysł na prezent czy pamiątkę z podróży, dobrze zaprojektowane, oryginalne, wyróżniające się, a przede wszystkim pokazujące najbardziej warte uwagi przykłady architektury ubrania zdobią, promują miasta i… edukują.

Źródło ilustracji: architektura-w-szczecinie.blogspot.com/2015/08/koszulka-architektura-w-szczecinie-nr-2.html., geszeft.co/65/t-shirt/, facebook.com/cudakrowskie


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera