Architektura na koszulce - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura na koszulce

 

Czas czytania: ~2 min


Architektura na koszulce nie jest zjawiskiem nowym – od lat na straganach z pamiątkami można kupić bluzki ze stosownymi nadrukami np. w Paryżu z widokiem Wieży Eiffela

 

yMYuAw58CCZdd0WBc7Qln6w56tu1BXTfvk7rE5wlAuv2YBpJ0b2632yeD5nS_koszulka-szczecin03.jpg

Architektura na koszulce nie jest zjawiskiem nowym – od lat na straganach z pamiątkami można kupić bluzki ze stosownymi nadrukami: w Paryżu z widokiem Wieży Eiffela, w Londynie – Tower Bridge, w Rzymie – Bazyliki Św. Piotra itd. To jednak produkty typowo turystyczne, nie są to towary cenione przez koneserów dizjanu, nie są stylowe i modne. Na szczęście od pewnego czasu lokalni patrioci (ale też i turyści) mogą nosić koszulki ozdobione stylowymi nadrukami.

X541w2rbF9Cj9p70B78rLbIMbgWNJcnzLDBTxg7rejAcwl39bZlrvQLzwddv_koszulka-szczecin02.jpg
CBZqWZXXtULM6wc0Au6QOG6q8ZvJXB4gBaEoDglf15ePjCvMIlpwp5JDoi9b_koszulka-szczecin01.jpg

Architektura na koszulce – to znak i symbol. Za pomocą takiego stroju można wyrazić swój zachwyt jakimś budynkiem, miastem, podkreślić swoje do niego przywiązanie. Takie właśnie koszulki wyprodukowały niedawno dwie szczecińskie pracownie: S.LAB architektura Tomasz Sachanowicz i KOLORAMA Anna Kobyłka. Projektanci skomponowali układ okrągłych grafik, z których kazda przedstawia jeden z ze znanych, rozpoznawalnych szczecińskich budynków. Jest wśród nich oczywiście gmach Filharmonii, ale dominują obiekty, wzniesione przed laty – od średniowiecznej Baszty Panieńskiej, przez monumentalny Gmach Główny Muzeum Narodowego (proj. Wilhelm Meyer-Schwartau, 1911), po zróżnicowane i bardzo ciekawe obiekty okresu PRL (np. Aula Kopernikańska Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego czy Teatr Letni im. Heleny Majdaniec).

Acwo4CAKo94ABiwfX7aGdmN8o2Xm0s5w9lI6ep790GqlYSp8d3FfwZW9EE4i_koszulka-katowice04.jpg
sQOfJWwPSHd59mdE5x07FdGjKby21rFrogmGdax83UTf5TDvIaK2VDjNvpep_koszulka-katowice03.jpg

Architekturę na koszulce mogą prezentować też miłośnicy Śląska. Geszeft (https://geszeft.co), znany katowicki sklep z różnego rodzaju wzornictwem ma w swojej ofercie kilka różnych modeli koszulek z nadrukami, przedstawiającymi śląskie (głównie katowickie) budynki. Są tam koszulki, zaprojektowane przez Artura Olesia „Polskie Chicago” z wizerunkiem pierwszego katowickiego drapacza chmur czy zaprojektowane przez Ewę Kucharską z grafikami, przedstawiającymi znane gmachy stolicy Śląska, np. Dom Prasy czy Dom Handlowy Skarbek.

tpBsnJnNpKByzLadA0QL3EfLbaiwlgqXVVlJMiL3vSA14pwz2gbbDsWlx8Dc_koszulka-katowice02.jpg

Architektura nie musi występować tylko na koszulce. Zespół pod nazwą Cuda Krowskie produkuje torby i poszewki na poduszki, na których nadrukowane są rysunki, przedstawiające perły katowickiego modernizmu.

Architektura na koszulce – to świetny pomysł na wyrażenie swojego lokalnego patriotyzmu, ale też dobry pomysł na prezent czy pamiątkę z podróży, dobrze zaprojektowane, oryginalne, wyróżniające się, a przede wszystkim pokazujące najbardziej warte uwagi przykłady architektury ubrania zdobią, promują miasta i… edukują.

Źródło ilustracji: architektura-w-szczecinie.blogspot.com/2015/08/koszulka-architektura-w-szczecinie-nr-2.html., geszeft.co/65/t-shirt/, facebook.com/cudakrowskie


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera