Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Apartamentowiec zamiast biur

 

Czas czytania: ~2 min


W miejscu starego, niefunkcjonalnego budynku biurowego przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie stanie nowoczesny apartament owiec.

 

9TIpkBIeu6aa0kKqwHl7pYHuJfFNN65dFdcPKtNbO0tcktMtx5hlVfB2qKPw_stoprocent-jana-pawla02.jpg

Apartamentowiec stanie w miejscu nieużytkowanego, niefunkcjonalnego biurowca przy ulicy Jana Pawła II w Warszawie. Polski Holding Nieruchomości S.A., czyli inwestor, który chce stary biurowiec rozebrać i w jego miejscu wznieść obiekt wielorodzinny na projekt tego przedsięwzięcia rozpisał konkurs architektoniczny. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim propozycja, nadesłana przez pracownię STOPROCENT Architekci, założoną przez Przemysława Kaczkowskiego.

NSzSTcWb6XxWaiDELN1SfrCmHutwKON9JmHxYEFXemhjRelBPBIqAACyzpFk_stoprocent-jana-pawla05.jpg

Apartamentowiec stanie wśród istniejącej już zabudowy, w której dominują dość monumentalne budynki mieszkalne, wzniesione w większości w epoce socrealizmu. Budowanie „plomb”, czyli domów, dopasowanych do niewielkich działek pomiędzy istniejącą zabudową nie jest zadaniem łatwym. Trzeba bowiem dopasować się do zastanego kontekstu (wysokości, gabarytów, podziałów elewacji), tworząc jednocześnie nową jakość. Plombę w Warszawie mają na koncie Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha; nowy budynek w pierzei ulicy zaprojektowała dla Łodzi pracownia OSOM. Plomba w Krakowie otrzymała niedawno tytuł najpiękniejszego budynku w mieście.

KU8YmAeS4OmjzCQhEs9u8T5KQQHBqrlegizIRaNdDuS7CVosxLALCick6MVy_stoprocent-jana-pawla03.jpg

Apartamentowiec przy ul. Jana Pawła II w Warszawie otrzyma elewację o nowoczesnym charakterze. Architekci z pracowni STOPROCENT podkreślają, że na ich koncepcję zasadniczy wpływ miała śródmiejska lokalizacja budynku. Aby maksymalnie wykorzystać przeznaczony pod zabudowę teren architekci zaprojektowali gmach dziewięciokondygnacyjny z dwoma najwyższymi piętrami o nieco mniejszej powierzchni. Od strony podwórka gmach sięgnie czterech kondygnacji. Apartamentowiec zachowa przejazd na drugą stronę działki, tak jak miał to stojący tu wcześniej biurowiec.

kfw8BuBljshWGEkamRvvU3oIDYTa5y7X9zgSJUm8G49RF6e891AVOrkrdVif_stoprocent-jana-pawla01.jpg

Apartamentowiec zostanie formalnie dopasowany do otoczenia. Architekci opracowali dla niego niejako dwa oblicza – wielkomiejskie od strony ulicy i kameralne od podwórka. Opisują to tak: „Od strony ulicy, wpisując się w skalę i charakter narzucony przez socrealistyczne otoczenie, zaprojektowano wysoki budynek o prostej, klasycyzującej fasadzie z piaskowca i blachy, przełamanej wprowadzeniem delikatnych skosów pozwalających lepiej doświetlić pomieszczenia południowym światłem”. Od strony podwórka budynek zmienia swój charakter na bardziej „przytulny” – jest niższy, wyposażony w liczne loggie, dynamizujące gładko tynkowane elewacje.

ch1czmuRdxy09JmiljxNpfMlOgyaiTXqXGsMDiZOcj43LQNgbpJhjGuQbx38_stoprocent-jana-pawla04.jpg

Apartamentowiec przy ul. Jana Pawła II zaprojektował zespół w składzie: arch. Przemysław Kaczkowski, arch .Magdalena Morelewska, arch .Iwona Pawłowska, arch. Krzysztof Melon-Mika, stud. Magdalena Koczewska.

Źródło ilustracji: facebook.com/przemek.kaczkowski.stoprocent


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera