Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tomasz Konior projektuje w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


18 września 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy zabytkowego gmachu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie

 

Q6eNjwrGl9UbCfqJ6ImMEiB8L5OnckWQvlABt6V8vFwwLChkU8awsoz9fCVx_konior-szkola-muzyczna05.jpg

Tomasz Konior otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na projekt rozbudowy zabytkowego budynku przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Pochodzący z lat 1899-1901 neogotycki budynek projektu Władysława Kozłowskiego należał do Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Ostatnio mieścił się w nim dom dziecka, jednak od kilku lat gmach stał opuszczony. Niedawno władze Warszawy przeznaczyły ja na nową siedzibę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

K73EXrfCIpxF4Q4vySyNtvU03qf8bAYYOHC7acpl6JAVrdndFVgxBjXmzuus_konior-szkola-muzyczna01.jpg

Tomasz Konior - to autor znanych obiektów związanych z muzyką. Najgłośniejszym z nich jest siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, ale wcześniej zaprojektował także m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA, także w Katowicach; niedawno wygrał konkurs na projekt sali koncertowej w Jastrzębiu – Zdroju. Teraz zespół Tomasza Koniora otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na projekt nowego skrzydła z salą koncertową, które stanie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Bh58ICErkb4zVazNnHfqAaAYG3EVhWETKzPU3mr7RL7L5H81mFNsKfA7dJq6_konior-szkola-muzyczna04.jpg

Tomasz Konior został nagrodzony w konkursie na projekt rozbudowy zabytkowego, neogotyckiego gmachu. Nowe skrzydło, które ma powstać na tyłach istniejącej budowli, pomieści m.in. salę koncertową, niezbędną do funkcjonowania szkoły muzycznej. Bo tu ma się przenieść działająca do tej pory przy ulicy Miodowej państwowa szkoła muzyczna. Akademia teatralna, która użyczała szkole muzycznej swoich pomieszczeń chciałaby je odzyskać, dlatego też młodzi muzycy musieli znaleźć dla siebie nową siedzibę. Ma się nią stać rozbudowany o nowe skrzydło dawny sierociniec na Mokotowie.

XLAEFPNhCsm79T7wtB2dgiBKTg5jUnwFU0Zd9K58e5duzxozAm21HM5l18x2_konior-szkola-muzyczna03.jpg

Projekt Tomasza Koniora wybrało jury w składzie: Bolesław Stelmach (architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP), Mikołaj Rek (architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP), Anna Misior (wicedyrektor ZPSM nr 1), Bogusław Blum (architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP), Robert Michalski (ZPSM nr 1), Edward Wysocki (architekt, Sędzia Konkursowy OW SARP). Według regulaminu zdobywca pierwszej nagrody w konkursie poza kwotą 25 tys. zł otrzymał zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej.

dORqYjRyA8m4c403be7yLaDDIO5Nxki8dDhOVEmZNoFvH9Xg5xQOPFumXwKx_konior-szkola-muzyczna02.jpg

Tomasz Konior ze swoimi współpracownikami zaprojektował salę koncertową na planie koła, otoczoną pomieszczeniami towarzyszącymi i salami lekcyjnymi. Wszystkie te przestrzenie architekci zamknęli w prostopadłościennym budynku z zabytkowym gmachem połączonym przeszklonym łącznikiem.

Głos w sprawie wyników konkursu zabrał Andrzej Bulanda, krytykując wybór jury. Nie oceniając jakości projektu Tomasza Koniora znany architekt uznał, że nie spełnia on wymogów konkursowych, nie powinien więc otrzymać w nim nagrody. Andrzej Bulanda napisał: „Kolejny konkurs gdzie sędziowie dali ciała. nie stosując się do zapisów które sami tworzyli. Takie konkursy zamiast podwyższać prestiż SARP-u obnażają go, pokazując niemożność napisania sensownego regulaminu a potem sądzenia w oparciu o ten regulamin”.

Źródło ilustracji: miodowa.edu.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=79&Itemid=468


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera