Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa przestrzeń publiczna dla Warszawy

 

Czas czytania: ~3 min


25 września 2015 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej pomiędzy ul. Jasna, Zgoda i Złota w Warszawie.

 

0VnXgyARQUwgiry8Bi6HVhnp3B3aFssmVtmtSRr44FVjR1P4g3wnjGLeenSx_zgoda-jasna3.jpg

Nowa przestrzeń publiczna dla Warszawy ma powstać w samym centrum Warszawy, na skrzyżowaniu ulic Zgoda i Jasnej. Dziś ten teren jest wyjątkowo nieprzyjazny – zajęty jest po prostu przez parking i zawsze zakorkowane ulice. Teraz – za sprawą konkursu SARP – jest szansa, by spróbować to zmienić i plac w otoczeniu reprezentacyjnych gmachów zamienić w przestrzeń publiczną atrakcyjną dla mieszkańców i turystów.

AKvZTpOiFATTYbo6CR9nQhTScYhA5BfM1JZslq5jtO88TfLxpbL4ag95TenT_zgoda-jasna4.jpg

Nowa przestrzeń publiczna jest w śródmieściu bardzo potrzebna – wciąż brakuje tu miejsc, w których w tłocznym centrum można się zatrzymać, które by dawały oddech od pędu wielkiego miasta. Dobrze zaprojektowanych i urządzonych przestrzeni publicznych brakuje w Warszawie, w której grunt jest na tyle drogi, że rzadko kiedy „marnuje” się go na obszary przeznaczone dla mieszkańców – zwykle każdą wolną działkę sprzedaje się deweloperom. A przecież ciekawa, atrakcyjna przestrzeń publiczna – to także wielki walor dla miasta. Co roku najlepsze z nich są także nagradzane w konkursie, organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) oraz Związek Miast Polskich.

x6u8FpZnE2XxUDFibNgEbPZFh9iDuy4YoFBV85MgbcWwhmikqZT3McqBRJOi_zgoda-jasna5.jpg

Nowa przestrzeń publiczna dla Warszawy ma objąć niewielki teren obok słynnego Domu pod Orłami, zabytkowego gmachu, dawnej siedziby banku. Przedmiotem konkursu była koncepcja zagospodarowania obszaru objętego konkursem oraz koncepcja mebla miejskiego, który może znaleźć zastosowanie zarówno na obszarze objętym konkursem, jak i w innych miejskich lokalizacjach.

Nową przestrzeń publiczną dla Warszawy chciały projektować 32 zespoły. Jury konkursu w składzie: Bolesław Stelmach, Rafał Mroczkowski, Katarzyna Nosalik, Tomasz Fudala i Jan Sukiennik uznało, że nadesłane prace reprezentowały wysoki poziom. Wybrano laureatów nagród, przyznano też wyróżnienia.

sUOSHApbclL5LjGwGmhmL115smBV7Tv0V3snFwxrUxXLXsrh9YIozxu0KPPF_zgoda-jasna2.jpg

Nową przestrzeń publiczną dla Warszawy najlepiej zaprojektowali Wojciech Hryszkiewicz i Jakub Gondorowicz. Jak można się dowiedzieć z uzasadnienia werdyktu, autorzy trafnie przeanalizowali wszystkie walory i możliwości, jakie daje plac i zaproponowali rozwiązanie, odznaczające się logiką i prostotą przestrzenno-funkcjonalnych przekształceń. Jurorzy napisali: „Trafnie wskazano i przełożono artykulację urbanistyczno-architektoniczną dwie skale determinujące miejsce: „uśmiech Warszawy” i osi Pałacu Kultury oraz domów obudowujących przestrzeń placu. Przedstawiono lapidarną i piękną w swej prostocie formę przestrzenną, konsekwentnie wynikającą z powyższych założeń projektowych. Niesie ona jednak bogate możliwości użytkowania wieloelementowych – zmiennych przestrzeni placu. Tworzy czytelną przestrzeń istotną w obu wymienionych skalach, zgodnie z zasadą, że tylko to co wartościowe w skali kwartału będzie wartościowe w skali całej Warszawy”. Jury doceniło minimalistyczny charakter koncepcji, która odnosi się przecież do gęsto zabudowanej i bardzo zróżnicowanej przestrzeni. „Zaproponowane szlachetne, ponadczasowe materiały pozwalają przypuszczać, że elementy tego „miejskiego pokoju” będą się pięknie starzały konkretyzując ten czwarty wymiar - Czas” – podkreślali też jurorzy.

gEdPOzlyNv4eFPSvKA3g0TslERUj3V9k7HKs0g69AqdI10kSUHaui540rPh5_zgoda-jasna1.jpg

Wyróżnienia w konkursie na nową przestrzeń publiczną dla Warszawy otrzymali: Kacper Ludwiczak (wyróżnienie I stopnia); Wojciech Szydłowski i Konrad Brzykcy (wyróżnienie I stopnia); Robert Witczak (wyróżnienie I stopnia); Łukasz Kaczmarek, Anna Klimczak, Ewa Plucińska (wyróżnienie II stopnia); Grupa MAZaK, Zuzanna Banaś, Magdalena Budyta, Katarzyna Gębalska, Aleksandra Konstanciak (wyróżnienie honorowe); Patryk Gwiazda (wyróżnienie honorowe).

Źródło informacji: sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szara szkoła
Szara szkoła

To była największa inwestycja edukacyjna we Wrocławiu w 2023 roku – a niektórzy uważają, że w dzieja ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera