Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska

 

Czas czytania: ~3 min


Jak co roku przy okazji odbywającego się we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Architektury wrocławski oddział SARP przyznał swoje nagrody najlepszym realizacjom z terenu województwa

 

YmuOZnf24UponNC3IIhMZm4PclM0zLwzVSkKsaL5SF9Kt7nqhi3myW05E2qY_grand-prix-i-nagrodakopalnia-julia.jpg

Grand Prix I nagroda: rewitalizacja Starej Kopalni „Julia”

Najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska poznaliśmy w połowie października, podczas odbywającego się od 2011 roku we Wrocławiu Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA'15. To przy okazji tej interdyscyplinarnej imprezy konkursowa kapituła wybiera laureatów w kilku kategoriach.

Najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska oceniało jury, zwracając szczególną uwagę na walory obiektów jako obiektów publicznych. Bo to dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne ma na celu docenić ten konkurs. Grand Prix w konkursie organizowanym przez SARP Wrocław w ramach DoFA'15 - Przyjazna Przestrzeń Publiczna oraz I nagrodę w kategorii „Rewaloryzowany obiekt podkreślający walor istniejącej lub projektowanej przestrzeni publicznej” otrzymały pracownie WPA Wilisowski Pracownia, NDI Nizio Design International i PAS Projekt Archi Studio za rewitalizację Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu, która zamieniona została w Centrum Nauki i Sztuki. Zrealizowaną w latach 2010 – 2014 inwestycję gminy Wałbrzych jury doceniło m.in. „za powściągliwe tworzenie nowej rzeczywistości i zachowanie właściwej, wyważonej relacji między historią a przyszłością”.

u4n4V33lr7ljYg2EKg3Z0hmmR8eVB4D5LMfK8W8euJmLSvkyrXiXa6UcXzYd_nagrodasilver-tower.jpg

Silver Tower

Oto najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska: I nagrodę w kategorii „Nowy obiekt (lub zespół obiektów) podkreślający walor istniejącej lub projektowanej przestrzeni publicznej jako przestrzeni dla lokalnej społeczności” otrzymało biuro Maćków Pracownia Projektowa za wielofunkcyjny kompleks Silver Tower we Wrocławiu. W uzasadnieniu napisano, że nagroda przypadła tej realizacji: „Za wprowadzenie intrygującego napięcia w przestrzeni miejskiej otaczającej Dworzec Główny, co może prowadzić do powstania miejsca żywego, przyciągającego; za podjęcie ryzyka wprowadzenia „innej” formy w tkankę urbanistyczną – z nadzieją, że przyniesie dobre skutki, nie tylko wyróżniając się wizualnie, ale tworząc rzeczywistą, a nie nominalną, przestrzeń publiczną”.

Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do pracowni Dobosz Architekci za pasaż przy Urzędzie Miejskim przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

XT2eKwjwXP48XV8zfBBsi0tmySYo9Es4dsmIxAgoxvp995bUue18LXRsOaYc_i-nagrodamikoaj-smoleski-polegiwacz.jpg

Instalacja plenerowa „Polegiwacz”

I nagrodę w kategorii „Nowy bądź rewaloryzowany obiekt (lub zespół obiektów) odkreślający walory krajobrazu” otrzymał Mikołaj Smoleński za tymczasową instalację plenerową „Polegiwacz”, powstałą w ramach cyklu „Archibox” prowadzonego przez Michała Dudę w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

xhSGRpFs8LldTP5mtvMOYejC3PX38WKuJELCSNXIHsPG1IJBkWJGmOLXmNxX_nagroda-afrykarium-oceanarium.jpg

Afrykarium

Wśród najpiękniejszych budynków Dolnego Śląska znalazło się też Afrykarium-Oceanarium, wybudowane we wrocławskim Zoo. Jego autorzy, pracownia ArC2 Fabryka Projektowa (Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic) otrzymali pozaregulaminową nagrodę w kategorii „Nowy obiekt (lub zespół obiektów) podkreślający walor istniejącej lub projektowanej przestrzeni publicznej”.

wlpmsrybbhU33D0pzo00sP1Q8Ie5WvfaxHyMTbxXQkiY59fZTTX4TvCz82Lg_i-nagroda-superwizja-por-osobno.jpg

Kapituła konkursu doceniła nie tylko najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska, ale i najzdolniejszych architektów. Nagrodę „Superwizja” dla najlepszego projektanta poniżej 35 roku życia przyznana została pracowni PORT / Józef Franczok + Marcin Kolanus OSOBNO „za błyskotliwość, poszukiwanie własnego architektonicznego języka, umiejętne posługiwanie się kolorem i skalą. Za wyjście poza ramy typowej pracowni architektonicznej i chęć znalezienia w swym działaniu społecznej powinności architekta”.

UNsmlNjR3HNoSwOlQ8cLzkfVebsmM6EApwkSyWTbZJhx0LgJUcc966SSY2uT_ii-nagroda-muzeum-architektury-we-wrocawiu.jpg

Wnętrza Muzeum Architektury we Wrocławiu

Najpiękniejsze budynki Dolnego Śląska- to także nagrody za projekty wnętrz. W kategorii „Wnętrze & Dizajn” przyznano dwie drugie nagrody ex aequo. Otrzymali je Arch_it Piotr Zybura – Piotr Zybura, Iga Peruga za wnętrza Muzeum Architektury we Wrocławiu.

2Jvq2bwZU19R47K3hNphQ4LvcNEbxrrcBK4yLylcHImqKRUW0V7gEhCPijQ1_ii-nagroda-pracownia-projektowa.jpg

Budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Druga nagroda powędrowała do Maćków Pracownia Projektowa za budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Źródło informacji i zdjęć: facebook.com/DolnoslaskiFestiwalArchitektury


Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera