Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych

 

Czas czytania: ~2 min


Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych powstaje pod Poznaniem. Autorem projektu architektonicznego jest Tomasz Mielczyński.

 

j3l7G3P2RZ4MvR2h07T0jh9JoEavqDTA9lZJZNxnzqPpQaA7cmtV5lpxrJzz_passiva-osiedle03.jpg

Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych powstaje na obrzeżach Poznania, w dzielnicy Kotowo. Składać się będzie z sześciu domów w zabudowie bliźniaczej, a więc w sumie na terenie osiedla powstanie 12 mieszkań o powierzchni od 69 do 76 m2. Poza wszystkimi walorami, jakie daje położony z dala od zgiełku miasta zespół kameralnej zabudowy, domy w tym osiedlu mają mieć jeszcze jedną zaletę – mają być bardzo tanie w utrzymaniu.

Lqb041dXhupNP01KCLtyq9oTmKqBeyhgi82RSaWvo4Qa8QvfEjWERCnErTXo_passiva-osiedle05.jpg

Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych – tak inwestor reklamuje swoje przedsięwzięcie, ale budownictwo pasywne jest już od lat w Polsce znane. Rozwiązania, mające na celu obniżenie kosztów utrzymania budynku poprzez uszczelnienie konstrukcji i maksymalne wykorzystanie minimalnych ilości energii coraz częściej stosowane są w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej. Z promowania podobnych rozwiązań i umiejętności ubrania ich w atrakcyjną formę architektoniczną słynie architekt Piotr Kuczia. W Polsce powstał nawet pasywny kościół.

XoqZW0PpNYuyz8MS1sPEv632euy6n4le3S6ep2GRt9fptTWcY4vot7MUGXIn_passiva-osiedle04.jpg

Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych ma być pierwszą w kraju tego typu inwestycją, posiadającą certyfikat, poświadczający najwyższą jakość i skuteczność zastosowanych rozwiązań. „Koszty ogrzewania mieszkań na tym osiedlu nie powinny przekroczyć 500 zł rocznie - zapewnia architekt Tomasz Mielczyński, który zaprojektował Passivię. Jak można się dowiedzieć z dokumentów technicznych budowanych domów szacowane roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji dla powstających budynków będzie w osiedlu wynosiło EUco < 15 KWh/(m2*rok). Dla porównania – za energooszczędny uważany jest budynek, którego analogiczne zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż 70 KWh/(m2*rok).

45JJJMcsYvge4BzACR21fQeOJuojwaBin8NrWmIL4XFo03PUHAnSxdzpRSj6_passiva-osiedle02.jpg

Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych powstaje przy użyciu tradycyjnych materiałów budowlanych, domy otrzymały także formy stonowane i klasyczne, najchętniej wybierane przez klientów. Po stronie przyszłych użytkowników pozostawiono także sposób kształtowania wnętrz – będą oni sami decydowali o zlokalizowaniu ścianek działowych.

qpxQbbMkH2OtkRnYXj2wxnVAcqmCMkIoL0BtlYk5tmRSvIIUB29t1N0Y3Z8r_passiva-osiedle01.jpg

Pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych powstaje z wykorzystaniem standardowego „arsenału” rozwiązań, zapewniających optymalizację zużycia energii. Odpowiednie ustawienie względem stron świata i optymalne rozlokowanie przeszkleń, zwarta bryła, szczelna konstrukcja, odpowiedni rozmiar okien, niwelacja mostków termicznych, odpowiednie izolacje mają zapewnić wnętrzom ciepło i światło przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zużywanej energii. Za dopłatą przyszli mieszkańcy mogą swoje domy wyposażyć w sprzęt, pozwalający produkować energię ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, gruntowe wymienniki ciepła).

Osiedle Passivia
Lokalizacja: Poznań
Inwestor: NEO-BUD
Projektant: Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design
Źródło zdjęć: passivia.pl, mielczynski.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera