Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mikroapartamenty – mieszkania przyszłości?

 

Czas czytania: ~3 min


We Wrocławiu powstaje już drugi budynek z tzw. mikroapartamentami, czyli mieszkaniami, których metraż waha się od 13 do 37 m2.

 

idrQ5bItRVbBhylPhPrBf2Sov7XjhttUmWMt9SlH51nOCQPzSDe6MHUXCXrj_starter-ii05.jpg

Mikroapartamenty powstały z myślą o osobach młodych, dopiero startujących w dorosłe życie, a więc nie mających jeszcze rodziny i dzieci – dla wielkomiejskich singli. Z tego właśnie powodu wybudowany we Wrocławiu w 2013 roku budynek, wypełniony wyłącznie maleńkimi mieszkaniami nazwany został „Starter”. Cieszył się ogromną popularnością, mieszkania liczące od 11 do 27 m2 sprzedane zostały bardzo szybko, dlatego inwestor podjął decyzję o budowie bloku „Starter II”.

qMDbSwT5HckLUqtNamcdeuzU3DLXQmURtOTkUOZwQlJZlGgbNkvXuVob7nZk_starter-ii04.jpg

Mikroapartamenty z Wrocławia wzbudziły nieco kontrowersji – słychać było głosy o tym, że 11-metrowe mieszkanie to jednak zbyt mało nawet dla młodego i nie mającego zobowiązań człowieka. A może na rynku mieszkaniowym jest miejsce i na 700-metrowe apartamenty za 20 milionów, i na mikro-mieszkania dla singli?

LV08IJkkpdOBM4QhgXf8DXwECjwpAk8TouD8jtHJbQkYAMWZ0hajVUqbMGBV_starter-ii03.jpg

Mikroapartamenty z Wrocławia – to idea, która się rozwija. W pierwszym budynku Starter, który powstał w wyniku wyremontowania dawnego Domu Asystenta, niegdyś należącego do Uniwersytetu Wrocławskiego, powstało 161 mikroapartamentów. Cena maleńkich mieszkań sięgnęła wówczas 7 tysięcy zł za metr kwadratowy. W budynku Starter II mini-mieszkań będzie 168. Dariusz Wilczewski, prezes zarządu Dolnośląskich Inwestycji SA, w 2013 roku tłumaczył ideę mikroapartamentów: „To mieszkania dla młodych ludzi, studentów albo osób zaraz po studiach, które nie mają jeszcze rodzin, są na dorobku. Założyliśmy, że takie niewielkie, samodzielne mieszkania będą atrakcyjną alternatywą dla stancji czy mieszkania w akademiku dzielonym z innymi osobami”.

5WcDDGpEeMFuiAzdUTcuGXUmJCnXmkIvUQcPy8FZVZVLyYobuGP4IDnIsr2l_starter-ii06.jpg

10-kondygnacyjny budynek z mikroapartamentami projektuje pracownia AP Szczepaniak. Poza małymi mieszkaniami powstaną tu przestrzenie wspólne – restauracja i klubokawiarnia na parterze, duży taras wypoczynkowy na siódmym poziomie oraz siłownia na ostatnim piętrze. Inwestycja skierowana jest do młodych i aktywnych osób, budynek otrzymał więc formy nowoczesne i dynamiczne, a więc takie, kojarzące się z życiem w wielkim mieście. Fasadę budynku przetną białe pasy, ukształtowane jedna nieregularnie, o zmiennej szerokości – by podnieść ekspresję bryły, lepiej oddać ducha nowoczesności.

hW5Mq9pdFuKMROkU3crkhGxCgJKImytZDUCIRt93NTa5yPdBlkAcHTU9woIJ_starter-ii01.jpg

Mikroapartamenty są coraz popularniejsze m.in. w USA, Europie Zachodniej, Japonii i Chinach. Buduje się tam podobne obiekty głównie w pobliżu kampusów wyższych uczelni, bo największym zainteresowaniem cieszą się wśród studentów. Nie inaczej jest we Wrocławiu – oba Startery stoją w pobliżu Placu Grunwaldzkiego, przy którym swoje siedziby ma wiele wydziałów wrocławskich uczelni. Jak pokazuje przykład pierwszej tego typu inwestycji w Polsce – czyli budynku Starter, w bloku zamieszkują studenci, ale mieszkania jednak wynajmują. Od prywatnych przedsiębiorców, którzy właśnie na wynajem kupili często po kilka mikroapartamentów.

0tu7JLUpjWQ7YAZatCiyXAwWYo4iQjxNTonFsxMlJ3E1wygeeFaWPXmRd4pG_starter-ii02.jpg

Starter II
Lokalizacja: ul. Wybrzeże Ludwika Pasteura, Wrocław
Inwestor: Dolnośląskie Inwestycje S.A.
Projektanci: AP Szczepaniak
Wykonawca: Wrocławskie Centrum Inwestycyjne
Powierzchnia użytkowa: 3800 m2
Projekt: 2014
Realizacja: 2016
Źródło ilustracji: starter.net.pl, apsz.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera