Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa świątynia w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


W Warszawie powstaje nowa cerkiew. Będzie to pierwsza tego typu świątynia w stolicy od ponad stu lat. Budowana jest na południowym krańcu miasta według projektu biura APA Markowski Architekci

 

6WiZtyYTPpJNVlhZIl9FyZRae4wbfLsEYVHL8VwxFHMurnirNwnrknK5xZBL_cerkiew2.jpg

Nowa świątynia dla wyznawców prawosławia powstanie na obrzeżach Warszawy, tuż przy granicy z gminą Lesznowola. Będzie to trzecia w Warszawie świątynia prawosławna – pierwszą jest wybudowany w latach 60. XIX wieku sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, drugą - cerkiew św. Jana Klimaka na Woli z 1905 roku. W Warszawie mieszka ok. 40 tysięcy osób wyznania prawosławnego, trzecia świątynia była im bardzo potrzebna.

qzRnUJUXESda8KzuU5m9ZGGTiSzINvJpcYXhMFk2sxqLLp39eKQqRGaeLKQ1_cerkiew1.jpg

Nowa świątynia w Warszawie jest już budowana – kamień węgielny w fundamenty gmachu wmurowano 5 grudnia 2015 roku. Zakończenie budowy i oddanie świątyni w użytkowanie wiernym planowane jest na grudzień 2017 roku. Nowych świątyń powstaje w Polsce niewiele, szczególnie tych, należących do innych niż rzymsko-katolickie wyznań. Niewiele jest też nowych obiektów, które urzekają swoją formą architektoniczną. Do tego wąskiego grona z pewnością należy głośna realizacja pracowni Beton, ciekawy projekt rozbudowy istniejącego kościoła przygotowało też biuro Front Architekci.

iYleFLDGLXneIR6Mnjtv6AKf1wcTHUqnE9ZNQq4ZkwOvHQ34RWTcljaFWDXk_cerkiew4.jpg

Nowa świątynia w Warszawie otrzyma formy inspirowane jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata, czyli bizantyjską Hagia Sophia, wybudowaną w VI wieku w Konstantynopolu, czyli dzisiejszym Stambule. Warszawska cerkiew pomieści na raz ok. 200 wiernych. Będzie miała 36,9 m długości i 30 m szerokości. Zostanie oczywiście zwieńczona kopułą, której szczyt znajdzie się ponad 21 metrów nad poziomem posadzki. Główna kopuła oraz te mniejsze, ulokowane w narożach gmachu i symbolizujące czterech ewangelistów będą uniesione na ażurowych konstrukcjach żeber. W korpus świątyni zostanie też wtopiona dzwonnica. Cały gmach otrzyma konstrukcję odlaną z betonu. Wnętrze cerkwi mają ozdobić malowidła i mozaiki inspirowane dziełami Jerzego Nowosielskiego.

QmlYD2UBJPUIOWmUKfZLCKVHq5jIh4NqTLctdb1Ctd20RicIezQSo6qQfAJH_cerkiew5.jpg

Projekt nowej świątyni w Warszawie powstał w pracowni od lat współpracującej z kościołem prawosławnym. 10 lat temu APA Markowski Architekci wygrali konkurs na projekt cerkwi wojskowej w Białej Podlaskiej i od tamtej pory w biurze powstało wiele projektów dla wyznawców prawosławia. Na łamach portalu Poludnie.com.pl Andrzej Markowski tłumaczył układ przestrzenny nowej świątyni: „Główne wejście znajdzie się nie od ul. Puławskiej, ale z drugiej strony, od zachodu. Jest to podyktowane tym, że w cerkwiach od wschodu stawia się ołtarz. Ta zasada obowiązywała we wszystkich kościołach chrześcijańskich. Takie usytuowanie ma swoje dodatkowe plusy – kopuły będą z daleka widoczne od ul. Puławskiej, a wnętrze świątyni nie będzie bezpośrednio narażone na hałas z ulicy”.

Według planów nowa świątynia w Warszawie powinna powstać do końca 2017 roku, jednak już dziś istnieje zagrożenie, że z powodów finansowych budowa może się nieco wydłużyć.

Cerkiew Hagia Sophia- Mądrości Bożej
Lokalizacja: Warszawa, ul. Puławska 568
Inwestor: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Projektanci: APA Markowski Architekci
Wykonawca: Budrem Group Sp. z. o.o.
Realizacja: 2017
Źródło ilustracji: budrem.waw.pl, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera