Nowa świątynia w Warszawie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa świątynia w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


W Warszawie powstaje nowa cerkiew. Będzie to pierwsza tego typu świątynia w stolicy od ponad stu lat. Budowana jest na południowym krańcu miasta według projektu biura APA Markowski Architekci

 

6WiZtyYTPpJNVlhZIl9FyZRae4wbfLsEYVHL8VwxFHMurnirNwnrknK5xZBL_cerkiew2.jpg

Nowa świątynia dla wyznawców prawosławia powstanie na obrzeżach Warszawy, tuż przy granicy z gminą Lesznowola. Będzie to trzecia w Warszawie świątynia prawosławna – pierwszą jest wybudowany w latach 60. XIX wieku sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, drugą - cerkiew św. Jana Klimaka na Woli z 1905 roku. W Warszawie mieszka ok. 40 tysięcy osób wyznania prawosławnego, trzecia świątynia była im bardzo potrzebna.

qzRnUJUXESda8KzuU5m9ZGGTiSzINvJpcYXhMFk2sxqLLp39eKQqRGaeLKQ1_cerkiew1.jpg

Nowa świątynia w Warszawie jest już budowana – kamień węgielny w fundamenty gmachu wmurowano 5 grudnia 2015 roku. Zakończenie budowy i oddanie świątyni w użytkowanie wiernym planowane jest na grudzień 2017 roku. Nowych świątyń powstaje w Polsce niewiele, szczególnie tych, należących do innych niż rzymsko-katolickie wyznań. Niewiele jest też nowych obiektów, które urzekają swoją formą architektoniczną. Do tego wąskiego grona z pewnością należy głośna realizacja pracowni Beton, ciekawy projekt rozbudowy istniejącego kościoła przygotowało też biuro Front Architekci.

iYleFLDGLXneIR6Mnjtv6AKf1wcTHUqnE9ZNQq4ZkwOvHQ34RWTcljaFWDXk_cerkiew4.jpg

Nowa świątynia w Warszawie otrzyma formy inspirowane jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata, czyli bizantyjską Hagia Sophia, wybudowaną w VI wieku w Konstantynopolu, czyli dzisiejszym Stambule. Warszawska cerkiew pomieści na raz ok. 200 wiernych. Będzie miała 36,9 m długości i 30 m szerokości. Zostanie oczywiście zwieńczona kopułą, której szczyt znajdzie się ponad 21 metrów nad poziomem posadzki. Główna kopuła oraz te mniejsze, ulokowane w narożach gmachu i symbolizujące czterech ewangelistów będą uniesione na ażurowych konstrukcjach żeber. W korpus świątyni zostanie też wtopiona dzwonnica. Cały gmach otrzyma konstrukcję odlaną z betonu. Wnętrze cerkwi mają ozdobić malowidła i mozaiki inspirowane dziełami Jerzego Nowosielskiego.

QmlYD2UBJPUIOWmUKfZLCKVHq5jIh4NqTLctdb1Ctd20RicIezQSo6qQfAJH_cerkiew5.jpg

Projekt nowej świątyni w Warszawie powstał w pracowni od lat współpracującej z kościołem prawosławnym. 10 lat temu APA Markowski Architekci wygrali konkurs na projekt cerkwi wojskowej w Białej Podlaskiej i od tamtej pory w biurze powstało wiele projektów dla wyznawców prawosławia. Na łamach portalu Poludnie.com.pl Andrzej Markowski tłumaczył układ przestrzenny nowej świątyni: „Główne wejście znajdzie się nie od ul. Puławskiej, ale z drugiej strony, od zachodu. Jest to podyktowane tym, że w cerkwiach od wschodu stawia się ołtarz. Ta zasada obowiązywała we wszystkich kościołach chrześcijańskich. Takie usytuowanie ma swoje dodatkowe plusy – kopuły będą z daleka widoczne od ul. Puławskiej, a wnętrze świątyni nie będzie bezpośrednio narażone na hałas z ulicy”.

Według planów nowa świątynia w Warszawie powinna powstać do końca 2017 roku, jednak już dziś istnieje zagrożenie, że z powodów finansowych budowa może się nieco wydłużyć.

Cerkiew Hagia Sophia- Mądrości Bożej
Lokalizacja: Warszawa, ul. Puławska 568
Inwestor: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Projektanci: APA Markowski Architekci
Wykonawca: Budrem Group Sp. z. o.o.
Realizacja: 2017
Źródło ilustracji: budrem.waw.pl, materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera