Wieża torpedowa - apartamenty na morzu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża torpedowa - apartamenty na morzu

 

Czas czytania: ~4 min


Warszawska pracownia MFRMGR opracowała wyjątkowy projekt: nieużywaną wojskową wieżę torpedową, znajdującą się na wodach Zatoki Puckiej architekci postanowili przerobić na… luksusowy apartament.

 

lC0eWCSXpM4NzTULnvVWr5uAPp91fBCDsqXSwRvQtel1ZBfzRvB0ojhSEXFD_torpedownia02.jpg

Wieża torpedowa – powojskowy obiekt na wodzie Zatoki Puckiej, to tak naprawdę jedna z dawnych niemieckich wież obserwacyjnych. Zlokalizowane one były pomiędzy Juratą a Jastarnią i stanowią pozostałości po działalności niemieckich zakładów doświadczalnych Torpedowaffenplatz (TWP) Gotenhafen-Hexengrund. Służyły Niemcom jako poligon testowania broni torpedowej w czasie II wojny światowej.

qAaF6NrZxp9VJ882XoG6QXiamToEkBgVczbmOSGC8vGFkkw4IcocSAdQyj70_torpedownia04.jpg

Wieża torpedowa, która stała się tematem projektu pracowni MFRMGR Frejda & Gratkowski (wcześniej MOKO Architects), jest jedną z dwóch zachowanych takich wież w Polsce. Należy do prywatnych właścicieli, którzy chcą powojskowemu obiektowi dać „drugie życie”. Wydaje się, że doskonale dobrali zespół architektów, którzy owej adaptacji wieży do nowych celów ma dokonać. Marta Frejda i Michał Gratkowski, twórcy pracowni Moko Architects oraz MFRMGR mają już na koncie odważne przebudowy: zaprojektowali m.in. modernizację istniejących silosów nad kanałem Żerańskim na Całoroczne Centrum Nurkowań i Indoor Skydivingu.

ytcvBo0RHKs33ndawqz6o8v5x23iHH2vBIZbhrmnArKEbZVLNrjDXYmh2Dig_torpedownia03.jpg
BcXOYKkh8KUx3uopwpx1210H4PJ1RktdCmWlL96D3rX6WsqNrwY3PFLy8gB1_torpedownia01.jpg

Wieża torpedowa w ich projekcie ma zostać nadbudowana o jedną kondygnację i mają w niej powstać pokoje do wynajęcia. Inwestorzy i architekci planują, że odmieniona wieża torpedowa będzie służyć nie tylko turystom, ale i naukowcom i badaczom, którzy w taki nietypowym miejscu będą mogli realizować swoje projekty. Z cała pewnością możliwość zamieszkania na wodzie spodoba się też wielbicielom sportów wodnych i nurkom.

iFLgCocBEclVb8v8I3pVv5QJ04I884wNLKMFVqLZTOkjVC1qeyT6V0jIwUbn_torpedownia05.jpg

Tak o atrakcjach, oferowanych przez wieżę torpedową piszą sami architekci: „Każda przebywająca tam osoba, może poczuć się jak szef tajemniczej organizacji Widmo. Przez to, że obiekt jest zlokalizowany na wodzie, około 2 km od brzegu, to komunikacja z nim jest niestandardowa. W lecie można tam dopłynąć łodzią motorową. W zimę jest tylko szansa dostania się tam, po skutej lodem zatoce, bojerem lub poduszkowcem”.

ryNmIiHuRFBSMumagsdnYa4eFXdFi0wReS1gkK3yKM66q8qAvM5iDSkg1mVI_torpedownia09.jpg
4aoCysgsHO2ae9prYHsjPOW7HxQBZrilvnVh6jX8oIg7pG6FfDh88fGH0sjs_torpedownia06.jpg

Wieża torpedowa powiększona w wyremontowana stanie się z pewnością lokalną atrakcją, ale pamiętać trzeba, że jej adaptacja – to także szansa, by ów unikalny obiekt uratować przed zniszczeniem. Aby w bryle odmienionej wieży zachować ślad po jej pierwotnej formie architekci zaplanowali dla niej dość nietypowy kształt: „Pomiędzy nową i starą bryłą znajduje się pustka wraz z zachowanym tarasem widokowym. Chcąc subtelnie podkreślić różnicę „stare – nowe”, w części starej przeprowadzamy jedynie proces renowacji istniejącej cegły klinkierowej, a do budowy nowej części, używamy tego samego materiału wykonywanego we współczesnej technologii i formacie” – opisują swój zamysł architekci.

peghFo1qI33vn5Suqd6Nco2fAXlzq7N5QUt6nsf5ksCQtSvCTj1BZ6QHGAxv_torpedownia07.jpg

Wieża torpedowa w nowym wcieleniu ma być więc próbą zlezienia równowagi pomiędzy szacunkiem do pierwotnej bryły wojskowego obiektu a dostosowaniem bryły do jej współczesnych funkcji. W obiekcie na raz będzie mogło przebywać osiem osób; znajdą się tu dla nich zarówno miejsca do spania, jak i przestrzeń badawcza, przeznaczona do pracy. Wokół budynku, na zewnętrznym pierścieniu komunikacyjnym powstaną magazyny na prowiant, pojemniki na ścieki. Tak będą mogły cumować łodzie. „Budynek wybudowano na styku głębiny i płycizny – jest to obszar wysokiego falowania. W celu ochrony obiektu zaproponowaliśmy pomost pełniący funkcję falochronu i ogólnodostępnej przystani. Po między falochronem a budynkiem zaplanowaliśmy „wyspy-barki” Pełnią one różne funkcje zgodne z myślą zrównoważonego rozwoju: zbiornika na wodę opadową, przydomowego ogródka na warzywa i zioła oraz ostoi dla ptactwa czy dzikiej plaży” – opowiadają o kolejnych elementach projektu jego autorzy. Projekt jest gotowy – jeśli tylko znajdzie się źródło finansowania, wieżę torpedową będzie można przerobić według wizji architektów z biura MFRMGR.

Ab15TE8sTW2zNm9uSeWJCVFiUwVUXI5cxPgNlDfH5eSH7wUoJGCWwYziAER2_torpedownia08.jpg

TORP
Lokalizacja: Zatoka Pucka
Inwestor: prywatny
Projektanci: MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci | Marta Frejda , Michał Gratkowski
Współpraca: Pamela Krzyszczak, Mateusz Góra
Wizualizacje: Mateusz Dąbkowski
Powierzchnia użytkowa: 160 m2
Projekt: 2015
Planowana realizacja: 2016
Źródło ilustracji: mfrmgr.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera