Wieża torpedowa - apartamenty na morzu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża torpedowa - apartamenty na morzu

 

Czas czytania: ~4 min


Warszawska pracownia MFRMGR opracowała wyjątkowy projekt: nieużywaną wojskową wieżę torpedową, znajdującą się na wodach Zatoki Puckiej architekci postanowili przerobić na… luksusowy apartament.

 

lC0eWCSXpM4NzTULnvVWr5uAPp91fBCDsqXSwRvQtel1ZBfzRvB0ojhSEXFD_torpedownia02.jpg

Wieża torpedowa – powojskowy obiekt na wodzie Zatoki Puckiej, to tak naprawdę jedna z dawnych niemieckich wież obserwacyjnych. Zlokalizowane one były pomiędzy Juratą a Jastarnią i stanowią pozostałości po działalności niemieckich zakładów doświadczalnych Torpedowaffenplatz (TWP) Gotenhafen-Hexengrund. Służyły Niemcom jako poligon testowania broni torpedowej w czasie II wojny światowej.

qAaF6NrZxp9VJ882XoG6QXiamToEkBgVczbmOSGC8vGFkkw4IcocSAdQyj70_torpedownia04.jpg

Wieża torpedowa, która stała się tematem projektu pracowni MFRMGR Frejda & Gratkowski (wcześniej MOKO Architects), jest jedną z dwóch zachowanych takich wież w Polsce. Należy do prywatnych właścicieli, którzy chcą powojskowemu obiektowi dać „drugie życie”. Wydaje się, że doskonale dobrali zespół architektów, którzy owej adaptacji wieży do nowych celów ma dokonać. Marta Frejda i Michał Gratkowski, twórcy pracowni Moko Architects oraz MFRMGR mają już na koncie odważne przebudowy: zaprojektowali m.in. modernizację istniejących silosów nad kanałem Żerańskim na Całoroczne Centrum Nurkowań i Indoor Skydivingu.

ytcvBo0RHKs33ndawqz6o8v5x23iHH2vBIZbhrmnArKEbZVLNrjDXYmh2Dig_torpedownia03.jpg
BcXOYKkh8KUx3uopwpx1210H4PJ1RktdCmWlL96D3rX6WsqNrwY3PFLy8gB1_torpedownia01.jpg

Wieża torpedowa w ich projekcie ma zostać nadbudowana o jedną kondygnację i mają w niej powstać pokoje do wynajęcia. Inwestorzy i architekci planują, że odmieniona wieża torpedowa będzie służyć nie tylko turystom, ale i naukowcom i badaczom, którzy w taki nietypowym miejscu będą mogli realizować swoje projekty. Z cała pewnością możliwość zamieszkania na wodzie spodoba się też wielbicielom sportów wodnych i nurkom.

iFLgCocBEclVb8v8I3pVv5QJ04I884wNLKMFVqLZTOkjVC1qeyT6V0jIwUbn_torpedownia05.jpg

Tak o atrakcjach, oferowanych przez wieżę torpedową piszą sami architekci: „Każda przebywająca tam osoba, może poczuć się jak szef tajemniczej organizacji Widmo. Przez to, że obiekt jest zlokalizowany na wodzie, około 2 km od brzegu, to komunikacja z nim jest niestandardowa. W lecie można tam dopłynąć łodzią motorową. W zimę jest tylko szansa dostania się tam, po skutej lodem zatoce, bojerem lub poduszkowcem”.

ryNmIiHuRFBSMumagsdnYa4eFXdFi0wReS1gkK3yKM66q8qAvM5iDSkg1mVI_torpedownia09.jpg
4aoCysgsHO2ae9prYHsjPOW7HxQBZrilvnVh6jX8oIg7pG6FfDh88fGH0sjs_torpedownia06.jpg

Wieża torpedowa powiększona w wyremontowana stanie się z pewnością lokalną atrakcją, ale pamiętać trzeba, że jej adaptacja – to także szansa, by ów unikalny obiekt uratować przed zniszczeniem. Aby w bryle odmienionej wieży zachować ślad po jej pierwotnej formie architekci zaplanowali dla niej dość nietypowy kształt: „Pomiędzy nową i starą bryłą znajduje się pustka wraz z zachowanym tarasem widokowym. Chcąc subtelnie podkreślić różnicę „stare – nowe”, w części starej przeprowadzamy jedynie proces renowacji istniejącej cegły klinkierowej, a do budowy nowej części, używamy tego samego materiału wykonywanego we współczesnej technologii i formacie” – opisują swój zamysł architekci.

peghFo1qI33vn5Suqd6Nco2fAXlzq7N5QUt6nsf5ksCQtSvCTj1BZ6QHGAxv_torpedownia07.jpg

Wieża torpedowa w nowym wcieleniu ma być więc próbą zlezienia równowagi pomiędzy szacunkiem do pierwotnej bryły wojskowego obiektu a dostosowaniem bryły do jej współczesnych funkcji. W obiekcie na raz będzie mogło przebywać osiem osób; znajdą się tu dla nich zarówno miejsca do spania, jak i przestrzeń badawcza, przeznaczona do pracy. Wokół budynku, na zewnętrznym pierścieniu komunikacyjnym powstaną magazyny na prowiant, pojemniki na ścieki. Tak będą mogły cumować łodzie. „Budynek wybudowano na styku głębiny i płycizny – jest to obszar wysokiego falowania. W celu ochrony obiektu zaproponowaliśmy pomost pełniący funkcję falochronu i ogólnodostępnej przystani. Po między falochronem a budynkiem zaplanowaliśmy „wyspy-barki” Pełnią one różne funkcje zgodne z myślą zrównoważonego rozwoju: zbiornika na wodę opadową, przydomowego ogródka na warzywa i zioła oraz ostoi dla ptactwa czy dzikiej plaży” – opowiadają o kolejnych elementach projektu jego autorzy. Projekt jest gotowy – jeśli tylko znajdzie się źródło finansowania, wieżę torpedową będzie można przerobić według wizji architektów z biura MFRMGR.

Ab15TE8sTW2zNm9uSeWJCVFiUwVUXI5cxPgNlDfH5eSH7wUoJGCWwYziAER2_torpedownia08.jpg

TORP
Lokalizacja: Zatoka Pucka
Inwestor: prywatny
Projektanci: MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci | Marta Frejda , Michał Gratkowski
Współpraca: Pamela Krzyszczak, Mateusz Góra
Wizualizacje: Mateusz Dąbkowski
Powierzchnia użytkowa: 160 m2
Projekt: 2015
Planowana realizacja: 2016
Źródło ilustracji: mfrmgr.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera