Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Piotr Musiałowski projektuje w Tatrach

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na projekt pawilonów wejściowych na teren do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

zTdrbJwzAGNk7ofqqmfX4wW9zYuVfayv3oVW79L56lH8g0faXVMFsC3DvyJR_6musial.jpg

Piotr Musiałowski oraz zespół jego współpracowników z warszawskiego biura 2PM stworzyli najlepszą koncepcję architektoniczno-funkcjonalną punktów wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W ramach pracy konkursowej architekci musieli przygotować koncepcję dwóch punktów wejścia – do Doliny Białego oraz Doliny Kościeliskiej. Co ważne – oba miejsca znacząca się różnią, pierwsze rzadko odwiedzane przez turystów, drugie to najczęściej wybierana dolina w Tatrach.

czkaT8oxbEzgc9WowIadrjFj0s46fAeDQlRRmyIbMEOM1kKGeGDNSeknS5nR_4musial.jpg

I nagroda: Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego

Piotr Musiałowski nie ma jeszcze 40 lat. Jego najgłośniejszą realizacją jest z pewnością polski pawilon na wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. Architekt w zespole z innymi projektantami wygrał także konkurs na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a niedawno także konkurs na projekt tężni w Busku – Zdroju.

yNPqSYjpKPKtDGCctMeIgHlzr1Zkx5Of8TFlaC7Y0hSapE83h2MfYFUNqAWE_1musial.jpg

I nagroda: Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego

Piotr Musiałowski „pokonał” 27 konkurentów – tyle bowiem projektów zakwalifikowanych było do II etapu ogłoszonego przez dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego konkursu. Prace projektowe oceniało jury w składzie: Jerzy Chlebiński, Jan Karpiel-Bułecka, Dorota Leśniak-Rychlak, Zbigniew Myczkowski, Jakub Szczęsny oraz Szymon Ziobrowski – dyrektor TPN. Celem konkursu było wybranie wizji nowych punktów wejścia na teren Parku – stare są zaniedbane i zniszczone, a przede wszystkim nie spełniają od dawna wymogów i oczekiwań użytkowników. „Dyrekcja chce jak najszybciej zmodernizować i odpowiednio wyposażyć punkty wejść do Parku, tak aby stały się one nie tylko wizytówką TPN ale i całego regionu” – mówili organizatorzy konkursu.

9R4zKE6EHT6eWQoJmrDk9q7aLv0qnQNtZSaFwa6uHlGkX4gcko29AIKLzvgI_3musial.jpg

I nagroda: Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego

IBJzEfRW4LSLA3k21ULN8u3k0Vjr9IXp3eth4jxElBhLwvef0JJHgfJNiGdw_2musial.jpg

I nagroda: Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego

W opinii jury Piotr Musiałowski zaproponował najlepszy projekt. „(…)praca najlepiej spośród złożonych projektów wpisuje się w krajobraz tatrzański, odpowiada na wymagania regulaminu, czyli zaproponowanie współczesnych form odwołujących się do tradycji bez bezpośredniego naśladownictwa stylu regionalnego. Ze względu na prostotę rozwiązań architektonicznych oraz niewielkie gabaryty ma też największy potencjał realizacyjny” – podkreślili jurorzy. Autor nagrodzonej pracy mówi, że punktem wyjścia dla projektu była konstrukcja koliby, kształt i detal jej dwuspadowego dachu. Aby uniknąć bezpośrednich nawiązań historycznych Piotr Musiałowski zgeometryzował bryłę pawilonu, podkreślając to dodatkowo prostopadłym układem desek pokryciowych oraz detalem przeciągnięcia jednej płaszczyzny dachu nad drugą.

tukb1SiJtQTqTr5NVkmngtjKnd2vS0A3x9DRbqBEuJ22cYnrBjrwLkEBYSRk_5musial.jpg

I nagroda: Pracownia 2PM Piotra Musiałowskiego

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt pracowni APP Wojciech Marciniak, trzecią - EMA STUDIO – Ewelina Siestrzewitowska, Mateusz Gierszon i Antoni Surowiak.

Źródło informacji: tpn.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera