Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zodiak stanie się Centrum Informacji Gospodarczej

 

Czas czytania: ~2 min


Zodiak – dawny pawilon kawiarniany, będący częścią założenia tzw. Ściany Wschodniej w centrum Warszawy zmieni swoje oblicze

 

lEbpErPTyD6bFdMNNXIkRRjSEOFNaQ7RBkcMBOsdEXZt4oS6NA5PeXd318IF_zodiak01.jpg

Zodiak – to przeszklony pawilon z tarasem na wysokości pierwszego piętra, w którym przed laty mieściła się kawiarnia i bar. Zodiak jest częścią założenia urbanistycznego tzw. Ściany Wschodniej, w skład którego wchodzą także m.in. Rotunda, dawne Domy Towarowe Centrum oraz trzy ponad 80-metrowe wieżowce mieszkalne. Przez lata zdegradowany i zniszczony pawilon oraz jego zaniedbane otoczenie mają teraz szansę na „nowe życie”.

Wdc3VVNu4COKat71lXt7Pb40AFRA7NNfYwY2xuvvTY5fHkMUfRfpiUFpTGlM_zodiak02.jpg

Konkurs na zagospodarowanie otoczenia pawilonu dawnego baru Zodiak, a przede wszystkim placu przed budynkiem rozstrzygnięto wiosną 2015 roku. W konkursie zwyciężyła propozycja tego samego biura, które w grudniu 2013 roku wygrało konkurs na modernizację innego obiektu Ściany Wschodniej, czyli kultowej Rotundy. Teraz związana z pawilonem Zodiak inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę, a więc mogą ruszyć przygotowania do jej realizacji.

Zodiak stanie się Centrum Informacji Gospodarczej. „Centrum Informacji Gospodarczej w budynku "Zodiak" będzie wyjątkowym miejscem. Jego położenie w samym centrum stolicy tylko podkreśla powierzoną mu rolę i wydarzeń, które mają się w nim odbywać. Zaś otoczenie CIG-u zyska nową jakość i stworzy miejsce eleganckie i ponadczasowe” – mówiła przy okazji wydania pozwolenia na budowę Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

WqyiakLctMmA42p4jUJkms1zLZcxnUMn5R53TlauqlavNMYKpToP7KfyBAuL_zodiak03.jpg

Zodiak po przebudowie i adaptacji do nowych celów będzie miał dwie kondygnacje i lekką, przeszkloną konstrukcję. W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie także gruntowny remont placu przez pawilonem - swoje oblicze zmieni teren o powierzchni 900 m2. Zgodnie z informacjami, udostępnionymi przez stołeczny ratusz pawilon Zodiak zostanie przebudowany wg projektu pracowni Kalata Architekci, zaś plac zaprojektuje krakowskie biuro Gowin & Siuta. Projekt nowego oblicza placu nie wszystkim się podoba – miejscy aktywiści zwracają uwagę na uderzający brak zieleni. Zupełnie nie udała się przeprowadzona kilkanaście lat temu rewitalizacja Pasażu Wiecha na tyłach dawnych Domów Centrum – przestrzeń w samym centrum miasta zamieniono w przytłaczający, pusty, betonowy „wąwóz”, niepokój budzi fakt, że i przed Zodiakiem nie przewidziano skrawka zieleni.

Zodiak na parterze pomieści przestrzeń ekspozycyjną, zarządzaną przez SARP. Stowarzyszenie Architektów chce tu organizować spotkania i wystawy, a także prezentować architektoniczne propozycje dla Warszawy, m.in. z makietą Śródmieścia. Na piętrze ulokowane zostanie Centrum Informacji Gospodarczej, o którym ratusz pisze tak: „Na piętrze miasto urządzi multimedialną przestrzeń ekspozycyjną, przeznaczoną do prezentacji gospodarki metropolii warszawskiej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych będzie koncentrować się na prezentowaniu delegacjom z kraju i zagranicy gospodarczego potencjału Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin. Centrum ma być platformą łączącą gminy oraz przedsiębiorców i inwestorów z tego obszaru”.

Według zapowiedzi władz Warszawy Zodiak w nowym wcieleniu ma być gotowy w 2018 roku.

Źródło informacji: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera