Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zodiak stanie się Centrum Informacji Gospodarczej

 

Czas czytania: ~2 min


Zodiak – dawny pawilon kawiarniany, będący częścią założenia tzw. Ściany Wschodniej w centrum Warszawy zmieni swoje oblicze

 

lEbpErPTyD6bFdMNNXIkRRjSEOFNaQ7RBkcMBOsdEXZt4oS6NA5PeXd318IF_zodiak01.jpg

Zodiak – to przeszklony pawilon z tarasem na wysokości pierwszego piętra, w którym przed laty mieściła się kawiarnia i bar. Zodiak jest częścią założenia urbanistycznego tzw. Ściany Wschodniej, w skład którego wchodzą także m.in. Rotunda, dawne Domy Towarowe Centrum oraz trzy ponad 80-metrowe wieżowce mieszkalne. Przez lata zdegradowany i zniszczony pawilon oraz jego zaniedbane otoczenie mają teraz szansę na „nowe życie”.

Wdc3VVNu4COKat71lXt7Pb40AFRA7NNfYwY2xuvvTY5fHkMUfRfpiUFpTGlM_zodiak02.jpg

Konkurs na zagospodarowanie otoczenia pawilonu dawnego baru Zodiak, a przede wszystkim placu przed budynkiem rozstrzygnięto wiosną 2015 roku. W konkursie zwyciężyła propozycja tego samego biura, które w grudniu 2013 roku wygrało konkurs na modernizację innego obiektu Ściany Wschodniej, czyli kultowej Rotundy. Teraz związana z pawilonem Zodiak inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę, a więc mogą ruszyć przygotowania do jej realizacji.

Zodiak stanie się Centrum Informacji Gospodarczej. „Centrum Informacji Gospodarczej w budynku "Zodiak" będzie wyjątkowym miejscem. Jego położenie w samym centrum stolicy tylko podkreśla powierzoną mu rolę i wydarzeń, które mają się w nim odbywać. Zaś otoczenie CIG-u zyska nową jakość i stworzy miejsce eleganckie i ponadczasowe” – mówiła przy okazji wydania pozwolenia na budowę Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

WqyiakLctMmA42p4jUJkms1zLZcxnUMn5R53TlauqlavNMYKpToP7KfyBAuL_zodiak03.jpg

Zodiak po przebudowie i adaptacji do nowych celów będzie miał dwie kondygnacje i lekką, przeszkloną konstrukcję. W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie także gruntowny remont placu przez pawilonem - swoje oblicze zmieni teren o powierzchni 900 m2. Zgodnie z informacjami, udostępnionymi przez stołeczny ratusz pawilon Zodiak zostanie przebudowany wg projektu pracowni Kalata Architekci, zaś plac zaprojektuje krakowskie biuro Gowin & Siuta. Projekt nowego oblicza placu nie wszystkim się podoba – miejscy aktywiści zwracają uwagę na uderzający brak zieleni. Zupełnie nie udała się przeprowadzona kilkanaście lat temu rewitalizacja Pasażu Wiecha na tyłach dawnych Domów Centrum – przestrzeń w samym centrum miasta zamieniono w przytłaczający, pusty, betonowy „wąwóz”, niepokój budzi fakt, że i przed Zodiakiem nie przewidziano skrawka zieleni.

Zodiak na parterze pomieści przestrzeń ekspozycyjną, zarządzaną przez SARP. Stowarzyszenie Architektów chce tu organizować spotkania i wystawy, a także prezentować architektoniczne propozycje dla Warszawy, m.in. z makietą Śródmieścia. Na piętrze ulokowane zostanie Centrum Informacji Gospodarczej, o którym ratusz pisze tak: „Na piętrze miasto urządzi multimedialną przestrzeń ekspozycyjną, przeznaczoną do prezentacji gospodarki metropolii warszawskiej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych będzie koncentrować się na prezentowaniu delegacjom z kraju i zagranicy gospodarczego potencjału Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin. Centrum ma być platformą łączącą gminy oraz przedsiębiorców i inwestorów z tego obszaru”.

Według zapowiedzi władz Warszawy Zodiak w nowym wcieleniu ma być gotowy w 2018 roku.

Źródło informacji: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera