Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Dialogu Przełomy otwarte

 

Czas czytania: ~4 min


Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie – to dzieło Roberta Koniecznego, twórcy pracowni KWK Promes i jednego z bardziej na świecie znanych polskich architektów

 

W5bLyQlqlnHuDFUgIc7H4DBXSpMpLuXliJAQ6Rmzws3hmMWy1o3lVQXt3yrm_syrek.jpg

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie zostało oficjalnie otwarte 25 stycznia 2016 roku. Budowa, która rozpoczęła się w 2012 roku oraz kształtowanie i montaż ekspozycji stałej przedłużały się, ale dziś już każdy chętny może odwiedzić to niezwykłe, podziemne muzeum, opowiadające najnowszą historię Szczecina – ważne przełomy historyczne, które dokonały się tu po 1945 roku.

u8dOGbP0zoamZCX2eh2I3okd0zuC19tEAqQwfnX2kfDDBuobHhUAOmJ6zsn7_02-fot-kwk-promes.jpg

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie – to dzieło Roberta Koniecznego, twórcy pracowni KWK Promes i jednego z bardziej na świecie znanych polskich architektów. Jak dotąd Konieczny słynął z projektów domów jednorodzinnych, wyjątkowych i unikatowych realizacji mieszkaniowych. Jedną z pierwszych był Dom z Kapsułą, jednym z najnowszych powstałych w jego biurze domów jest Living-Garden House. Niedawno w dorobku pracowni pojawił się także projekt budynku wielorodzinnego w Katowicach.

vPM6gvjE5i3Dqxn49Hg2B7mGuCfh8s40iPiRIqHPwmDBsmgh1Iq1nm1zQOxd_jezyk1.jpg

Centrum Dialogu Przełomy ma wyjątkowy charakter, bo w dużej części znajduje się pod ziemią – przestrzenie ekspozycyjne ulokowano pod posadzką położonego w samym centrum Szczecina Placu Solidarności. Pomysł ten po części wyniknął z warunków, jakie oferowała działka – gdy Robert Konieczny projektował muzeum wiadomo już było, że tuż obok placu wkrótce wyrośnie gmach Filharmonii, który będzie zapewne obiektem wyjątkowo efektownym. Architekt uznał, że projektowanie tuż obok kolejnej widowiskowej bryły byłoby nie na miejscu, wprowadziłoby chaos, kakofonię form. To dlatego zdecydował się swój gmach ukryć pod ziemią. Sam przyznaje, że dla architekta nie jest to nigdy łatwa decyzja, aby zrezygnować z możliwości stworzenia spektakularnej formy – tym razem jednak zwyciężyło myślenie o jakości przestrzeni miejskiej.

10REUbEo8OCNhfWof4u3A1rHTwY7qIbKpV65JT3a2PO35SBkXPHdUzMnVYEi_jezyk2.jpg

Centrum Dialogu Przełomy we Szczecinie – to 900m2 przestrzeni ekspozycyjnej, ukrytej pod ziemią. Na powierzchni muzeum uwidacznia się poprzez wybrzuszenia powierzchni placu – powstałe w ten sposób charakterystyczne „górki” młodzi mieszkańcy Szczecina chętnie wykorzystują do jazdy na deskorolkach, rowerach czy sankach. Robert Konieczny podkreśla, że jego jako architekta bardzo cieszy takie może nie do końca planowane wykorzystanie budynku – spełnia bowiem jego zamysł wykreowania tu wielofunkcyjnej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej, służącej nie tylko do przemieszczania się, ale i spędzania tu czasu. Plac Solidarności jest miejscem symbolicznym, w przeszłości rozgrywały się tu dramatyczne zdarzenia, upamiętnione pomnikiem „Anioła Wolności”. Nie można jedna zapominać, że życie idzie naprzód, miasto rozwija się i zamieszkują w nim kolejne pokolenia. Plac nad Centrum Dialogi Przełomy ma służyć zarówno do uroczystości państwowych, jak i życiu codziennemu.

5hvJHvq7JJxYN8wMgjrdacUDXgVWZ5ytJQm8iPIf7xJF821PGtvarlVnPjjU_przelomy-kwk.jpg

W jednym z naroży placu Centrum Dialogu Przełomy „wychodzi spod ziemi”, ujawniając osłonięte betonowymi blokami przeszklone wnętrze. Tu mieści się wejście do muzeum (drugie ulokowano w zagłębieniu, wcinającym się w powierzchnię placu), to także jedyne miejsce, w którym gmach widoczny jest wraz ze swoim wnętrzem z poziomu chodnika. Zarówno elewacje, jak i ściany wewnętrzne muzeum zostały obłożone płytami betonowo-celulozowymi w kolorze jasno szarym.

Ab5njIHncdULrApVbkW4CcoX1C9B1aE7deVr44LIVWAc1oKL4bRLMoAWoXBL_11przelomy-kwk.jpg

Jak mówi Robert Konieczny, choć materiał ten wydaje się miękki i delikatny, jest bardzo wytrzymały. Położone na powierzchni wejście do Centrum Dialogu Przełomy osłaniają szare bloki z betonu, które są... ruchome. Mogą się obrócić prostopadle do elewacji, ujawniając wnętrze muzeum, mogę jednak też zasłonić je całkowicie, zamykając się w jednolitą, szarą ścianę.

dnZGv4XL49KhQhcnSG7ONiH9VZMhjanxLdk8gRCYaLE5rwNKKfEnvWGmvAsH_9przelomy-kwk.jpg

Centrum Dialogu Przełomy opowiada o najnowszej historii Szczecina, o tym, co wydarzyło się mieście po 1945 roku, kiedy to wysiedlono stąd ludność niemiecką, a zamieszkali tu Polacy. Ekspozycję, przy powstaniu której współpracował także Robert Konieczny, zaplanowano wokół kilku kluczowych wydarzeń, takich jak Grudzień'70 czy Sierpień'80.

9za3Uz4a7fRvn23Gy6BKfqoatanZaZ19AIVn3K0Eb30sPb1iEDM1s1fRqBld_kobas.jpg

Ekspozycja stała przedstawia opór szczecińskich mieszkańców, robotników tutejszych zakładów przemysłowych wobec reżimowej władzy, opór, który wraz z podobnymi działaniami w innych miastach doprowadził ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce. Bardzo ważnym elementem ekspozycji są zrealizowane specjalnie na zamówienie CDP i na potrzeby tej wystawy dzieła sztuki, w inny – autorski – sposób także opowiadające historię, uzupełniające narrację, zbudowaną za pomocą archiwaliów, dokumentów, filmów.

eFkc5DQxzRTUtMYLZUUNGDX9ks7kt3HtUG2vfmGg6wEdjWUB8rs7dtNJ5wAw_7przelomy-kwk.jpg

Centrum Dialogu Przełomy
Lokalizacja: Szczecin, Plac Solidarności
Inwestor: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Projektant: KWK Promes Robert Konieczny
Generalny wykonawca: Skanska
Projekt: 2009
Realizacja: 2012-2015
Powierzchnia całkowita: 2100 m2
Powierzchnia użytkowa: 1925 m2
Powierzchnia zabudowy: 1628 m2
Kubatura: 15845 m3
Wartość inwestycji: ok. 27 mln zł (w tym 75% dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego)
Foto: materiały prasowe, ac

iGufEOck39UZvxvwr2GAxSMgKESPYVs26VDSmUZAsYprVXmm8Kx9c48OnTEM_ramkajpg2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera