Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekociepłownia w Olsztynie według wizji mieszkańców

 

Czas czytania: ~2 min


Nietypową formę wyboru projektu architektonicznego nowej miejskiej inwestycji zastosowano w Opolu.

 

nCYCDY39ojykqr19A4AoXN9fmQd1IvVWOgCsnaWtQbPooBlCybDNQtSLt2nA_ekocieplownia-olsztyn01.jpg

Ekociepłownia w Olsztynie ma być gotowa w 2020 roku. Teraz trwają różnego rodzaju prace przygotowawcze, a jedną z nich był wybór projektu, na bazie którego powstanie potrzebny w mieście obiekt infrastruktury. Władze Olsztyna zdecydowały się oddać w tej kwestii głos mieszkańcom – przez ponad 2 tygodnie mogli oni głosować na trzy zaproponowane projekty. Ten, który zyskał najwięcej głosów stanie się podstawą do opracowania ostatecznego projektu realizacyjnego. Mieszkańcy mogli głosować przez internet, a także skorzystać z bardziej tradycyjnej metody – czyli wrzucenia głosu do jednej z kilku wystawionych w mieście urn. W głosowaniu wzięło udział ponad pięć tysięcy mieszkańców miasta.

XvDpAErH2iCK2lRkR5B75vQyKys4gte4jX1PN6tGRVoDgzZupC1SV9tsRfK3_ekocieplownia-olsztyn03.jpg

Ekociepłownia w Olsztynie będzie ważną dla miasta inwestycją – dostarczy ciepło do mieszkań w regionie. Paliwo dla ekociepłowni dostarczy otwarty kilka miesięcy temu Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, będący de facto fabryką, produkującą wysokoenergetyczne paliwo z odpadów. Ekociepłownia – to inwestycja infrastrukturalna, warto jednak przypomnieć też inne znane realizacje architektoniczne z Olsztyna, w tym jedyną, dostrzeżoną w tym roku na World Architecture Festival polską budowlę, czyli Całoroczne Centrum Sportowo-Rekreacyjne nad Jeziorem Ukiel, projektu biura Dżus GK Architekci. Kilka nagród zdobyła także adaptacja starej kotłowni do potrzeb Centrum Edukacji Technologicznej, dzieło tych samych architektów.

aPbWTwilYK4PoiLAz9MFo2h3Jx0I3cfGgYiGfYwL8M6JWrZh0PqYCXccYHzx_ekocieplownia-olsztyn04.jpg

Ekociepłownia w Olsztynie powstanie według projektu Macieja Powązki. To jego projekt zdecydowaną przewagą głosów spośród trzech zgłoszonych wybrali mieszkańcy: pomysł nazwany "źdźbłem trawy" zdobył 2769 głosów. Pozostałe dwa łącznie ok. 2,1 tys. „Elementy instalacji stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją, a z drugiej z naturą. (…) Natomiast kominy zostały jakby zamknięte w drewnianych skrzyniach” – tłumaczył swoją wizję na łamach lokalnej prasy architekt, Maciej Powązka.

31wX3b276XqIBBaoR0sHyAaNayRtzhGUnIfdJZAGDHY9wicsnNYE0Yv1koI0_ekocieplownia-olsztyn05.jpg

Projekty Ekociepłowni w Olsztynie przygotowały też pracownie biura Studio Form Architektonicznych Pantel oraz Biuro Architektoniczne "Deja Architekci”, jednak to propozycja Macieja Powązki zyskała największe uznanie. Stało się tak m.in. dlatego, że architekt postanowił wpisać obiekt w zastany krajobraz: widząc, że w okolicy, w której stanie ekociepłownia rosną przede wszystkim krzewy i wysoka trawa, tak zaprojektował elewacje budowli, aby i ona z daleka przypominała kępę traw. Wykonane z szarego betonu elewacje, które mają przypominać polne kamienie, zostały „poprzecinane” dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła wysokich traw.

Źródło informacji: ec.olsztyn.pl, olsztyn.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera