Dom Optymalny od Roberta Koniecznego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Optymalny od Roberta Koniecznego

 

Czas czytania: ~3 min


Robert Konieczny ze swoim zespołem pracowni KWK Promes zaprojektował niedawno Dom Optymalny.

 

OT8ATPPv6sxgZWkQHWAJP8dVhS0f5Klwa3ABjwA8DqVUnaUR9Pc6rqRxI3M3_dom-optymalny05.jpg

Dom Optymalny – to pomysł znanych m.in. z kręcenia filmów o architekturze Katarzyny i Tomasza Baronów. Celem przedsięwzięcia było opracowanie projektu domu odpowiedniego na różne działki, dla różnych inwestorów i ich potrzeb, zaprojektowanego wg zasad architektury zrównoważonej. Pierwszy, wzorcowy Dom Optymalny powstaje właśnie Dom Optymalny w Radostowicach koło Pszczyny już wiosną. W dalszej kolejności powstanie mini-osiedle 6 domów przeznaczonych na sprzedaż.

ihqmqoswyWwKVmRXIwivGBtRzlUKgRskZdO0LA7XxBbXBJUZbbCJ6yTPmCOG_dom-optymalny01.jpg

Dom Optymalny powstał w pracowni KWK Promes, której szef, Robert Konieczny jest światowej sławy projektantem domów jednorodzinnych. Jak do tej pory spod jego ręki wychodziły projekty zindywidualizowane i oryginalne (np. Living Garden House czy kontrowersyjny Dom Autorodzinny), teraz jednak, na zamówienie Katarzyny i Tomasza Baronów zaprojektował dom, który można powielać.

Dom Optymalny ma być osiągalny dla każdego inwestora z przeciętnym budżetem, ma też być przyjazny dla środowiska i kieszeni lokatora (dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwalającym oszczędzać energię). Bryła budynku i jego wnętrza mogą być indywidualnie modyfikowane dla konkretnego inwestora i lokalizacji – chodziło o to, by obiekt był elastyczny, pasujący do wymagań i potrzeb różnych użytkowników. Tak tę koncepcję wyjaśniają pomysłodawcy projektu: „Architekt Robert Konieczny zaprojektował dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania: koszt budowy, koszt użytkowania oraz 5 zadań budynku, warunkujących komfortowe i zdrowe użytkowanie (zapewnienie ciepła, zapewnienie chłodu, dostęp do świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego i produkcja prądu na potrzeby własne)”.

9CgXKaOovwCxa2d3bxKe9kBRAe4Q7aScDhY0aW8O9HXTxU5oHHu6eqYELiZA_dom-optymalny06.jpg

Dom Optymalny jest zaprojektowany racjonalnie: ma kształt optymalizujący zużycie energii (prosta bryła i dach, brak zakamarków i załomów w elewacji), optymalny układ wnętrz (od południa pokoje słoneczne, od północy pomieszczenie gospodarcze inne nie wymagające wiele światła) oraz takie samo rozlokowanie okien. Starannie dobrano też optymalnie technologię budowy i materiały budowlane (ściany zewnętrzne z ceramiki 25 cm, ocieplenie ścian i dachu z mineralnej wełny skalnej, okna trójszybowe, niskoenergetyczne z okiennicami dopasowanymi charakterem do wykończenia budynku, okna dachowe niskoenergetyczne z markizami, dachówka, dach przystosowany do zamontowania paneli PV lub solarnych) – stosowne materiały oraz szczelna konstrukcja minimalizują straty energii i „ucieczkę” ciepła.

LywdMpuStpj78xVrMGtgHuLRLMRD20qgW1C4SJsWxuhCUFMzmhcJ8EmKXHPY_dom-optymalny02.jpg

Dom Optymalny wykorzystuje też nowe technologie: posiada system efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno – zimowym oraz powstały z myślą o letnich miesiącach system wentylacji naturalnej; projekt zakłada możliwość instalacji paneli słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych oraz dobór optymalnego i efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania. Tym samym łączy w sobie większość rozwiązań, szczególnie wysoko ocenianych we współczesnej architekturze, która w obliczu zmian klimatycznych i wzrostu cen energii powinna być racjonalna, logiczna, zoptymalizowana i w maksymalnym stopniu wykorzystująca to, co oferuje sama natura.

Do8pgthzwrNDgXHikZeDqBxWObmNoVc12HasRrpoJ4DzumYXQTwjFl0rE1GB_dom-optymalny04.jpg

Zespół projektowy:
Koncepcja i projekt architektoniczny: KWK Promes, arch. Robert Konieczny z Zespołem, Katowice;
Projekt konstrukcji, projekt wykonawczy, obliczenia energetyczne i nadzór nad wykonawstwem: ML-Bud, mgr inż. Mariusz Czyszek, mgr inż. Leszek Czyszek z Zespołem, Gliwice
Koncepcja energetyczna: Statero Sp. z o.o.
Przygotowanie i weryfikacja standardów NF40, NF15 i test Blower Doo: Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, dr inż. Dominik Wojewódka z Zespołem, Mikołów

Strony internetowe projektu: dlaciebie.dom-optymalny.pl, facebook.com/domoptymalny


Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera