Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Optymalny od Roberta Koniecznego

 

Czas czytania: ~3 min


Robert Konieczny ze swoim zespołem pracowni KWK Promes zaprojektował niedawno Dom Optymalny.

 

OT8ATPPv6sxgZWkQHWAJP8dVhS0f5Klwa3ABjwA8DqVUnaUR9Pc6rqRxI3M3_dom-optymalny05.jpg

Dom Optymalny – to pomysł znanych m.in. z kręcenia filmów o architekturze Katarzyny i Tomasza Baronów. Celem przedsięwzięcia było opracowanie projektu domu odpowiedniego na różne działki, dla różnych inwestorów i ich potrzeb, zaprojektowanego wg zasad architektury zrównoważonej. Pierwszy, wzorcowy Dom Optymalny powstaje właśnie Dom Optymalny w Radostowicach koło Pszczyny już wiosną. W dalszej kolejności powstanie mini-osiedle 6 domów przeznaczonych na sprzedaż.

ihqmqoswyWwKVmRXIwivGBtRzlUKgRskZdO0LA7XxBbXBJUZbbCJ6yTPmCOG_dom-optymalny01.jpg

Dom Optymalny powstał w pracowni KWK Promes, której szef, Robert Konieczny jest światowej sławy projektantem domów jednorodzinnych. Jak do tej pory spod jego ręki wychodziły projekty zindywidualizowane i oryginalne (np. Living Garden House czy kontrowersyjny Dom Autorodzinny), teraz jednak, na zamówienie Katarzyny i Tomasza Baronów zaprojektował dom, który można powielać.

Dom Optymalny ma być osiągalny dla każdego inwestora z przeciętnym budżetem, ma też być przyjazny dla środowiska i kieszeni lokatora (dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwalającym oszczędzać energię). Bryła budynku i jego wnętrza mogą być indywidualnie modyfikowane dla konkretnego inwestora i lokalizacji – chodziło o to, by obiekt był elastyczny, pasujący do wymagań i potrzeb różnych użytkowników. Tak tę koncepcję wyjaśniają pomysłodawcy projektu: „Architekt Robert Konieczny zaprojektował dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania: koszt budowy, koszt użytkowania oraz 5 zadań budynku, warunkujących komfortowe i zdrowe użytkowanie (zapewnienie ciepła, zapewnienie chłodu, dostęp do świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego i produkcja prądu na potrzeby własne)”.

9CgXKaOovwCxa2d3bxKe9kBRAe4Q7aScDhY0aW8O9HXTxU5oHHu6eqYELiZA_dom-optymalny06.jpg

Dom Optymalny jest zaprojektowany racjonalnie: ma kształt optymalizujący zużycie energii (prosta bryła i dach, brak zakamarków i załomów w elewacji), optymalny układ wnętrz (od południa pokoje słoneczne, od północy pomieszczenie gospodarcze inne nie wymagające wiele światła) oraz takie samo rozlokowanie okien. Starannie dobrano też optymalnie technologię budowy i materiały budowlane (ściany zewnętrzne z ceramiki 25 cm, ocieplenie ścian i dachu z mineralnej wełny skalnej, okna trójszybowe, niskoenergetyczne z okiennicami dopasowanymi charakterem do wykończenia budynku, okna dachowe niskoenergetyczne z markizami, dachówka, dach przystosowany do zamontowania paneli PV lub solarnych) – stosowne materiały oraz szczelna konstrukcja minimalizują straty energii i „ucieczkę” ciepła.

LywdMpuStpj78xVrMGtgHuLRLMRD20qgW1C4SJsWxuhCUFMzmhcJ8EmKXHPY_dom-optymalny02.jpg

Dom Optymalny wykorzystuje też nowe technologie: posiada system efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno – zimowym oraz powstały z myślą o letnich miesiącach system wentylacji naturalnej; projekt zakłada możliwość instalacji paneli słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych oraz dobór optymalnego i efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania. Tym samym łączy w sobie większość rozwiązań, szczególnie wysoko ocenianych we współczesnej architekturze, która w obliczu zmian klimatycznych i wzrostu cen energii powinna być racjonalna, logiczna, zoptymalizowana i w maksymalnym stopniu wykorzystująca to, co oferuje sama natura.

Do8pgthzwrNDgXHikZeDqBxWObmNoVc12HasRrpoJ4DzumYXQTwjFl0rE1GB_dom-optymalny04.jpg

Zespół projektowy:
Koncepcja i projekt architektoniczny: KWK Promes, arch. Robert Konieczny z Zespołem, Katowice;
Projekt konstrukcji, projekt wykonawczy, obliczenia energetyczne i nadzór nad wykonawstwem: ML-Bud, mgr inż. Mariusz Czyszek, mgr inż. Leszek Czyszek z Zespołem, Gliwice
Koncepcja energetyczna: Statero Sp. z o.o.
Przygotowanie i weryfikacja standardów NF40, NF15 i test Blower Doo: Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, dr inż. Dominik Wojewódka z Zespołem, Mikołów

Strony internetowe projektu: dlaciebie.dom-optymalny.pl, facebook.com/domoptymalny


Podepnij swój artykuł

tagi

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera