Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Optymalny od Roberta Koniecznego

 

Czas czytania: ~3 min


Robert Konieczny ze swoim zespołem pracowni KWK Promes zaprojektował niedawno Dom Optymalny.

 

OT8ATPPv6sxgZWkQHWAJP8dVhS0f5Klwa3ABjwA8DqVUnaUR9Pc6rqRxI3M3_dom-optymalny05.jpg

Dom Optymalny – to pomysł znanych m.in. z kręcenia filmów o architekturze Katarzyny i Tomasza Baronów. Celem przedsięwzięcia było opracowanie projektu domu odpowiedniego na różne działki, dla różnych inwestorów i ich potrzeb, zaprojektowanego wg zasad architektury zrównoważonej. Pierwszy, wzorcowy Dom Optymalny powstaje właśnie Dom Optymalny w Radostowicach koło Pszczyny już wiosną. W dalszej kolejności powstanie mini-osiedle 6 domów przeznaczonych na sprzedaż.

ihqmqoswyWwKVmRXIwivGBtRzlUKgRskZdO0LA7XxBbXBJUZbbCJ6yTPmCOG_dom-optymalny01.jpg

Dom Optymalny powstał w pracowni KWK Promes, której szef, Robert Konieczny jest światowej sławy projektantem domów jednorodzinnych. Jak do tej pory spod jego ręki wychodziły projekty zindywidualizowane i oryginalne (np. Living Garden House czy kontrowersyjny Dom Autorodzinny), teraz jednak, na zamówienie Katarzyny i Tomasza Baronów zaprojektował dom, który można powielać.

Dom Optymalny ma być osiągalny dla każdego inwestora z przeciętnym budżetem, ma też być przyjazny dla środowiska i kieszeni lokatora (dzięki zastosowanym rozwiązaniom pozwalającym oszczędzać energię). Bryła budynku i jego wnętrza mogą być indywidualnie modyfikowane dla konkretnego inwestora i lokalizacji – chodziło o to, by obiekt był elastyczny, pasujący do wymagań i potrzeb różnych użytkowników. Tak tę koncepcję wyjaśniają pomysłodawcy projektu: „Architekt Robert Konieczny zaprojektował dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania: koszt budowy, koszt użytkowania oraz 5 zadań budynku, warunkujących komfortowe i zdrowe użytkowanie (zapewnienie ciepła, zapewnienie chłodu, dostęp do świeżego powietrza, dostęp do światła dziennego i produkcja prądu na potrzeby własne)”.

9CgXKaOovwCxa2d3bxKe9kBRAe4Q7aScDhY0aW8O9HXTxU5oHHu6eqYELiZA_dom-optymalny06.jpg

Dom Optymalny jest zaprojektowany racjonalnie: ma kształt optymalizujący zużycie energii (prosta bryła i dach, brak zakamarków i załomów w elewacji), optymalny układ wnętrz (od południa pokoje słoneczne, od północy pomieszczenie gospodarcze inne nie wymagające wiele światła) oraz takie samo rozlokowanie okien. Starannie dobrano też optymalnie technologię budowy i materiały budowlane (ściany zewnętrzne z ceramiki 25 cm, ocieplenie ścian i dachu z mineralnej wełny skalnej, okna trójszybowe, niskoenergetyczne z okiennicami dopasowanymi charakterem do wykończenia budynku, okna dachowe niskoenergetyczne z markizami, dachówka, dach przystosowany do zamontowania paneli PV lub solarnych) – stosowne materiały oraz szczelna konstrukcja minimalizują straty energii i „ucieczkę” ciepła.

LywdMpuStpj78xVrMGtgHuLRLMRD20qgW1C4SJsWxuhCUFMzmhcJ8EmKXHPY_dom-optymalny02.jpg

Dom Optymalny wykorzystuje też nowe technologie: posiada system efektywnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w okresie jesienno – zimowym oraz powstały z myślą o letnich miesiącach system wentylacji naturalnej; projekt zakłada możliwość instalacji paneli słonecznych czy ogniw fotowoltaicznych oraz dobór optymalnego i efektywnego źródła ciepła i sposobu ogrzewania. Tym samym łączy w sobie większość rozwiązań, szczególnie wysoko ocenianych we współczesnej architekturze, która w obliczu zmian klimatycznych i wzrostu cen energii powinna być racjonalna, logiczna, zoptymalizowana i w maksymalnym stopniu wykorzystująca to, co oferuje sama natura.

Do8pgthzwrNDgXHikZeDqBxWObmNoVc12HasRrpoJ4DzumYXQTwjFl0rE1GB_dom-optymalny04.jpg

Zespół projektowy:
Koncepcja i projekt architektoniczny: KWK Promes, arch. Robert Konieczny z Zespołem, Katowice;
Projekt konstrukcji, projekt wykonawczy, obliczenia energetyczne i nadzór nad wykonawstwem: ML-Bud, mgr inż. Mariusz Czyszek, mgr inż. Leszek Czyszek z Zespołem, Gliwice
Koncepcja energetyczna: Statero Sp. z o.o.
Przygotowanie i weryfikacja standardów NF40, NF15 i test Blower Doo: Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, dr inż. Dominik Wojewódka z Zespołem, Mikołów

Strony internetowe projektu: dlaciebie.dom-optymalny.pl, facebook.com/domoptymalny


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera