Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ursa Smart City – osiedle w fabryce

 

Czas czytania: ~3 min


Rusza budowa osiedla mieszkaniowego na terenie dawnej fabryki Ursus w Warszawie.

 

APZvKIRRSOsdCS7TFkletks7FnXsyhC5CSzdgo1Ne3cta3XxhdjPYgfwvG3x_ursa-city02.jpg

Ursa Smart City powstaje na terenie dawnych zakładów „Ursus”. Już wiele lat temu było jasne, że zmieni się charakter tej okolicy – przemysł zniknie, a w jego miejsce będą musiały powstać nowe funkcje. Zdecydowano, że poprzemysłowa okolic będzie nową, żywą dzielnicą. W ten sposób rozpoczął się proces przemiany jednego z największych poprzemysłowych rejonów w Warszawie w kompleks osiedli mieszkaniowych.

2rKni4sTfaqn8sgHdAKe3w6wATpO7gUkF6fSidT8AbLYjR0qwMOzMBHhpuTO_ursa-city01.jpg

Ursa Smart City – to nie jedyne poprzemysłowe tereny w Warszawie, które mają wkrótce zmienić swoje oblicze. Także pofabryczne obszary na Targówku władze samorządowe chcą przemienić w nową dzielnicę z mieszkaniami, usługami, handlem. Adaptowanie terenów, niegdyś zajętych przez przemysł na nowe miejskie potrzeby jest praktykowane na całym świecie, a szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku obszarów dogodnie zlokalizowanych, skomunikowanych z centrum lub leżących blisko niego.

xwuUM0YN2XGAeaLA9Y8QdDGtCdJo5Pfz8AYzoXE5TcjWlm2pKjW348J1f8TQ_ursa-city03.jpg

Ursa Smart City powstaje w oparciu o przyjęty w 2014 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W pierwszym etapie budowy powstać tu mają cztery domy, mieszczące w sumie ok. 350 mieszkań. W kolejnych latach w okolicy rosnąć będą kolejne kompleksy wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Plan miejscowy dla tego terenu ma zagwarantować powstanie wraz z domami pozostałej osiedlowej infrastruktury – dróg, sklepów, szkół, przedszkoli. Inwestor zapewnia, że Ursa Smart City pozbawione będzie błędów, jakie popełniono przy planowaniu innych podobnych kompleksów, choćby Miasteczka Wilanów, w którym do wielu dopiero latach zaczęły powstawać niezbędne do życia usługi.

lwY3QDthGxIO6VXRMLTSRr3BtfTy3wFQSEAikOFQpnyQcTW5H9k0QyzeAf2v_ursa-city04.jpg

Osiedle Ursa Smart City zaprojektowała pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. W kompleksie znajdą się domy o czterech kondygnacjach i przede wszystkim dwu- i trzypokojowych mieszkaniach – te bowiem są najbardziej poszukiwane na rynku. Zaprojektowane w sposób przyjazny mieszkańcom Ursa Smart City ma być wręcz pionierskim przedsięwzięciem, w którym zysk dewelopera (czyli sprzedaż mieszkań) ma nie być ważniejszy niż dbałość o wygodę i komfort przyszłych mieszkańców. Stąd spójny plan urbanistyczny, w który od razu wpisane są też obiekty handlowe czy usługowe.

HTB6on6ljvRMA3h1iJmZkXubejhNBD4EdDeB9nv70DTikFLMSF1BrVD8tOKW_ursa-city05.jpg

Czy Ursa Smart City rzeczywiście stanie się wzorowym pod względem planowania osiedlem – zobaczymy za kilka lat, gdy zostanie zrealizowane. Wielu deweloperów zapewniało już o tym, że buduje z troską o mieszkańców, jednak efekty planowania polskich nowych osiedli wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Teren dawnych zakładów Ursus ma się w najbliższych latach zmienić nie do poznania – będą tu nie tylko mieszkania, ale i biura czy sklepy. Byłoby dobrze, aby wszystkie te projekty były ze sobą sprzęgnięte na tyle, by faktycznie powstała tu nowa dzielnica, a nie zbiór osobnych, ogrodzonych płotami kompleksów.

6fRuI5dYh7eHGNjm4jzmuQyV16HBf7MqvKN0wboIsjEn4UnIuOrt4G3Yj9im_ursa-city06.jpg

Ursa Smart City
Lokalizacja: Warszawa, ulice Hennela i Dyrekcyjna
Inwestor: Unidevelopment
Projektanci: HRA Architekci
Wykonawca: Unibep
Realizacja: 2015 – 2017
Źródło ilustracji: ursa-smartcity.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera