Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Uzdrowisko w Uniejowie będzie rozbudowane

 

Czas czytania: ~3 min


Rozstrzygnięto konkurs na projekt koncepcji zagospodarowania terenu pierwszego w Polsce uzdrowiska geotermalnego w Uniejowie

 

hgYfAZ1nEGqv2Sl1P5zx3J82jthwT75sqP9ugVKeEtCGRQjL9CV30afJDsRa_uniejow5.jpg

Uzdrowisko w Uniejowie ma się zmienić. Zarządzający ośrodkiem inwestor Meme Tech Sp. z o.o. wraz z łódzkim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) rozstrzygnął niedawno konkurs na przygotowanie planu zagospodarowania terenu pierwszego w Polsce uzdrowiska opartego na wodach geotermalnych. „Dla miasta i gminy to olbrzymia szansa na wyróżnienie się na mapie polskich uzdrowisk i przyciągnięcia nowych inwestorów” – mówią organizatorzy konkursu.

IQ2NlVR6jRyl2zPhFHKILYM1YHaYWqXAQNvBShPRbJmyK9piLqZocNce2g6T_uniejow6.jpg

Uzdrowisko w Uniejowie wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów w Polsce, jednocześnie należy do bogatej sieci ośrodków, w których można podreperować swoje zdrowie, wypocząć, ale i wyleczyć zupełnie poważne dolegliwości. Wiele z polskich uzdrowisk w ostatnich latach rozpoczęło modernizację. W tym gronie warto zwrócić uwagę na planowaną przemianę Uzdrowiska Mieszko w Kamieniu Pomorskim czy wizję nowej tężni w Busku Zdroju.

Zkikhk6rifjLBGncH4kowpUey8WFpglpi1yKYrUZaOfQXsyLbhzoFpeNbrcg_uniejow7.jpg
iqjvUpX3wMXGUykEwGVhd9YC5Tvigw7GZBZ4SYEjjk2YL4bSeSYKHmgmO2IE_uniejow8.jpg

Uzdrowisko w Uniejowie dzięki wybranemu w drodze konkursu projektowi ma się stać bardziej atrakcyjne. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować koncepcję zagospodarowania terenu wraz z określeniem programu funkcjonalnego pod budowę kompleksu budynków o przeznaczeniu uzdrowiskowym, hotelowym, gastronomicznym oraz sportowo-rekreacyjnym. Teren, który przeznaczono do rozbudowy – to 5,83 hektara, położone na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, nad brzegiem zbiornika retencyjnego. Wartość inwestycji planowana jest na 100 milionów złotych, a dzięki rozbudowie uzdrowiska powstać ma 120 nowych miejsc pracy.

Z2LcOLpl6Q9SVqcT8wyqa63ayz9x6ubNV165d8cBwKeDlYGlfCOwYcKBoaNa_uniejow3.jpg

Uzdrowisko w Uniejowie powstało w 2012 roku. Teraz ma się rozbudować według wizji Mateusza Graczyka, Bartłomieja Skowronka i Mateusza Mazurowskiego. Bo to ten zespół otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie, w którym jury oceniało dziewięć prac. „Prace, które otrzymaliśmy prezentują naprawdę dobry poziom i w każdej z nich można było znaleźć coś inspirującego. Plan stworzony przez zwycięski zespół był najbardziej kompletny, spełniał przyjęte przez nas kryteria i wyróżniał się na tle pozostałych” – mówił przy okazji rozstrzygnięcia konkursu Grzegorz Kiełpsz, prezes spółki Meme Tech. Trzy wyróżnienia równorzędne w konkursie powędrowały do zespołów w składzie: Konrad Kędzierski, Tomasz Jakubowski, Zuzanna Jarzyńska, Filip Strzelecki; Izabela Tomczak, Leszek Maksym Czaja, Małgorzata Burkot oraz do Rafała Stemporowskiego.

LFbQgsgnfsYDk4vbhHvEu86EpIYGGUtvKklwNM2t5f9gNP6qXlTD4VZFjVEa_uniejow4.jpg

Uzdrowisko w Uniejowie dzięki konkursowemu projektowi wzbogaci się m.in. o hotel, apartamentowiec i dom uzdrowiskowy. Ponadto planowana jest rozbudowa terenów sportowych – powstać ma hala sportowa, kryte korty tenisowe, a także centrum konferencyjne wraz z zapleczem gastronomicznym i hotelowym. Cały zespół ma wyrosnąć w oparciu o prosty, geometryczny plan urbanistyczny. „Geometryczna forma tężni porządkuje całość założenia. Okalająca je zabudowa tworzy zarys pierzei podkreślając geometryczny układ kompleksu uzdrowiskowego. Zabudowa w obszarze objętym opracowaniem kształtowana jest w formie budynków z dachem dwuspadowym oraz dla funkcji sportowej i handlowej - z dachem płaskim. Ogół założenia opiera się na dwóch osiach kompozycyjnych. Dłuższej, w kierunku północ-południe, spajającej wszystkie funkcje kompleksu oraz krótszej, wschód-zachód, otwierającej plac tężni na dolinę Warty i jej zielone tereny rekreacyjne. Projekt przewiduje uwzględnienie wału powodziowego nie tylko jako budowli hydrotechnicznej, ale także jako szlaku rekreacyjnego łączącego i zamykającego założenie” – można przeczytać w autorskim opisie zwycięskiego projektu.

Źródło informacji: memetech.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera