Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Dom Pogrzebowy – architektura nastroju

 

Czas czytania: ~2 min


Adam Drohomirecki, Karolina Rochman-Drohomirecka, Marta Trzebicka i Jakub Drohomirecki zaprojektowali niedawno Nowy Dom Pogrzebowy dla cmentarza w Sopocie

 

BppKAesx9u48zQFxA9DRl9m8WdPhkJAIF08fYMYIOR2GGL7kHs5RHdHd4Tks_sopot-kaplica1.jpg

Nowy Dom Pogrzebowy ma stanąć na terenie sopockiego cmentarza. Powstanie w wyniku przebudowy i rozbudowy istniejącego domu pogrzebowego, który jest już nie tylko nienowoczesny i niefunkcjonalny, ale też znajduje się w złym stanie technicznym. Projekt nowego obiektu opracował zespół w składzie: arch. Adam Drohomirecki, arch. Karolina Rochman-Drohomirecka, arch. Marta Trzebicka, arch. Jakub Drohomirecki.

6QrmBUI1fxI5t1g3fVo7wnEd6schTvi73IQieajwzThclRVq621WOIklxnHE_sopot-kaplica3.jpg

Nowy Dom Pogrzebowy w Sopocie będzie jedną z niewielu nowych inwestycji, związanych z ostatnim odpoczynkiem. Niewiele w Polsce buduje się cmentarnych kaplic, kolumbariów. Choć powstają nowe cmentarze rzadko bazują na starannie opracowanych projektach architektonicznych. Tymczasem sztuka projektowania obiektów cmentarnych – to osobna dziedzina architektury, w której najważniejsze jest wyczucie i wrażliwość. Takimi cechami odznacza się m.in. krematorium w Gorzowie Wielkopolskim, dom pogrzebowy w Słupsku czy projekt cmentarza komunalnego w Gorlicach.

6HJPnvkQmuLoHVjpFWiJ3e2ZdHZwiABaILSug6ylEIdBntNAXsKTbO9w8qj3_sopot-kaplica4.jpg

Nowy Dom Pogrzebowy ma stanąć na sopockim cmentarzu komunalnym. Według projektu obiekt ma mieć trzy rozdzielone w widoczny sposób strefy. Pierwszą będzie kaplica pogrzebowa, drugą zaplecze socjalne dla pracowników z wiatą dla pojazdów porządkowych i wiatą dla konia, trzecią – ulokowaną w podziemiach - chłodnia i ubierania zmarłych oraz miejsce z przeznaczeniem na sprzedaż trumien. Strefa zieleni ma wizualnie rozdzielić przestrzeń wokół kaplicy od strefy socjalnej i zaplecza technicznego.

yS6YmWhMnOR94tK6B2dqAOHIpdrZnl2W6aRy9YnZSfeCHrNNfiZhxrFT7drF_sopot-kaplica2.jpg


Nowy Dom Pogrzebowy w Sopocie ma być gotowy w 2018 roku. „Punktem wyjścia podczas kształtowania bryły budynku były dwa równorzędne założenia: nastrój kaplicy oraz wpisanie bryły w specyfikę otaczającego krajobrazu. We wnętrzu kaplicy podstawowym założeniem było operowanie światłem naturalnym i sztucznym. W nawiązaniu do wnętrza oraz istniejącego ukształtowania terenu i zieleni powstała dynamiczna bryła kaplicy oraz kontrastująca prostą formą część techniczna budynku” – tłumaczył na łamach portalu Trojmiasto.pl współautor projektu, Adam Drohomirecki. Architekci zdecydowali się na dość ekspresyjną formę kaplicy, połączoną ze stonowanymi bryłami pozostałych zabudowań. Jednak dynamiczna sylwetka głównej części założenia nie zaburza nastroju powagi – została skomponowana z wyczuciem, a jej uzupełnieniem jest proste, jasne wnętrze, którego nastrój kształtuje przede wszystkim oświetlenie.

Nowy Dom Pogrzebowy
Lokalizacja: Sopot, ul. Sienkiewicza / Malczewskiego
Inwestor: Miasto Sopot
Projektanci: arch. Adam Drohomirecki, arch. Karolina Rochman-Drohomirecka, arch. Marta Trzebicka, arch. Jakub Drohomirecki
Projekt: 2014
Realizacja: 2018
Metraż: 650m2
Szacunkowy koszt budowy: 4 mln zł
Źródło ilustracji: rdarchitekci.pl, miasto.sopot.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera