Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Każdy budynek energooszczędny - duże wyzwania dla architektów

 

Czas czytania: ~3 min


Każdy budynek energooszczędny - duże wyzwania dla architektów, projektantów i wykonawców!

 

PQXG2XjQm98Los3orTwUPsbnVxiGh5PMCvae4rTCHtukXDtbYdxBJGN4qmdq_tjhrfkrfd.jpg

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe wytyczne - zgodnie z Recastem Dyrektywy EPBD, które rewolucjonizują projektowanie i wykonawstwo budynków:

  • wykluczają uproszczone świadectwa charakterystyki energetycznej budynków,
  • wykluczają uproszczoną metodę obliczania mostków cieplnych,
  • wprowadzają dodatkowe wskaźniki energii użytkowej EU oraz emisji CO2 (obok istniejących EP i EK),
  • wprowadzają obowiązek podawania w świadectwie charakterystyki energetycznej wytycznych dla inwestora o jej polepszeniu, kosztach inwestycyjnych i oszczędnościach eksploatacyjnych,
  • wprowadzają system centralnej ewidencji i kontroli świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz cofanie uprawnień autorom błędnych świadectw,
  • ograniczają współczynniki przenikania ciepła U i zużycie energii pierwotnej EP,
  • dopuszczają stosowanie wentylacji hybrydowej,
  • wymuszają stosowanie przegród, łączy oraz przejść instalacji i kanałów szczelnych na przenikanie powietrza,
  • wprowadzają obowiązek zamieszczania charakterystyki energetycznej budynku w  projekcie budowlanym i analiz opłacalności alternatywnych systemów energetycznych.

Wprowadzono „karne” mnożniki (w > 1) zwiększające wskaźniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej EP dla paliw naturalnych oraz „promocyjne” (w < 1) zmniejszające wskaźnik EP dla źródeł odnawialnych.

Architekt - jako główny projektant, musi wypracować nowy tryb projektowania, by spełnić te wymagania. O tym wiedzą ci, którzy już doświadczyli poważnych problemów by spełnić nowe WT. Konieczne są analizy energetyczno-ekonomiczne celem obliczenia ekonomicznie uzasadnionych Uek. Jednak, im grubsze ocieplenia, tym trudniej wyeliminować kondensację pary wodnej w przegrodach. Konieczne więc są analizy cieplno-wilgotnościowe dla danej lokalizacji budynku. Należy również przeprowadzić symulacje energetyczne dla możliwych wariantów zasilenia budynku energią i instalacjami grzewczo-wentylacyjnymi oraz ciepłej wody użytkowej. Należy znaleźć warianty pozwalające uzyskać najniższe koszty inwestycyjne i najniższe koszty eksploatacji budynku - z maksymalnym wykorzystaniem OZE. Wyniki analiz powinny być przedstawione inwestorowi, by podjął decyzję o wyborze wariantu ostatecznego.   

Wobec różnych temperatur powietrza w strefach Polski, różnej architektury budynków, ich standardzie i możliwościach zasilenia w energię, wyniki analiz energetyczno-ekonomicznych często odbiegają od WT. Pojawia się wówczas pytanie: spełniać wytyczne, czy nie? 

Recast Dyrektywy EPBD zawiera zapis wymagający, by budynki były tworzone lub poddawane renowacji - w oparciu o charakterystyki energetyczne z optymalnym kosztem, tj. z najniższym kosztem podczas cyklu życia budynku - z uwzględnieniem związanych z energią kosztów inwestycyjnych, utrzymania i eksploatacji - w tym kosztów energii i oszczędności, kategorii budynku, zysków energii oraz kosztów demontażu budynku po okresie jego żywotności.

O tym jak projektować, jak analizować, jak spełniać nowe wymagania - dowiesz się na kursie, który składa się z 7 wykładów on-line przez internet oraz całodniowego seminarium podsumowującego na żywo w Warszawie. Można będzie zadawać pytania i dyskutować.

Nie czekaj! Już dziś zgłoś swój udział!

Więcej informacji oraz formularz zapisu: TUTAJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Ażurowy stadion dla kultowego klubu
Ażurowy stadion dla kultowego klubu

Pod koniec kwietnia 2022 roku został oddany do użytku nowy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego zlokal ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera