Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Każdy budynek energooszczędny - duże wyzwania dla architektów

 

Czas czytania: ~3 min


Każdy budynek energooszczędny - duże wyzwania dla architektów, projektantów i wykonawców!

 

PQXG2XjQm98Los3orTwUPsbnVxiGh5PMCvae4rTCHtukXDtbYdxBJGN4qmdq_tjhrfkrfd.jpg

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe wytyczne - zgodnie z Recastem Dyrektywy EPBD, które rewolucjonizują projektowanie i wykonawstwo budynków:

  • wykluczają uproszczone świadectwa charakterystyki energetycznej budynków,
  • wykluczają uproszczoną metodę obliczania mostków cieplnych,
  • wprowadzają dodatkowe wskaźniki energii użytkowej EU oraz emisji CO2 (obok istniejących EP i EK),
  • wprowadzają obowiązek podawania w świadectwie charakterystyki energetycznej wytycznych dla inwestora o jej polepszeniu, kosztach inwestycyjnych i oszczędnościach eksploatacyjnych,
  • wprowadzają system centralnej ewidencji i kontroli świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz cofanie uprawnień autorom błędnych świadectw,
  • ograniczają współczynniki przenikania ciepła U i zużycie energii pierwotnej EP,
  • dopuszczają stosowanie wentylacji hybrydowej,
  • wymuszają stosowanie przegród, łączy oraz przejść instalacji i kanałów szczelnych na przenikanie powietrza,
  • wprowadzają obowiązek zamieszczania charakterystyki energetycznej budynku w  projekcie budowlanym i analiz opłacalności alternatywnych systemów energetycznych.

Wprowadzono „karne” mnożniki (w > 1) zwiększające wskaźniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej EP dla paliw naturalnych oraz „promocyjne” (w < 1) zmniejszające wskaźnik EP dla źródeł odnawialnych.

Architekt - jako główny projektant, musi wypracować nowy tryb projektowania, by spełnić te wymagania. O tym wiedzą ci, którzy już doświadczyli poważnych problemów by spełnić nowe WT. Konieczne są analizy energetyczno-ekonomiczne celem obliczenia ekonomicznie uzasadnionych Uek. Jednak, im grubsze ocieplenia, tym trudniej wyeliminować kondensację pary wodnej w przegrodach. Konieczne więc są analizy cieplno-wilgotnościowe dla danej lokalizacji budynku. Należy również przeprowadzić symulacje energetyczne dla możliwych wariantów zasilenia budynku energią i instalacjami grzewczo-wentylacyjnymi oraz ciepłej wody użytkowej. Należy znaleźć warianty pozwalające uzyskać najniższe koszty inwestycyjne i najniższe koszty eksploatacji budynku - z maksymalnym wykorzystaniem OZE. Wyniki analiz powinny być przedstawione inwestorowi, by podjął decyzję o wyborze wariantu ostatecznego.   

Wobec różnych temperatur powietrza w strefach Polski, różnej architektury budynków, ich standardzie i możliwościach zasilenia w energię, wyniki analiz energetyczno-ekonomicznych często odbiegają od WT. Pojawia się wówczas pytanie: spełniać wytyczne, czy nie? 

Recast Dyrektywy EPBD zawiera zapis wymagający, by budynki były tworzone lub poddawane renowacji - w oparciu o charakterystyki energetyczne z optymalnym kosztem, tj. z najniższym kosztem podczas cyklu życia budynku - z uwzględnieniem związanych z energią kosztów inwestycyjnych, utrzymania i eksploatacji - w tym kosztów energii i oszczędności, kategorii budynku, zysków energii oraz kosztów demontażu budynku po okresie jego żywotności.

O tym jak projektować, jak analizować, jak spełniać nowe wymagania - dowiesz się na kursie, który składa się z 7 wykładów on-line przez internet oraz całodniowego seminarium podsumowującego na żywo w Warszawie. Można będzie zadawać pytania i dyskutować.

Nie czekaj! Już dziś zgłoś swój udział!

Więcej informacji oraz formularz zapisu: TUTAJ


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera