Plus3Architekci zaprojektują Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plus3Architekci zaprojektują Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie

 

Czas czytania: ~2 min


22 lipca rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Będzie to kolejny oddział dynamicznie się rozwijającego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. A nowy budynek zaprojektuje Plus3Arc

 

aNmfYyEmM0lzhWFTkH5gC9d6ur5jynn8Hr8FEQ88yOn6zE8oaoJ5cczMWd8D_muzeum-morskie01.jpg

Plus3Architekci  zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na projekt koncepcyjny Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Nowa placówka, która ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat ma nie tylko stać się kolejną atrakcją w tym popularnym nadmorskim kurorcie, ma także badać najstarsze dzieje rybołówstwa w tym regionie i prezentować jego zabytki. 

IhIjlftAXp9kqqJ4BTgxtJwqMwpWaOV6qGMe6nYInxOQR8g9ie8rPOQunhCq_muzeum-morskie02.jpg

Pracownia Plus3Architekci z Warszawy według konkursowego jury zaproponowała najciekawszą bryłę dla siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka będzie kolejnym, dziesiątym już oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Niedawno pisaliśmy o innym, oddanym już do użytku obiekcie – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Teraz swój kolejny oddział Narodowe Muzeum Morskie planuje w Łebie.

9cYyqWnKMC8Xj9xAws2PynXt717GVi0ZusfmchakjloifeMMvda9fGTfGAIU_muzeum-morskie03.jpg

Pracownia Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy zdobyła pierwszą nagrodę, bo – jak to określili jurorzy - zaprezentowała propozycję bryły nowoczesnej, ale doskonale wpisującej się zarówno w nadmorski klimat, jak i planowany charakter instytucji. Budynek musiał odznaczać się ciekawą i atrakcyjną formą, bo ma działać cały rok, nie tylko w czasie letniego turystycznego sezonu. Musi więc przyciągać widzów – oczywiście głównym magnesem na zwiedzających musi być ciekawa, atrakcyjna i pouczająca ekspozycja, ale wszyscy wiemy, że podobną rolę może pełnić także odpowiednio zaprojektowana architektura. 

YworVaFX6vhITzvlDRSnHO0GO5BCOJAqeyWsVPP69WOCl8ZLTu6oxZP9YUNU_muzeum-morskie04.jpg

Plus3Architekci opracowali projekt jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. W budynku zawarto skojarzenia z funkcją, z morską tematyką: elewacje muzeum falują i unoszą się niczym żagle na wietrze, centralnym punktem fasady jest wyginająca się żaluzja: dynamizuje bryłę i stanowi atrakcyjną oprawę wejścia do gmachu. „Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin uzupełnia i podkreśla nautologiczny charakter nowego oddziału NMM” – zauważają jurorzy konkursu. 

5ufbL43cvL1aDh0b9LArvYmFOSYfWf2TaLgtF2OJGW8jJoO7QDhJi1B5tegl_muzeum-morskie05.jpg

"Konsekwentne, czytelne w odbiorze wielopłaszczyznowe inspiracje i konotacje marynistyczne, interesująco przedstawione na planszach graficznych oraz w części opisowej przyczyniły się w efekcie do wygenerowania konsekwentnego i czytelnego pomysłu formalnego, otwierającego drogę do realizacji tego projektu jako muzeum - ikony miasta Łeby” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu. 

ymKmebZ73CGmcNEb2FJA5ZzV4De0zCAJkfkbUg6831OB7EDRxPSl7O8Sc0VQ_muzeum-morskie08.jpg

Plus3Architekci zaprojektują muzeum, które według inwestora ma zostać oddane do użytku za trzy lata. Będzie w nim można zobaczyć słowiańskie łodzie z czasów wikingów, zabytki archeologiczne, wydobyte z dna morskiego, a także ekspozycje poświęcone rybołówstwu czy dziejom ratownictwa morskiego. 

vS7rTfbfuOvOhX2iUPGzzWHwGPuI14tT4vmGDxxV072n6stceA4lik5vnMSK_muzeum-morskie09.jpg

Źródło informacji: www.nmm.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły
Projekt Macieja Siudy wzorem dobrej szkoły

Władze Warszawy wprowadzają obowiązkowe standardy architektoniczne dla nowych i modernizowanych wars ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera