Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plus3Architekci zaprojektują Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie

 

Czas czytania: ~2 min


22 lipca rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Będzie to kolejny oddział dynamicznie się rozwijającego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. A nowy budynek zaprojektuje Plus3Arc

 

aNmfYyEmM0lzhWFTkH5gC9d6ur5jynn8Hr8FEQ88yOn6zE8oaoJ5cczMWd8D_muzeum-morskie01.jpg

Plus3Architekci  zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na projekt koncepcyjny Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Nowa placówka, która ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat ma nie tylko stać się kolejną atrakcją w tym popularnym nadmorskim kurorcie, ma także badać najstarsze dzieje rybołówstwa w tym regionie i prezentować jego zabytki. 

IhIjlftAXp9kqqJ4BTgxtJwqMwpWaOV6qGMe6nYInxOQR8g9ie8rPOQunhCq_muzeum-morskie02.jpg

Pracownia Plus3Architekci z Warszawy według konkursowego jury zaproponowała najciekawszą bryłę dla siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka będzie kolejnym, dziesiątym już oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Niedawno pisaliśmy o innym, oddanym już do użytku obiekcie – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Teraz swój kolejny oddział Narodowe Muzeum Morskie planuje w Łebie.

9cYyqWnKMC8Xj9xAws2PynXt717GVi0ZusfmchakjloifeMMvda9fGTfGAIU_muzeum-morskie03.jpg

Pracownia Plus3Architekci Sp. z o.o. z Warszawy zdobyła pierwszą nagrodę, bo – jak to określili jurorzy - zaprezentowała propozycję bryły nowoczesnej, ale doskonale wpisującej się zarówno w nadmorski klimat, jak i planowany charakter instytucji. Budynek musiał odznaczać się ciekawą i atrakcyjną formą, bo ma działać cały rok, nie tylko w czasie letniego turystycznego sezonu. Musi więc przyciągać widzów – oczywiście głównym magnesem na zwiedzających musi być ciekawa, atrakcyjna i pouczająca ekspozycja, ale wszyscy wiemy, że podobną rolę może pełnić także odpowiednio zaprojektowana architektura. 

YworVaFX6vhITzvlDRSnHO0GO5BCOJAqeyWsVPP69WOCl8ZLTu6oxZP9YUNU_muzeum-morskie04.jpg

Plus3Architekci opracowali projekt jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. W budynku zawarto skojarzenia z funkcją, z morską tematyką: elewacje muzeum falują i unoszą się niczym żagle na wietrze, centralnym punktem fasady jest wyginająca się żaluzja: dynamizuje bryłę i stanowi atrakcyjną oprawę wejścia do gmachu. „Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin uzupełnia i podkreśla nautologiczny charakter nowego oddziału NMM” – zauważają jurorzy konkursu. 

5ufbL43cvL1aDh0b9LArvYmFOSYfWf2TaLgtF2OJGW8jJoO7QDhJi1B5tegl_muzeum-morskie05.jpg

"Konsekwentne, czytelne w odbiorze wielopłaszczyznowe inspiracje i konotacje marynistyczne, interesująco przedstawione na planszach graficznych oraz w części opisowej przyczyniły się w efekcie do wygenerowania konsekwentnego i czytelnego pomysłu formalnego, otwierającego drogę do realizacji tego projektu jako muzeum - ikony miasta Łeby” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu. 

ymKmebZ73CGmcNEb2FJA5ZzV4De0zCAJkfkbUg6831OB7EDRxPSl7O8Sc0VQ_muzeum-morskie08.jpg

Plus3Architekci zaprojektują muzeum, które według inwestora ma zostać oddane do użytku za trzy lata. Będzie w nim można zobaczyć słowiańskie łodzie z czasów wikingów, zabytki archeologiczne, wydobyte z dna morskiego, a także ekspozycje poświęcone rybołówstwu czy dziejom ratownictwa morskiego. 

vS7rTfbfuOvOhX2iUPGzzWHwGPuI14tT4vmGDxxV072n6stceA4lik5vnMSK_muzeum-morskie09.jpg

Źródło informacji: www.nmm.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera