Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Olivia Star – najwyższy budynek w północnej Polsce

 

Czas czytania: ~2 min


30 czerwca 2016 roku wmurowano kamień węgielny pod nowy wieżowiec w Gdańsku. Gdy powstanie, będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce. Gmach nosi nazwę Olivia Star i powstaje na terenie kompleksu biurowców w dzielnicy Oliwa. Czy do Trójmiasta pasują

 

Mbd1xfLIFpFsW6ArfnWpwefOAbyFap268F6qEvauNEpBo01JG5Zh6TB1CZQb_olivia-star01.jpg

Olivia Star będzie miała 180 metrów wysokości i 35 kondygnacji, przeznaczonych na biura. Wiadomo już, że swoje oddziały chce tu mieć co najmniej kilka znanych, dużych firm. Wysokościowiec, który zaprojektowało biuro BJK Architekci, gdy powstanie, zdetronizuje dotychczasowych rekordzistów wysokości na Pomorzu, czyli wieże Sea Towers w Gdyni (mają 142 i 125 metrów). 

F6AHcy9b7RzXmQGi3b6tbnk5gr02B9YPYgr7zbrjjjc0HJciXnwFVWzJx2SX_olivia-star02.jpg

Olivia Star powstanie na terenie od kilku lat zabudowywanym kolejnymi biurowcami. Kompleks Olivia Business Centre, bo o nim mowa, budowany jest od 2010 roku na terenie dzielnicy Oliwa, obok kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i w sąsiedztwie legendarnej Hali Olivii. Olivia Star ma być znakiem rozpoznawczym dla tego kompleksu, wizualnym dopełnieniem tej nowej dzielnicy biznesowej. 

Olivia Star ma oferować nie tylko powierzchnię biurową, ale i dodatkowe atrakcje. Najważniejszą ma być ogólnodostępny taras widokowy, zlokalizowany na wysokości 150 metrów. Z tego miejsca rozciągać się będzie widok na Zatokę Gdańską i Trójmiejski Park Krajobrazowy.  Z tarasu ma być widać i port w Gdyni, i molo w Sopocie, i Półwysep Helski. Koljnym magnesem dla użytkowników będzie ogród zimowy, który będzie nie tylko zielonym patio, ale i miejscem wydarzeń kulturalnych. 

Olivia Star otrzyma dość prostą formę wieży o gładkich elewacjach. Jej walorem ma być m.in. nowoczesna konstrukcja. „Olivia Star będzie jednym z trzech budynków w Polsce z trójszybową całoszklaną fasadą” – mówi przedstawiciel inwestora. Ponadto – co wcale się często nie zdarza – w wieżowcu będą uchylne okna, dzięki czemu każde pomieszczenie da się przewietrzyć naturalnym powietrzem, nie z pomocą klimatyzacji. 

CHvrqwgoy9EIgvWrV6SbFuqxlJTcVFZFUUVhUAmmXnvDxdJA0awSdjBCOot6_olivia-star03.jpg

Olivia Star ma więc przyciągać nie tylko pracowników korporacji, choć oczywiście głównie z myślą o nich powstał jeszcze kilkanaście lat temu w Trójmieście prawie nie było nowoczesnych biurowców – ten rynek dopiero się kształtował. Obiekty biurowe spełniające współczesne standardy musiały powstać dość szybko – bo były w nadmorskiej metropolii bardzo potrzebne. Olivia Star ze swoimi 45 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni na wynajem stanie się znaczącym elementem tego rynku; co więcej klientów przyciągnie zapewne także certyfikatem BREEAM, a także zlokalizowanymi na bardzo wysokich piętrach salami konferencyjnymi. Niewiele jest w Polsce budynków, w których można zorganizować konferencję z widokiem na morze. 

Olivia Star

Lokalizacja: Gdańsk, al. Grunwaldzka
Inwestor: Olivia Business Centre
Projektanci: BJK Architekci (Gdynia)
Generalny wykonawca: Pekabex
Powierzchnia do wynajęcia: 45 690 m2
Realizacja: 2017
Źródło ilustracji: www.oliviacentre.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera