Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prefabrykaty wracają do łask: blok w Warszawie

 

Czas czytania: ~2 min


Budynek z betonowych prefabrykatów, mogących się kojarzyć z powszechnie stosowaną w latach 70. wielką płytą powstaje właśnie w Warszawie. Zastosowana do budowy technologia jest oczywiście znacznie nowocześniejsza, wytrzymała i ekologiczna, pozwala też osz

 

Q2119PVofwdOWplEwUWalX28cddwCuzItkAUzheQEwpFVE4OL7rcJlKoI2D1_sprzeczna4-1.jpg

Prefabrykaty w Polsce kojarzą się przede wszystkim z czasami PRL, kiedy to produkowanych przemysłowo, ujednoliconych elementów budowlanych używano do wznoszenia domów mieszkalnych. Wiele było odmian konstrukcji z prefabrykatów, jednak najbardziej znana stała się tzw. wielka płyta, z której wybudowano w kraju tysiące bloków mieszkalnych. 

abuOsoizcKsDoQhN4b6mxsBdCDwK8QtppOCAibiWFR7SUZrjMhXemVUG79uE_sprzeczna4-2.jpg

Prefabrykaty w Polsce może nie kojarzą się najlepiej, ale mają wiele zalet. Pozwalają znacząco skrócić czas trwania budowy oraz jej koszt, choć masowo produkowane mogą mieć różne oblicza i wcale nie powodują, że buduje się z nich jednakowe budynki. Prefabrykaty pojawiają się i w domach jednorodzinnych, i w gmachach użyteczności publicznej, powstających na łonie natury czy w gęstej, miejskiej zabudowie.

HxLWHbECvCMiGQZ0vh9Sne3OXLsTloySlGrfbMN0LmOc2o9Jv24SP7NXg85I_sprzeczna4-4.jpg

Prefabrykaty, z których budowany jest wielorodzinny dom na warszawskiej Pradze Północ zostały opracowane i wykonane przez firmę Budizol z Włocławka. Dom budowany jest z przywożonych na plac budowy prosto z fabryki gotowych elementów, przy czym nowe prefabrykaty betonowe nie przypominają słynnej wielkiej płyty. Są znacznie nowocześniejsze, mają izolację termiczną, akustyczną i ogniową; mogą też mieć od razu zainstalowane elementy elewacji, ocieplenie, mogą mieć gotowe, wbudowane okna i parapety czy puszki elektryczne. „Prefabrykacja to nowoczesne budownictwo, które na tle tradycyjnych rozwiązań wyróżnia się wykorzystaniem energooszczędnych, wysokoprzetworzonych surowców budowlanych oraz uprzemysłowieniem wszystkich etapów budowy. Wykorzystując potencjał systemu prefabrykacji, realizujemy nawet najbardziej skomplikowane projekty obiektów mieszkalnych przyjaznych środowisku. Prefabrykowane domy niskoenergetyczne budujemy w oparciu o własne materiały budowlane” – opisuje prefabrykaty swojej produkcji inwestor domu na Sprzecznej w Warszawie.

6pOW5dcXC6MlterMJQtLbdHFhvI5P6ZyWJ3WALpwtQpdeY68Kv41l9WKAJO3_sprzeczna4-3.jpg

Dom z prefabrykatów, budowany w Warszawie, przy ulicy Sprzecznej już za kilkanaście tygodni ma być gotowy, A budowa rozpoczęła się zaledwie w marcu! Projekt architektoniczny opracowała pracownia BBGK Architekci. Dzięki ich pracy budynek nabrał cech indywidualnych, ma starannie opracowaną kolorystykę, układ okien i balkonów, kształt. Budynek będzie miał sześć pięter i pomieści 57 mieszkań o metrażach od 43 do 75 m2. Poza samymi lokalami mieszkalnymi architekci pomyśleli też o przestrzeniach wspólnych, o zielonym dziedzińcu czy specjalnym garażu dla rowerów. Mimo że dom powstaje z prefabrykatów komfortem i urodą ma przewyższać wiele z nowo powstających budynków mieszkalnych. A jeśli nowatorska technologia się sprawdzi i spotka z dobrym przyjęciem – będzie rozwijana i stosowana w kolejnych realizacjach. 

Budynek mieszkalny Sprzeczna 4
Lokalizacja: Warszawa, ul. Sprzeczna 4
Inwestor: Budizol sp. z o.o.
Projektanci: BBGK Architekci
Wykonawca: Budizol sp. z o.o.
Realizacja: październik 2016
Źródło ilustracji: http://sprzeczna4.pl, http://bbgk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera