Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Każdy budynek energooszczędny? Nowe wymogi budowlane

 

Czas czytania: ~2 min


Zmiany dotyczące wymogów techniczno-budowlanych spowodowane są koniecznością dostosowania się do dyrektywy Unii Europejskiej. Nowe wytyczne zostały zatwierdzone w lipcu 2013 roku i zakładają stopniowe zaostrzanie wymagań związanych z zapotrzebowaniem budy

 

BWN2jD6dY1bd42mWsVDjcdKh02xrEa29UUp3mRBq6BNJTxy4uNnEVZucwsqy_asgasgasg.jpg

Zmiany dotyczące wymogów techniczno-budowlanych spowodowane są koniecznością dostosowania się do dyrektywy Unii Europejskiej. Nowe wytyczne zostały zatwierdzone w lipcu 2013 roku i zakładają stopniowe zaostrzanie wymagań związanych z zapotrzebowaniem budynków na ciepło oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii. 

Pierwsze zmiany wprowadzono w styczniu 2014, a kolejne czekać nas będą na początku przyszłego roku. Jednak ostateczne i najbardziej radykalne obowiązywać będą od 2021 roku. Od tego czasu nowopowstające budynki będą musiały spełniać warunki domów energooszczędnych.

Co się zmieni w 2017 roku?

Budynki na które pozwolenie zostało złożone po 1 stycznia 2017r. będą musiały spełniać dwa podstawowe założenia.  Pierwsze dotyczyć będzie współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych - drzwi, okien oraz technik instalacyjnych, które nie będą mogły przekroczyć określonych wartości granicznych. Druga zaś odnosi się do wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Zużywanie jej do ogrzewania, wentylacji oraz podgrzewania wody użytkowej będzie również ograniczone. Obecnie te wymogi również obowiązują, lecz zostaną zaktualizowane o nowe wartości wskaźników. 

rO5HhYyvmQBMZY4kCaESc4gSavQ6LSDse1nqQ1ZcYt5q2N5p9IxQNr8JOQMU_tabelawskaznikow.jpg

(źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 Lipca 2013 r.)

W tabeli powyżej zostały zestawione aktualne wskaźniki oraz te które będą obowiązywać w niedalekiej przyszłości. Dla porównania umieszczono również parametry domu pasywnego. Jak widać zmianie nie ulegnie tylko poziom wskaźnika stropu pod piwnicą oraz podłogi na gruncie. Pozostałe zmienią się dość znacząco i jak można zauważyć będą mieściły się w przedziale kryterium domu pasywnego.

Warto mieć również na uwadze fakt, że wymogi nie będą dotyczyły tylko projektów nowych budynków, ale i również istniejących, w których planowane są roboty budowlane. Z tego powodu wiele aktualnych inwestycji powstaje w oparciu o krańcowe wytyczne obowiązujące od 2021 roku. Nowe przepisy wymuszą konieczność stosowania droższych rozwiązań budowlanych, ale przy niższych kosztach eksploatacji ogólny rozrachunek wydaje się korzystny.

Jak więc projektować, aby spełniać nowe, zaostrzone wymogi budowlane? Tego dowiesz się podczas szkolenia z PROJEKTOWANIA DOMÓW JEDNORODZINNYCH W ŚWIETLE NOWYCH WYMAGAŃ TECHNICZNYCH - HORYZONT 2021.

Więcej informacji oraz formularz zapisu: TUTAJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera