Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon Zodiak – rusza budowa

 

Czas czytania: ~3 min


Pawilon Zodiak – to wspólny pomysł Urzędu m.st. Warszawy i warszawskiego oddziału SARP

 

gB4uJm74X7hjGAlQgafrxLhfI9o8h6cE1Yxe0G4pVxeVViLfd5CdzRoUUKHR_pawilon-zodiak02.jpg

Pawilon Zodiak – to wspólny pomysł Urzędu m.st. Warszawy i warszawskiego oddziału SARP. Nowa inwestycja ma stanąć w Pasażu Wiecha – ciągu pieszym na tyłach Domów Centrum, części założenia urbanistycznego Ściany Wschodniej. Kiedyś w tym miejscu istniał pawilon barowo-kawiarniany, teraz ma powstać nowy obiekt, służący mieszkańcom miasta w nieco inny sposób.

1W2WkYlUZ4WD7nmm18drgEYc7eoezHVdE7BQZXDoCGk7RrfUIlSE0DoMXjNQ_pawilon-zodiak01.jpg

Pawilon Zodiak zostanie przebudowany wg projektu pracowni Kalata Architekci, zaś otaczający go niewielki plac zaprojektuje krakowskie biuro Gowin & Siuta. To te koncepcje zwyciężyły w konkursie architektonicznym. Prace nad opracowaniem nowych funkcji pawilonu, sposobu, w jaki ma działaś i służyć mieszkańcom Warszawy także trwają już od wielu miesięcy. Teraz weszły w nowy etap: 14 września 2016 roku została podpisana umowa z wykonawcą prac, firmą ZAB-BUD Andrzeja Zaboklickiego, który deklaruje, że Pawilon Zodiak będzie gotowy w czerwcu 2018 roku.

yCRXDCorED9GX9r5jLLXVJq7dv8BntHNanxj2TBc7pJhripEFnpuu1P43FFU_pawilon-zodiak04.jpg

Fot. Kalata Architekci

DfJspNahiwGrXWLufPTIbo9BGJUyc1Niyu2wkbgJ7EDhzpgP8ST5FtbiOLy7_pawilon-zodiak05.jpg

Projekt placu Gowin & Siuta

Pawilon Zodiak będzie miał formę lekkiej, otwartej konstrukcji o dużych przeszkleniach i otwieranych ścianach. Na piętrze znajdzie się Centrum Informacji Gospodarczej, które ma być wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy, na parterze zaś swoją przestrzeń będzie mieć oddział warszawski SARP, który organizować tu będzie ekspozycje projektów architektonicznych i urbanistycznych. We wspólnej przestrzeni znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia.

THrUYU1ISmXvAyk5xcAG17Js7Qnc5iRt8MpwTYZl3gzB4vA5lCQs9QmY3wU4_pawilon-zodiak06.jpg

Projekt placu Gowin & Siuta

FNfYTzTWGXDdQJovjtfZrvie4onTSuerw2m9xJi3hqHF2kp857vPixcP6o1h_pawilon-zodiak07.jpg

Projekt placu Gowin & Siuta

Pawilon Zodiak wraz ze swoim otoczeniem ma być przestrzenią żywą i przyciągającą osoby o różnych zainteresowaniach. „To będzie swoista przestrzeń eksperymentu” – mówi Marlena Happach, prezeska warszawskiego SARP. Jak piszą pomysłodawcy inwestycji: „Otoczenie Pawilonu Zodiak zmieni się niebawem w symboliczną „kartkę białego papieru”. Plac przed Pawilonem pokryty będzie gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu” – ta biała przestrzeń ma być tłem wydarzeń, wystaw, debat. Poza tym na placu znajdzie się delikatna zasłona z kropelkujacej wody, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzić będzie ruch człowieka i pozwoli na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie. Powróci także zieleń, powstaną wertykalne ogrody. „Plac będzie się również zmieniał. W procedurze open call wybrane zostaną najciekawsze czasowe aranżacje placu. Kultura, sztuka, działania społeczne, ekologiczne, nauka, działania z dziećmi - dzięki wszystkim tym aktywnościom nigdy nie będzie nudno. To nie będzie kolejne miejsce do posiedzenia na ławce. To nowe, innowacyjne spojrzenie na kształtowanie i działanie przestrzeni publicznej” – zapewniają przedstawiciele władz Warszawy oraz SARP. Czy ten ambitny plan się uda dowiemy się być może już latem 2018 roku, kiedy to Pawilon Zodiak zacznie działać.


Źródło ilustracji: materiały prasowe Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, zdjęcia:. E. Lach;
um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera