Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa warta konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Przebudowa basenu przy ulicy Bażyńskich zostanie zrealizowana według projektu pracowni MD Polska.

 

xCv1vWZZGEGdzlZJYaz8YOZ0hSQDpQpwSj6PSBdOq5KLHDDSmaoaxd9Y19lb_torun-basen-md-polska01.jpg

Przebudowa istniejącego obiektu na pełniący tę samą funkcję, ale nieco bardziej nowoczesny obiekt nie wydaje się projektowym wyzwaniem. Mimo to władze miejskie w Toruniu planując modernizację działającej przy ulicy Bażyńskich pływalni zdecydowały się na projekt prac ogłosić profesjonalny konkurs, przeprowadzony we współpracy z SARP Oddział w Toruniu i SARP Oddział w Bydgoszczy.

215CJ9cEJYxVLSjd47oTWvq19sfAKytNDjswmTd2RLvBefKPzo2ItViJJzAS_torun-basen-md-polska02.jpg

Przebudowa basenu była konieczna – obiekt działał od lat 80. i był bardzo intensywnie użytkowany, dawno jednak przestał spełniać wymogi, jakie dziś stawia się tego typu placówkom sportowym. Dziś z przebudowami obiektów, wzniesionych w drugiej połowie XX wieku obcujemy na każdym kroku – przebudowuje się domy jednorodzinne, obiekty sportowe, gmachy użyteczności publicznej . Czasami przebudować zamiast zburzyć i zbudować na nowo jest taniej, czasami chodzi o zachowanie oryginalnej bryły, czasami o zmianę funkcji, innym razem o modernizację, dopasowanie do współczesnych wymogów.

zBnI1Vs4pSfgV8D0E9iBo4i6IXdPA2GLU9r9qz3KZZ0xW0xCZPX5Uapz9YPh_torun-basen-md-polska03.jpg

Przebudowa basenu przy ulicy Bażyńskich zostanie zrealizowana według projektu pracowni MD Polska. To właśnie reprezentujący ją zespół w składzie: arch. arch.: Robert Dawidowski, Kamilla Podkalicka, Tomasz Ryba, Ewa Patos, Agata Kasprzak otrzymał pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym kilka tygodni temu konkursie. Sąd konkursowy w składzie: arch. Adam Popielewski – architekt IARP, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT – przewodniczący, arch. Piotr Sobociński – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP - sędzia referent, arch. Grzegorz Czerwiński – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP, arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP, Zbigniew Rasielewski – Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Aleksander Dybiński – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Marcin Maksim – Dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT oceniali siedem nadesłanych projektów. Najwyżej ocenili ten pochodzący z pracowni MD Polska.

fmKS8lQnEjTR6fAbY6fGFLRj18xSmyPM5LMDdqUs2iRfthKyv2wiynl5ADvf_torun-basen-md-polska04.jpg
xo6Wcn0otqHHNJbeB3EogFGOuNjPgImfk0Dfz8ZJGPfANZlQmOVkrJTCIdAS_torun-basen-md-polska05.jpg

Przebudowa basenu w Toruniu według biura MD Polska ma zaowocować powstaniem nie tylko nowoczesnego basenu, ale i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni. Architekci wokół budynku przewidzieli zieleń, wśród której zaplanowano ciągi piesze i wydzielono strefy o zwiększonej i uspokojonej aktywności. „Kanwą dla przyjętej kompozycji basenu i zagospodarowania terenu stał się przebieg historycznego potoku - „Małej strugi”. W zamyśle zespołu projektowego, wprowadzenie elementów wody do parku ma za zadanie zarówno zintegrowanie otoczenia terenu z basenem, ale również nadanie mu niepowtarzalnego charakteru, poprzez powrót do historii miejsca” – piszą projektanci. Na planszach obrazujących ich projekt widać dynamicznie przecinające bryłę budynku przeszklenie, którego kontynuacją jest płynący przez park wokół potok.

2ukVcFrOtPyTyDPKovi7w8bvuRACijCaeQalZadzoNz0rIfFFBP47DPu4W2i_torun-basen-md-polska06.jpg

Przebudowa basenu w Toruniu z jednej strony odmieni oblicze pływalni: powstaną tu baseny na trzech poziomach, kąpielisko otwarte, strefa saun, sala do squasha, tańca i ćwiczeń, sklepik, bary, z drugiej jednak zachowana zostanie pierwotna forma budynku. „Zakładana przebudowa opiera się na założeniu maksymalnego wykorzystania walorów architektonicznych obecnego obiektu (modernistyczne podejście do funkcji, dynamika dachu, minimalistyczny wyraz bryły) i ich podkreślenia poprzez remont i zastosowanie współczesnych środków technicznych” – architekci podkreślają swój szacunek do istniejącego obiektu. Jury konkursu doceniło nie tylko samą ideę wkomponowania nowoczesnego obiektu sportowego w bryłę, w której zachowane zostaną jej modernistyczne korzenie, ale i liczne niezwykle funkcjonalne rozwiązania przestrzenne, wygodę użytkowania, elastyczność zaplanowanych przestrzeni.

Źródło informacji i ilustracji: md-polska.pl, torun.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera