Przebudowa warta konkursu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przebudowa warta konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Przebudowa basenu przy ulicy Bażyńskich zostanie zrealizowana według projektu pracowni MD Polska.

 

xCv1vWZZGEGdzlZJYaz8YOZ0hSQDpQpwSj6PSBdOq5KLHDDSmaoaxd9Y19lb_torun-basen-md-polska01.jpg

Przebudowa istniejącego obiektu na pełniący tę samą funkcję, ale nieco bardziej nowoczesny obiekt nie wydaje się projektowym wyzwaniem. Mimo to władze miejskie w Toruniu planując modernizację działającej przy ulicy Bażyńskich pływalni zdecydowały się na projekt prac ogłosić profesjonalny konkurs, przeprowadzony we współpracy z SARP Oddział w Toruniu i SARP Oddział w Bydgoszczy.

215CJ9cEJYxVLSjd47oTWvq19sfAKytNDjswmTd2RLvBefKPzo2ItViJJzAS_torun-basen-md-polska02.jpg

Przebudowa basenu była konieczna – obiekt działał od lat 80. i był bardzo intensywnie użytkowany, dawno jednak przestał spełniać wymogi, jakie dziś stawia się tego typu placówkom sportowym. Dziś z przebudowami obiektów, wzniesionych w drugiej połowie XX wieku obcujemy na każdym kroku – przebudowuje się domy jednorodzinne, obiekty sportowe, gmachy użyteczności publicznej . Czasami przebudować zamiast zburzyć i zbudować na nowo jest taniej, czasami chodzi o zachowanie oryginalnej bryły, czasami o zmianę funkcji, innym razem o modernizację, dopasowanie do współczesnych wymogów.

zBnI1Vs4pSfgV8D0E9iBo4i6IXdPA2GLU9r9qz3KZZ0xW0xCZPX5Uapz9YPh_torun-basen-md-polska03.jpg

Przebudowa basenu przy ulicy Bażyńskich zostanie zrealizowana według projektu pracowni MD Polska. To właśnie reprezentujący ją zespół w składzie: arch. arch.: Robert Dawidowski, Kamilla Podkalicka, Tomasz Ryba, Ewa Patos, Agata Kasprzak otrzymał pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym kilka tygodni temu konkursie. Sąd konkursowy w składzie: arch. Adam Popielewski – architekt IARP, Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT – przewodniczący, arch. Piotr Sobociński – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP - sędzia referent, arch. Grzegorz Czerwiński – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP, arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz – architekt IARP, Sędzia Konkursowy SARP, Zbigniew Rasielewski – Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Aleksander Dybiński – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Marcin Maksim – Dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT oceniali siedem nadesłanych projektów. Najwyżej ocenili ten pochodzący z pracowni MD Polska.

fmKS8lQnEjTR6fAbY6fGFLRj18xSmyPM5LMDdqUs2iRfthKyv2wiynl5ADvf_torun-basen-md-polska04.jpg
xo6Wcn0otqHHNJbeB3EogFGOuNjPgImfk0Dfz8ZJGPfANZlQmOVkrJTCIdAS_torun-basen-md-polska05.jpg

Przebudowa basenu w Toruniu według biura MD Polska ma zaowocować powstaniem nie tylko nowoczesnego basenu, ale i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni. Architekci wokół budynku przewidzieli zieleń, wśród której zaplanowano ciągi piesze i wydzielono strefy o zwiększonej i uspokojonej aktywności. „Kanwą dla przyjętej kompozycji basenu i zagospodarowania terenu stał się przebieg historycznego potoku - „Małej strugi”. W zamyśle zespołu projektowego, wprowadzenie elementów wody do parku ma za zadanie zarówno zintegrowanie otoczenia terenu z basenem, ale również nadanie mu niepowtarzalnego charakteru, poprzez powrót do historii miejsca” – piszą projektanci. Na planszach obrazujących ich projekt widać dynamicznie przecinające bryłę budynku przeszklenie, którego kontynuacją jest płynący przez park wokół potok.

2ukVcFrOtPyTyDPKovi7w8bvuRACijCaeQalZadzoNz0rIfFFBP47DPu4W2i_torun-basen-md-polska06.jpg

Przebudowa basenu w Toruniu z jednej strony odmieni oblicze pływalni: powstaną tu baseny na trzech poziomach, kąpielisko otwarte, strefa saun, sala do squasha, tańca i ćwiczeń, sklepik, bary, z drugiej jednak zachowana zostanie pierwotna forma budynku. „Zakładana przebudowa opiera się na założeniu maksymalnego wykorzystania walorów architektonicznych obecnego obiektu (modernistyczne podejście do funkcji, dynamika dachu, minimalistyczny wyraz bryły) i ich podkreślenia poprzez remont i zastosowanie współczesnych środków technicznych” – architekci podkreślają swój szacunek do istniejącego obiektu. Jury konkursu doceniło nie tylko samą ideę wkomponowania nowoczesnego obiektu sportowego w bryłę, w której zachowane zostaną jej modernistyczne korzenie, ale i liczne niezwykle funkcjonalne rozwiązania przestrzenne, wygodę użytkowania, elastyczność zaplanowanych przestrzeni.

Źródło informacji i ilustracji: md-polska.pl, torun.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2021 roku Gmina Izabelin oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogł ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera