Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honorowa Nagroda SARP dla Stanisława Deńko

 

Czas czytania: ~3 min


Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana krakowskiemu architektowi, Stanisławowi Deńce.

 

REnWk0bEqRbrJcT9ne1ijErNoqyAWZHMQXhTasmZOeI9TsI3TeLKbGWMb2Iz_f6.jpg

Zdjęcie: Stanisław Deńko

Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana krakowskiemu architektowi, Stanisławowi Deńce. Zdecydowała o tym kapituła tegorocznej edycji Honorowej Nagrody SARP, składająca się z laureatów lat ubiegłych, architektów Krzysztofa Ingardena, Włodzimierza Muchy, Bolesława Stelmacha, Jakuba Wacławka oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisło. Nazwisko laureata ogłoszono po posiedzeniu kapituły w dniu 7 października 2016 roku. Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2016, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego laureata odbędzie się w dniu 25 listopada.

SwJotF0XSI6DbBEZv74bV3oj4Y9jomW5yU80EWkNbleUjsJFuPpOHqSU8ifC_a1.jpg

Zdjęcie: Alma Tower fot. Marcin Czechowicz

Honorowa Nagroda SARP – to jedno z najcenniejszych wyróżnień, jakie może otrzymać w Polsce architekt. Nagroda przyznawana jest od 1966 roku, jej pierwszym laureatem był Romuald Gutt, ubiegłorocznymi – Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

huCPRJDlluZgm9SBfgq9fLrpmh3B7WmImAig5lp2sGDpf8QBp3xeMZfvKOj1_b2.jpg

Zdjęcie: Biurowiec Krakowski Park Technologiczny fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest za całokształt twórczości. Co ważne, doceniana jest zarówno działalność projektowa, jak i aktywności na innych polach. Tegoroczny laureat, Stanisław Deńko uhonorowany nią został „za wieloletnią wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki”. Stanisław Deńko w 1967 roku skończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki; od 1967 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Kraków . Wiele razy pracował zagranicą – był na stypendium we Francji, pracował jako architekt i jako wykładowca w USA. Po jednym z takich pobytów, we współpracy z amerykańskim architektem Glennem Lewisem założył swoją pracownię Wizja Sp. z o.o.

Hoh2q3TOBYYZJRKiwIWzE23wixiqs9TXCBh9lehIDFfdtC2rxTzvCMYbdVow_c3.jpg

Zdjęcie: Cricoteka fot. Inigo Bujedo Aguirre

qiG7B1DqZXRqw3FGdmMveoivQsWbJUVvp5bsDVSFl7jJ74mftDhjLJPootx0_d4.jpg

Zdjęcie: Cricoteka fot. Wojciech Kryński

oe8E3MtZF0QCJKuwllWTwcubtfKkbmzWwvcyWbXcJMI1va6kBQUW0ygSE92E_e5.jpg

Zdjęcie: Dom w Burowie fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2016 została przyznana architektowi, który uważa, że forma jest najważniejszym komponentem architektury. „Jak sugeruje słowo „Wizja” w nazwie pracowni, jej działalność opiera się na głęboko przemyślanym, „wizjonerskim” stosunku do kształtowania przestrzeni rozumianej jako kontinuum: od skali najmniejszych wnętrz i obiektów, poprzez bardziej znaczące budowle, skończywszy na skali miasta i jego formy w wymiarze urbanistycznym i planistycznym” – piszą o sobie członkowie pracowni Stanisława Deńki.

jk6S413mgFW6zSbPYoTc8MFdke78BULZZuxP20uOlSCk29p6CTxczgkpKju6_g7.jpg

Zdjęcie: Terminal II fot. Wojciech Kryński

Honorowa Nagroda SARP 2016 powędrowała do architekta, który w ostatnich latach zaprojektował kilka obiektów znaczących na architektonicznej mapie Krakowa. Najważniejszym z nich jest z pewnością Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, opracowany wspólnie przez biura Wizja i nsMoonStudio. O ile Cricoteka – to nie tylko ważny obiekt kultury, ale i wyjątkowy koncept rewitalizacji i rozbudowy obiektów poprzemysłowych, o tyle inna realizacja pracowni Wizja, czyli biurowiec Alma Tower – to przykład typowego budynku korporacyjnego, którego forma nosi jednak znamiona indywidualizmu i wnosi nową jakość do panoramy miasta. Stanisław Deńko projektuje obiekty o dużej skali – jak np. Terminal II Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice (we współpracy z biurem APA Architektura sp. z o.o.) czy budynek biurowy Inkubatora Krakowskiego Parku Technologicznego. Nie mniej ciekawe są jednak realizacje architekta o skali znacznie mniejszej. Do takich należy dom jednorodzinny w Burowie, nawiązujący do formy wiejskiej chaty, czy wpisana w krajobraz Parku Jurajskiego willa miejska.

x6pIBU5sSsosvMS4E4RJ5l2BVg9O5E2rXVggqJbMxqJvixE2iPH4Lpfn6iBO_h8.jpg

Zdjęcie: Willa Miejska fot. Stanisław Deńko

Tegoroczny laureat Honorowej Nagrody SARP wśród idei, kształtujących jego zawodowe credo wymienia m.in. słowa Miesa van der Rohe, który mówił, że forma w architekturze „nie jest celem samym w sobie, lecz jest rezultatem”. Stanisław Deńko stara się tworzyć architekturę, która jest „przetworzeniem celów poprzez intelektualny i duchowy proces wyrażania treści”.

Źródło zdjęć: dzięki uprzejmości pracowni „Wizja” Sp. z o.o. Biuro architektoniczne, wizja.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera