Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bunkier Sztuki na nowo

 

Czas czytania: ~4 min


Bunkier Sztuki zostanie więc przebudowany. 14 października 2016 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy, rozbudowy i nadbudowy gmachu.

 

RXbiL2vwZGcZc8sUCdc6tfS4qTMqlbXqrL9kzfFQy4N9aCqyjgKjADkdCBd0_bunkier-sztuki-dzis.jpg

Bunkier Sztuki – to galeria sztuki współczesnej, mieszcząca się w wyrazistym, charakterystycznym budynku, zbudowanym w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. „Do lat 90. XX wieku Bunkier Sztuki był jedyną realizacją nowoczesnej architektury w obrębie Starego Miasta” – zauważają twórcy galerii. Choć w bryłę budynku wpisana została zabytkowa, gotycka kamienica, o wyrazie gmachu świadczy przede wszystkim jego fasada, wykonana z betonowych odlewów drewnianych szalunków oraz rzeźbiarsko potraktowany dach nad wejściem. Bunkier Sztuki nadal jest jednym z najciekawszych budynków w mieście, a jego fasada znajduje się w rejestrze zabytków. Liczący ponad pół wieku budynek już dawno jest jednak nie tylko za ciasny, ale i niefunkcjonalny, nie spełnia współczesnych wymogów, stawianych przestrzeniom galeryjnym.

09WsbKdReW4S0zwzRGkNr80sITBwoknrPSgl3ZDHQCnhrd76Fl5obTzY9hYk_bunkier-sztuki-i-nagroda-robert-konieczny-1.jpg

Bunkier Sztuki zostanie więc przebudowany. 14 października 2016 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy, rozbudowy i nadbudowy gmachu. Pierwszą nagrodę otrzymał w nim zespół Roberta Koniecznego, doskonale znanego w Polsce i zagranicą architekta, słynącego nie tylko z projektów domów jednorodzinnych (np. jego domu własnego), ale i autora Centrum Dialogu Przełomy, uznanego niedawno najlepszą przestrzenią publiczną w Europie.

sRfd1K8EY799VgOfTtF3sZJYbBTiWi4od1x41b8CzYH5puAI8Cp6ckKw4o9e_bunkier-sztuki-i-nagroda-robert-konieczny-2.jpg

Bunkier Sztuki chciały projektować 33 zespoły, w tym także pracownie z zagranicy. Jury w składzie: przewodniczący: mgr inż. arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski, SARP, IARP, sędzia referent: dr inż. arch. Wojciech Wicher, SARP, członkowie: inż. Maksymilian Berkowicz, Kierownik Administracyjno-Wykonawczy, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, mgr inż. arch. Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta, UM Krakowa, IARP mgr inż. arch. Antoni Domicz, SARP, IARP, dr inż. arch. Bolesław Stelmach, SARP, IARP, mgr inż. arch., dr Michał Wiśniewski, Fundacja Instytut Architektury, sekretarz Sądu Konkursowego – Małgorzata Stachowiak, Grupa Doradcza Sienna Sp. z o. o., sekretarz techniczny – Karol Kapuściński, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki uznało, że najlepszą propozycję zgłosił zespół z Katowic.

ODwUgTQfMDnHp0l2yNsu7zVFUZGZerrk2oE0PMNGB3ikh5O8PtW0NBL44pQz_bunkier-sztuki-ii-nagroda-1.jpg

Bunkier Sztuki w wizji Roberta Koniecznego odzyska swój oryginalny blask. Architekt podszedł z ogromnym szacunkiem do modernistycznego dziedzictwa i zaprojektował rozbudowę budynku tak, aby była praktycznie… niewidoczna, aby nie przysłaniała pierwotnej bryły. „ Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności” – mówił podczas ogłoszenia werdyktu Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego.

Aby oryginalna architektura pozostała czytelna Bunkier Sztuki zostanie rozbudowany… w dół. Konieczny przewidział podziemne kondygnacje, które jeśli zajdzie taka potrzeba będzie można otwierać za pomocą ruchomego stropu. To on zapewni przestrzeniom ekspozycyjnym niezbędną w dzisiejszych czasach elastyczność. Projekt Roberta Koniecznego jako jedyny z nadesłanych na konkurs nie zakładał nadbudowy gmachu – dzięki czemu jego sylwetka nie zostanie zaburzona. Regulamin konkursu sugerował nadbudowę, większość architektów nie szukała więc alternatywy.

JoYH3y5NjVXB1OC51SJ8RZqyGjFk69LBKmLTORNzNhgW3C0vDEq2gyFyTWbw_bunkier-sztuki-ii-nagroda-2.jpg

O ile przywrócenie świetności doskonałemu budynkowi Bunkra Sztuki zachwyca, wielu mieszkańców Krakowa oburza jeden z elementów projektu – czyli usunięcie kawiarni, która w prowizorycznym pawilonie, ciągnącym się wzdłuż fasady galerii działała przy Bunkrze od wielu lat. Konieczny usunął kawiarnię i przeniósł ją do podziemi galerii, aby nie zasłaniała wpisanej na listę zabytków frontowej elewacji. Dla Krakowian była jednak miejscem już prawie kultowym, więc jej zniknięcie wywołało w mieście burzę. Przedstawiciele władz miasta starają się „wyciszyć nastroje” i zapewniają, że projekt jest wstępną koncepcją i dopiero teraz architekt zaproszony do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej i dopiero teraz ostateczna wizja przebudowy gmachu zostanie opracowana.

W konkursie na przebudowę Bunkra Sztuki pozostałe nagrody otrzymali: Pracownia Architektury Głowacki Tomasz Głowacki, Wrocław (II nagroda); Grzegorz Mączka, Marta Mączka, Kraków (III nagroda); Horizone Studio Darasz, Kisielewski, Strzeński sp.j., Kraków (I wyróżnienie); KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski s.c. (II wyróżnienie).

Źródło informacji:bunkier.art.pl, facebook.com/paglowacki


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu ...

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera