Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JEMS Architekci zaprojektują Gdynia Waterfront

 

Czas czytania: ~2 min


JEMS Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 20 października konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt drugiego etapu Gdynia Waterfront.

 

kqYViJOfiAau5JIYQMAU06JgYDoGkOj3EIaQ4St4KPy4F7IlReVxH0Wxl1Vy_gdynia-jems01.jpg

JEMS Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 20 października konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt drugiego etapu Gdynia Waterfront. Konkursowy projekt dotyczył zagospodarowania prawie pięciohektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w centrum miasta. Zadaniem architektów było stworzenie wizji nowego kompleksu zabudowy, w którym znalazłyby się budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel, powierzchnia konferencyjna i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

V9WhhKgIbJqPTJJizvmH351UwRQznrmC4a6ho34i3CpJhC6U2qVp4QuTMvUK_gdynia-jems02.jpg

JEMS Architekci zaproponowali najciekawszą wizję tego projektu. Warto dodać, że Gdynia Waterfront powstaje już od trzech lat. W 2013 ruszyła, w 2015 zakończyła się budowa pierwszego etapu tego przedsięwzięcia – wtedy to powstały dwa pierwsze biurowce Gdynia Waterfront. Teraz realizowany ma być drugi etap tej inwestycji.

YzSuugv86O3qbk5VouvNtdq9a3zC3CvfIueCWfpZd4C036Jol7SeKCThnOo9_gdynia-jems03.jpg
LM9DnQRGRS23lfCMEfLcucFlVwDrJMarTO9PKbfHzabjLlet5HqYcz9bXIl7_gdynia-jems04.jpg

JEMS Architekci w swoim projekcie uwzględnili wiele czynników. Z jednej strony modernistyczne dziedzictwo Gdyni, z drugiej nowoczesne sylwetki już istniejących budynków kompleksu Gdynia Waterfront. Ponadto pomiędzy planowanymi budynkami należało przewidzieć przestrzenie publiczne, zieleń, skwery, małą architekturę – w końcu projekt dotyczył centrum miasta, miejsca, które ma być żywe, przyciągać ludzi, służyć wszystkim mieszkańcom. Jak podkreśla inwestor, celem konkursu było znalezienie projektu, który nie tylko zaoferuje atrakcyjne budynki, ale i przyczyni się „do odzyskania dla miasta obszarów nadbrzeża, które zostały przekształcone z terenów przemysłowych w tereny publiczne służące mieszkańcom miasta”.

ttDrWZyyXXsMcdr57BZjBmU5kGkbd3EuoXbtMKUDsDXUecIGkr8yA3kc6LcT_gdynia-jems05.jpg

Projekt JEMS Architekci jury konkursu uznało za najlepszy pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym. Doceniono formy harmonizujące z modernistyczną zabudową śródmieścia, ale i doskonale zaplanowane przestrzenie publiczne. „Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i „życia między budynkami" – zapisali w swoim werdykcie jurorzy konkursu, obradujący pod kierownictwem Marka Karzyńskiego, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdynia.

nVYRp9pSqTiUzjgwK1vogAGGHmqA2mUhea4jAiHNGHz2e6MFHepMjVjL52jB_gdynia-jems06.jpg

Właścicielem terenu, dla którego najlepszą wizję opracowali JEMS Architekci jest firma Vastint. To właśnie ten inwestor ma już za dwa rozpocząć budowę wielofunkcyjnych i zróżnicowanych pod względem skali zabudowań Gdynia Waterfront. Warto dodać, że konkurs na drugi etap budowy kompleksu Gdynia Waterfront był konkursem zamkniętym. Poza JEMS Architekci wzięło w nim udział jeszcze pięć zaproszonych pracowni. Były to: Fort, Warsztat Architektury, APA Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates oraz JSK Architekci.

Źródło: gdynia.pl, vastint.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera