Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JEMS Architekci zaprojektują Gdynia Waterfront

 

Czas czytania: ~2 min


JEMS Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 20 października konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt drugiego etapu Gdynia Waterfront.

 

kqYViJOfiAau5JIYQMAU06JgYDoGkOj3EIaQ4St4KPy4F7IlReVxH0Wxl1Vy_gdynia-jems01.jpg

JEMS Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym 20 października konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt drugiego etapu Gdynia Waterfront. Konkursowy projekt dotyczył zagospodarowania prawie pięciohektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II w centrum miasta. Zadaniem architektów było stworzenie wizji nowego kompleksu zabudowy, w którym znalazłyby się budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe, hotel, powierzchnia konferencyjna i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino.

V9WhhKgIbJqPTJJizvmH351UwRQznrmC4a6ho34i3CpJhC6U2qVp4QuTMvUK_gdynia-jems02.jpg

JEMS Architekci zaproponowali najciekawszą wizję tego projektu. Warto dodać, że Gdynia Waterfront powstaje już od trzech lat. W 2013 ruszyła, w 2015 zakończyła się budowa pierwszego etapu tego przedsięwzięcia – wtedy to powstały dwa pierwsze biurowce Gdynia Waterfront. Teraz realizowany ma być drugi etap tej inwestycji.

YzSuugv86O3qbk5VouvNtdq9a3zC3CvfIueCWfpZd4C036Jol7SeKCThnOo9_gdynia-jems03.jpg
LM9DnQRGRS23lfCMEfLcucFlVwDrJMarTO9PKbfHzabjLlet5HqYcz9bXIl7_gdynia-jems04.jpg

JEMS Architekci w swoim projekcie uwzględnili wiele czynników. Z jednej strony modernistyczne dziedzictwo Gdyni, z drugiej nowoczesne sylwetki już istniejących budynków kompleksu Gdynia Waterfront. Ponadto pomiędzy planowanymi budynkami należało przewidzieć przestrzenie publiczne, zieleń, skwery, małą architekturę – w końcu projekt dotyczył centrum miasta, miejsca, które ma być żywe, przyciągać ludzi, służyć wszystkim mieszkańcom. Jak podkreśla inwestor, celem konkursu było znalezienie projektu, który nie tylko zaoferuje atrakcyjne budynki, ale i przyczyni się „do odzyskania dla miasta obszarów nadbrzeża, które zostały przekształcone z terenów przemysłowych w tereny publiczne służące mieszkańcom miasta”.

ttDrWZyyXXsMcdr57BZjBmU5kGkbd3EuoXbtMKUDsDXUecIGkr8yA3kc6LcT_gdynia-jems05.jpg

Projekt JEMS Architekci jury konkursu uznało za najlepszy pod względem estetycznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym. Doceniono formy harmonizujące z modernistyczną zabudową śródmieścia, ale i doskonale zaplanowane przestrzenie publiczne. „Publiczny, a zarazem kameralny charakter wnętrz urbanistycznych cechuje ludzka skala, sprzyjająca kreowaniu dobrej atmosfery i „życia między budynkami" – zapisali w swoim werdykcie jurorzy konkursu, obradujący pod kierownictwem Marka Karzyńskiego, dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdynia.

nVYRp9pSqTiUzjgwK1vogAGGHmqA2mUhea4jAiHNGHz2e6MFHepMjVjL52jB_gdynia-jems06.jpg

Właścicielem terenu, dla którego najlepszą wizję opracowali JEMS Architekci jest firma Vastint. To właśnie ten inwestor ma już za dwa rozpocząć budowę wielofunkcyjnych i zróżnicowanych pod względem skali zabudowań Gdynia Waterfront. Warto dodać, że konkurs na drugi etap budowy kompleksu Gdynia Waterfront był konkursem zamkniętym. Poza JEMS Architekci wzięło w nim udział jeszcze pięć zaproszonych pracowni. Były to: Fort, Warsztat Architektury, APA Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates oraz JSK Architekci.

Źródło: gdynia.pl, vastint.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera