Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie nad Wisła

 

Czas czytania: ~2 min


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie o siedzibę stara się już ponad dekadę.

 

aha3NlianDDF3rg2JJ246jzxJ7q0W3KzM6QY43CZmqHYX1ZKVrZQJEh9Q6Ef_msn-pawilon-nad-wisla.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie o siedzibę stara się już ponad dekadę. Kontrowersje, związane z konkursami na projekt, a później z realizacją zwycięskiej propozycji były już wiele razy opisywane – nie warto ich przytaczać. Mimo ewidentnego pecha załoga MSN się nie poddaje i swoje działania dopasowuje do zmieniających się tymczasowych siedzib.

jV5Z7OZo4TKdp7neTZOqP9ckYV87D1Gy35BQ4NLrJGfLnkAXardA2ELIV9L3_msn-pawilon-nad-wisla-2.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 2016 roku mieściło się w dawnym sklepie meblowym – w położonym naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki pawilonie Emilia. Teren razem z budynkiem kupił jednak prywatny deweloper i w tym miejscu chce zbudować wieżowiec. Pawilon Emilia ma zostać przeniesiony do Paku Świętokrzyskiego i pełnić funkcję ogrodu zimowego. MSN tymczasem, oczekując na wybudowanie docelowej siedziby na Placu Defilad na trzy lata przeniesie się nad Wisłę.

IZahlL580zNDKmjnep58RKhJzntOIahdZ25UULX3hFeFkyGokH5SDVZnRTkS_msn-projekt-fasady-marek-sobczyk-ii-nagroda.jpg
3Py92VapvwIYLrAPjwuBKdHKMFgPjwAF91PVSED87mVz97LeIkk0FtdPJpVc_msn-projekt-fasady-minoga-wyroznienie.jpg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej działać będzie w specjalnym pawilonie ekspozycyjnym od marca 2017 roku do zakończenia budowy siedzib MSN i teatru TR Warszawa na Placu Defilad. Pawilon stanie nad Wisłą, na skwerze im. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, po północnej stronie Centrum Nauki Kopernik, na wprost Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. „Pawilon to unikalna modułowa konstrukcja drewniana, zaprojektowana przez wybitnego austriackiego architekta Adolfa Krischanitza. Składany budynek ekspozycyjny został zaprojektowany jako tymczasowa galeria sztuki Temporäre Kunsthalle w Berlinie” – tłumaczą kuratorzy z MSN. Pawilon ma 1000 m2 powierzchni i 10 metrów wysokości, mieści salę ekspozycyjną o powierzchni 600 metrów kwadratowych, niewielką kawiarnię i księgarnię. Pawilon został użyczony warszawskiemu Muzeum Sztuki Nowoczesnej bezpłatnie przez jego właściciela, wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.

nDMPhykvZz9FDuiOBApw2FkT0gJaGBuQAUJE9khWwiF8yshFB2jtN1wZqoYS_msn-projekt-fasady-slawomir-pawszak-i-nagroda.jpg
UPcxvdoUXU5MhRsuw5vzFQQQnD5lDtP5f7fx8JAv9IWAnEjQzqJlvxpxlhIE_msn-projekt-fasady-xolor-wyroznienie.jpg

Nadwiślański pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzyma malowaną fasadę. 24 października rozstrzygnięto konkurs na projekt malowidła dla budynku. Jury w składzie: Waldemar Baraniewski (Przewodniczący), Agnieszka Tarasiuk, Szymon Holcman, Małgorzata Kuciewicz i Joanna Mytkowska oceniło 51 nadesłanych zgłoszeń i zwycięską koncepcję. Jest to wielobarwna, abstrakcyjna kompozycja autorstwa Sławomira Pawszaka. Jury w uzasadnieniu werdyktu zaznaczyło, że: „zwycięski projekt jest dziełem otwartym, powstałym z wiarą w ludzką kreatywność. Lekkie kolorowe formy zachowują malarski gest ręki oraz indywidualne zaangażowanie, oferując jednocześnie odniesienia uniwersalne. Praca przywodzi na myśl wielką tradycję modernistycznych murali, gdzie wśród złożonych licznych motywów widz aktywnie tworzy kolejne perspektywy odbioru. Zaletą projektu w kontekście mieszczącego się w pawilonie muzeum jest jego przyjazność i dostępność”.
Drugą nagrodę w konkursie na obraz dla fasady Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymała propozycja Marka Sobczyka. Jury przyznało także dwa wyróżnienia – powędrowały one do kolektywów artystycznych Minoga i Xolor.

Źródło: artmuseum.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Minimaxy - mikro lokale o ciekawej fasadzie
Minimaxy - mikro lokale o ciekawej fasadzie

Za „graficzne, podkreślające tektonikę budynków „zagranie” kolorami oraz wkomponowanie obiektów w ot ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera