Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Neorenesansowa kamienica XXI wieku

 

Czas czytania: ~3 min


Neorenesansowa kamienica, którą mieszkańcy Poznania nazywali „Żelazkiem” (stała na trójkątnej działce, miała formy nasuwające skojarzenia z nowojorskim Flatiron Building) została rozebrana w 2011 roku.

 

lSoS26HQyyDwsghVzxTyxYtprIBmpaBUK6KaZXHsHS0rI1eujIy5tBL01PqD_ogrodowa-cdf-architekci01.jpg

Neorenesansowa kamienica, którą mieszkańcy Poznania nazywali „Żelazkiem” (stała na trójkątnej działce, miała formy nasuwające skojarzenia z nowojorskim Flatiron Building) została rozebrana w 2011 roku. Zabytkowy dom był z tak złym stanie technicznym, że żaden remont nie był w stanie obiektu uratować. Pięć lat później pojawił się inwestor, gotowy kamienicę odbudować.

xuIu7hmaCB7HMsYdah55Cf8q6ws63MFcJLfvihCAOtzwz4RVdDd8So3RPtLV_ogrodowa-cdf-architekci02.jpg

Neorenesansowa kamienica ma być odbudowana z dbałością o szczegóły. Opracowany przez pracownię CDF Architekci projekt zakłada wierne odtworzenie układu elewacji, detali architektonicznych i gabarytów kamienicy „Żelazko”. CDF Architekci mają już na koncie prace, związane z zabytkami. To oni zaprojektowani wielokrotnie nagradzany biurowiec Ubiq Business Park w Poznaniu (znalazł się wśród laureatów Nagrody Roku SARP 2015) , oni też zaprojektowali adaptację dawnych koszar w Ełku na potrzeby centrum handlowego. Oba te projekty jednak – to współczesne budynki, albo wkomponowane w zabytkową zabudowę, albo wykorzystujące jej relikty do nowych funkcji.

cwbKv96A8w34GtAM6y6VdTiRhZNoEx9s6kDz7pcNuGhxfBs4RNTXUqpVneNl_ogrodowa-cdf-architekci03.jpg

Neorenesansowa kamienica ma być zbudowana „od zera”. Celem jest wzniesienie obiektu z pozoru uderzająco podobnego do nieistniejącej kamienicy. Inwestor zapewnia, że projekt jej odbudowy powstał na podstawie profesjonalnie przeprowadzonych badań, inwentaryzacji, historycznej ikonografii oraz najnowszych technik skanowania trójwymiarowego i badań stratygraficznych. Aby zebrać jak najwięcej materiałów na temat kamienicy wystosowany był nawet apel do mieszkańców Poznania o podzielenie się swoimi archiwalnymi zdjęciami, pokazującymi kamienicę w różnych czasach.

y5e0N6lzOdXmXAqw2COB1IY87FYy0ZZPSEiIDg1X7DNMl9AM46KGc23MW7zv_ogrodowa-cdf-architekci04.jpg

Neorenesansowa kamienica u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu pomieści zupełnie współczesne mieszkania. Będzie to apartamentowiec z klimatyzacją, podziemnym parkingiem, punktami usługowymi na parterze. Od strony ulicy Krysiewicza do kamienicy zostanie dostawione skrzydło o nowoczesnych formach. Sama kamienica jednak zachowa kształt sprzed ponad stu lat. Zostanie odtworzona nawet wieńcząca narożnik budynku charakterystyczna wieżyczka. Architekci podkreślają, że budynek zostanie wzniesiony tradycyjnymi technikami, a sztukaterie, detale, elementy wykończenia nie będą „naklejone” na elewacje, lecz wykonane tak, jak to się robiło w XIX wieku.

ZzcY67WBhTATuJFaPC16szYgEkRK6hxfPKvn3mNfFPznK2HQl5Dw34mKqMMp_ogrodowa-cdf-architekci05.jpg

Z „powrotu” neorenesansowej kamienicy zadowolone są władze Poznania oraz mieszkańcy. Wciąż większość z nas woli architekturę o formach historyzujących, wciąż wielu wydaje się, że XIX-wieczne formy zabudowy są lepsze niż współczesne. „Wyjątkowość projektu architektonicznego jest widoczna w każdym calu. Perfekcyjnie odwzorowana przedwojenna elewacja budynku A wraz z dokładnie odtworzoną charakterystyczną „wieżyczką” nie pozostawiają wątpliwości, że to architektura prawdziwa i kompletna” zachwala inwestor. Pomiędzy już na starcie tworzącą przekłamanie próbą zbudowania w XXI wieku budynku XIX-wiecznego, a wznoszeniem w jego miejscu supernowoczesnego gmachu jest jednak całe spektrum form. Polscy architekci są zdolni i potrafią interpretować i parafrazować historyczne formy. Szkoda, że tym razem nie dostali takiej szansy. Czy nie byłoby lepiej, gdyby projektanci mieli możliwość stworzenia związanej z formami historycznymi architektury współczesnej zamiast tworzenia fikcji „odbudowy” nieistniejącego zabytku?

F97vcwcaUjZvGIWDBeshTkA1cSNUzPaBdXd1xBLBNUT0BG0pZo3oQMhwxjvT_ogrodowa-cdf-architekci06.jpg
fmwMVnNtyVeMDrhgdexfN5BDEXTcukn4RcOdf3qtDuCaMXdQCFt2IBX970tg_ogrodowa-cdf-architekci07.jpg

Odbudowa i rozbudowa kamienicy „Żelazko”
Lokalizacja: Poznań, ul. Ogrodowa / Krysiewicza
Inwestor: Constructa Plus
Projektanci: CDF Architekci
Projekt: 2016
Realizacja: 2018
Źródło wizualizacji: facebook.com/CDFarchitekci, constructa.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera