Neorenesansowa kamienica XXI wieku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Neorenesansowa kamienica XXI wieku

 

Czas czytania: ~3 min


Neorenesansowa kamienica, którą mieszkańcy Poznania nazywali „Żelazkiem” (stała na trójkątnej działce, miała formy nasuwające skojarzenia z nowojorskim Flatiron Building) została rozebrana w 2011 roku.

 

lSoS26HQyyDwsghVzxTyxYtprIBmpaBUK6KaZXHsHS0rI1eujIy5tBL01PqD_ogrodowa-cdf-architekci01.jpg

Neorenesansowa kamienica, którą mieszkańcy Poznania nazywali „Żelazkiem” (stała na trójkątnej działce, miała formy nasuwające skojarzenia z nowojorskim Flatiron Building) została rozebrana w 2011 roku. Zabytkowy dom był z tak złym stanie technicznym, że żaden remont nie był w stanie obiektu uratować. Pięć lat później pojawił się inwestor, gotowy kamienicę odbudować.

xuIu7hmaCB7HMsYdah55Cf8q6ws63MFcJLfvihCAOtzwz4RVdDd8So3RPtLV_ogrodowa-cdf-architekci02.jpg

Neorenesansowa kamienica ma być odbudowana z dbałością o szczegóły. Opracowany przez pracownię CDF Architekci projekt zakłada wierne odtworzenie układu elewacji, detali architektonicznych i gabarytów kamienicy „Żelazko”. CDF Architekci mają już na koncie prace, związane z zabytkami. To oni zaprojektowani wielokrotnie nagradzany biurowiec Ubiq Business Park w Poznaniu (znalazł się wśród laureatów Nagrody Roku SARP 2015) , oni też zaprojektowali adaptację dawnych koszar w Ełku na potrzeby centrum handlowego. Oba te projekty jednak – to współczesne budynki, albo wkomponowane w zabytkową zabudowę, albo wykorzystujące jej relikty do nowych funkcji.

cwbKv96A8w34GtAM6y6VdTiRhZNoEx9s6kDz7pcNuGhxfBs4RNTXUqpVneNl_ogrodowa-cdf-architekci03.jpg

Neorenesansowa kamienica ma być zbudowana „od zera”. Celem jest wzniesienie obiektu z pozoru uderzająco podobnego do nieistniejącej kamienicy. Inwestor zapewnia, że projekt jej odbudowy powstał na podstawie profesjonalnie przeprowadzonych badań, inwentaryzacji, historycznej ikonografii oraz najnowszych technik skanowania trójwymiarowego i badań stratygraficznych. Aby zebrać jak najwięcej materiałów na temat kamienicy wystosowany był nawet apel do mieszkańców Poznania o podzielenie się swoimi archiwalnymi zdjęciami, pokazującymi kamienicę w różnych czasach.

y5e0N6lzOdXmXAqw2COB1IY87FYy0ZZPSEiIDg1X7DNMl9AM46KGc23MW7zv_ogrodowa-cdf-architekci04.jpg

Neorenesansowa kamienica u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu pomieści zupełnie współczesne mieszkania. Będzie to apartamentowiec z klimatyzacją, podziemnym parkingiem, punktami usługowymi na parterze. Od strony ulicy Krysiewicza do kamienicy zostanie dostawione skrzydło o nowoczesnych formach. Sama kamienica jednak zachowa kształt sprzed ponad stu lat. Zostanie odtworzona nawet wieńcząca narożnik budynku charakterystyczna wieżyczka. Architekci podkreślają, że budynek zostanie wzniesiony tradycyjnymi technikami, a sztukaterie, detale, elementy wykończenia nie będą „naklejone” na elewacje, lecz wykonane tak, jak to się robiło w XIX wieku.

ZzcY67WBhTATuJFaPC16szYgEkRK6hxfPKvn3mNfFPznK2HQl5Dw34mKqMMp_ogrodowa-cdf-architekci05.jpg

Z „powrotu” neorenesansowej kamienicy zadowolone są władze Poznania oraz mieszkańcy. Wciąż większość z nas woli architekturę o formach historyzujących, wciąż wielu wydaje się, że XIX-wieczne formy zabudowy są lepsze niż współczesne. „Wyjątkowość projektu architektonicznego jest widoczna w każdym calu. Perfekcyjnie odwzorowana przedwojenna elewacja budynku A wraz z dokładnie odtworzoną charakterystyczną „wieżyczką” nie pozostawiają wątpliwości, że to architektura prawdziwa i kompletna” zachwala inwestor. Pomiędzy już na starcie tworzącą przekłamanie próbą zbudowania w XXI wieku budynku XIX-wiecznego, a wznoszeniem w jego miejscu supernowoczesnego gmachu jest jednak całe spektrum form. Polscy architekci są zdolni i potrafią interpretować i parafrazować historyczne formy. Szkoda, że tym razem nie dostali takiej szansy. Czy nie byłoby lepiej, gdyby projektanci mieli możliwość stworzenia związanej z formami historycznymi architektury współczesnej zamiast tworzenia fikcji „odbudowy” nieistniejącego zabytku?

F97vcwcaUjZvGIWDBeshTkA1cSNUzPaBdXd1xBLBNUT0BG0pZo3oQMhwxjvT_ogrodowa-cdf-architekci06.jpg
fmwMVnNtyVeMDrhgdexfN5BDEXTcukn4RcOdf3qtDuCaMXdQCFt2IBX970tg_ogrodowa-cdf-architekci07.jpg

Odbudowa i rozbudowa kamienicy „Żelazko”
Lokalizacja: Poznań, ul. Ogrodowa / Krysiewicza
Inwestor: Constructa Plus
Projektanci: CDF Architekci
Projekt: 2016
Realizacja: 2018
Źródło wizualizacji: facebook.com/CDFarchitekci, constructa.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2021 – trwa głosowanie

18 nowo powstałych w stolicy budynków otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Pre ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera