Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robert Konieczny wygrywa World Architecture Festival

 

Czas czytania: ~3 min


Robert Konieczny i jego zespół pracowni KWK Promes zostali triumfatorami trwającego od 16 do 18 listopada w Berlinie World Architecture Festival.

 

YUXH4LObFRVDXbyuLnqe7CnxR7jrZZJyZy9WCPHCijGKPq89oq76MhanIrec_centrum-dialogu-przelomy01.jpg

Robert Konieczny i jego zespół pracowni KWK Promes zostali triumfatorami trwającego od 16 do 18 listopada w Berlinie World Architecture Festival. Pierwszego dnia festiwalu zaprojektowane przez nich w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy zdobyło nagrodę w kategorii „Kultura”, deklasując m.in. biuro Zahy Hadid czy czy Studio Gang, gmachy z Japonii, Norwegii czy… Polski (nominowane były tu także CKK „Jordanki” i Muzeum Śląskie). Ostatniego dnia WAF szczeciński gmach okrzyknięty został najlepszym budynkiem świata – zdobył główną nagrodę World Building of the Year 2016.

u50x6sBoi314zCu8hX2yLF7efI3vlmxA6K07S8jBQsKDiUsILKAzzXzaGTlN_centrum-dialogu-przelomy02.jpg
rYjHrK5ClasyRZA5KakgPeb6t284YSYUVe01Kt4CM3u7bwGKqZUL6CE1WnBu_centrum-dialogu-przelomy03.jpg

Robert Konieczny jest chyba najbardziej na świecie znanym polskim architektem, jednak jak do tej pory rozpoznawalne były przede wszystkim jego projekty domów jednorodzinnych (np. najnowsza realizacja, dom własny architekta, tzw. Arka Koniecznego). Zwycięstwo w konkursie na projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie  było pewnym zaskoczeniem, bo kojarzony z architekturą jednorodzinną projektant nie miał wcześniej na koncie realizacji gmachu publicznego (ale rozwija się w tym kierunku – właśnie wygrał konkurs na modernizację krakowskiego Bunkra Sztuki).

iGo4mYnebrO8bvg2xT4Aahtxdbtgt9PgNVUqNQrYa5TkcMe2BSA1a1PuY2oV_centrum-dialogu-przelomy04.jpg
P47miyDMPR2Bv3YK7X26sSll7IIxhYVFkOtAZbbF182PSAiyzt3LY3opuRY0_centrum-dialogu-przelomy05.jpg

Robert Konieczny z powierzonego mu zadania wywiązał się perfekcyjnie. Pomysł, aby ukryć muzeum pod ziemią, nakrywając je lekko falującą posadzką publicznego placu okazał się z wielu względów genialny: poza powstaniem placówki kultury miasto wzbogaciło się dzięki temu w niezwykłą przestrzeń publiczną. Udało się także uniknąć wrażenia „rywalizacji” - CDP powstało tuż obok ikonicznej już Filharmonii Szczecińskiej, rywalizowanie z tak wyrazistym obiektem nie miałoby sensu. Rezygnacja z wstawienia pomiędzy bardzo zróżnicowaną zabudowę centrum Szczecina kolejnej kubatury wymagała od projektanta wielkiej pokory, dzięki niej zachowano miejski krajobraz w prawie niezmienionym stanie, jednocześnie wzbogacając go jednak o nowatorsko opracowaną przestrzeń.

K3QWSa7GErRWG9cyrAtGhozBdaZGufv46DqihitMZBadxS3F44vH1HB0QjRP_centrum-dialogu-przelomy06.jpg
I0Uu9mDs9V6wC9x9LhQ9H92VMX4lCfZRHJRyTDMXykkgeTUGUM4y2gRS24AA_centrum-dialogu-przelomy07.jpg

Robert Konieczny nagrodę World Building of the Year 2016 odebrał 18 listopada z rąk samego Sir Davida Chipperfielda. Międzynarodowe jury, które zdecydowało się uznać szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy najlepszym budynkiem świata tak uzasadniło tę decyzję: „Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II Wojny Światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni.”

GXJ7mYSD8fZoZwupnzNC6KF2fvufX2dLBNnYnvGsbLXbGutUfD7JVWhgM4ec_centrum-dialogu-przelomy08.jpg
NiZUaR1vw9JuzzXINnnojLmERlFnUnYPxl9eNszidsds3Ecc0pLiqcHiMsba_centrum-dialogu-przelomy09.jpg

Robert Konieczny może czuć satysfakcję – jego początkowo wzbudzający kontrowersje i sceptycyzm projekt został szeroko doceniony. Tytuł World Building of the Year 2016 to kolejna z międzynarodowych nagród, jakie otrzymał gmach. Kilka miesięcy wcześniej tak sama realizacja została uznana najlepszą przestrzenią publiczną Europy, zwyciężając w bardzo prestiżowym konkursie European Prize for Urban Public Space.


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera