Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

 

Czas czytania: ~2 min


Najwyższy budynek w Unii Europejskiej stanie w Warszawie. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę gmachu, który razem z 80-metrowym masztem ma osiągnąć wysokość 310 metrów.

 

HqlFX6GISnv8hbMZy1paZLfWk0AdsH5Y46cpRgcJ8ERmhpkRD7M4XpF0kD2z_chmielna-business-center.jpg

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej stanie w Warszawie. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę gmachu, który razem z 80-metrowym masztem ma osiągnąć wysokość 310 metrów. Anegdotycznym „dodatkiem” do tej inwestycji jest przekonanie niektórych, że wiadomość o powstaniu wieżowca jest zła dla Polski: wiele na świecie znanych jest przykładów na to, że tuż po wybudowaniu rekordowego wysokościowca nadchodzi wielki ekonomiczny kryzys. Zjawisko to nosi swoją nazwę : „Skyscraper Index”, a wśród przykładów znaleźć można Empire State Building (zaraz po wybudowaniu zaczął się Wielki Kryzys), Searas Tower (budowę wiąże się z wielkim kryzysem naftowym) czy World Trade Center.

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej wzbogaci panoramę Warszawy. Dołączy do coraz liczniejszego grona stołecznych wysokościowców – Cosmopolitan, Q22  czy Warsaw Spire. Warszawa spośród wszystkich polskich miast jest najbardziej nasycona wysokościowcami – powstają one w śródmieściu i na Woli, pojedyncze wieże biurowe, rzadziej mieszkalne rosną też w innych dzielnicach.

RqK2ykC1SyRpvEQ31hS1uXaqKonAMy7sxFLFfaHeYoTSlRHLoRaZ3RW53R13_chmielna-business-center-2.jpg

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej zaprojektowało biuro Normana Fostera. Nie będzie to pierwszy budynek w Polsce tego architekta – w stolicy stoi już biurowiec Metropolitan, którego wizję opracował Foster we współpracy z pracownią JEMS Architekci. Gmach stanie u zbiegu ulic Chmielnej, Al. Jana Pawła II i Alei Jerozolimskich, gdzie obecnie znajduje się parking; niegdyś teren należał do spółki PKP. Nie będzie to jeden budynek – a kompleks trzech obiektów, z których najwyższy sięgnie 310 metrów, dwa pozostałe będą znacznie niższe. I według wstępnej koncepcji inwestora – choć ta może ulec zmianie - to one maja być realizowane w pierwszej kolejności: inwestycja powstawać będzie etapami, w pierwszych zbudowane mają być biurowce o wysokościach 80 i 100 m.

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej będzie nosił nazwę Chmielna Business Center. Gdy powstanie zdetronizuje dotychczasowego „rekordzistę” wysokości, czyli londyński wieżowiec The Shard, który mierzy 309,6 metrów (a który zaprojektował Renzo Piano). Chmielna Business Center ma być przede wszystkim biurowcem, jednak tak jak to ma miejsce w podobnych inwestycjach na całym świecie najniższe kondygnacje gmachu przeznaczono na funkcje usługowe i handlowe.

Chmielna Business Center
Lokalizacja: Warszawa, ul. Chmielna
Inwestor: HB Reavis Poland
Projektanci: Foster and Partners
Powierzchnia użytkowa: 140 000 m2
Powierzchnia biurowa: 63800 m2
Powierzchnia handlowo-usługowa: 4200 m2
Realizacja: 2016 – 2020


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera