Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Żerniki – wieści z budowy

 

Czas czytania: ~3 min


Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego.

 

WIQD1RsdqV65E2gXxX0unSF7UbaXnfrXxclIqiwjHJVRHdtVECMkXrNg3q2h_nowe-zerniki10.jpg

Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego. Swoją ideą zarazili zarówno zrzeszające architektów organizacje, jak i władze miasta.

kuweIDTOpIR0THQEZxfJ3NlRgrDrLWquAg2qxFDuSmZADHUTWygR3dtDsmi0_nowe-zerniki01.jpg
uWIrLgWrYgVU8ZrLtCoF9JBoB3JIACWUEMBKfi5fMyl2bRS1CFbxWg4tQiAm_nowe-zerniki02.jpg

Nowe Żerniki inspirowane są poszukiwaniami przedwojennych modernistów, których jednym z przejawów była wystawa wzorcowego budownictwa mieszkaniowego WUWA, zorganizowana w 1929 roku we Wrocławiu. Podobnie jak wtedy, i dziś projektanci nie boją się eksperymentów, szukają różnych także wcześniej nie stosowanych form zabudowy. Eksperymenty dotyczą zarówno rozwiązań konstrukcyjnych, dotyczących sposobów finansowania, jak i funkcjonalnych.

533RpfxnO2imxhkZxGYlTWFF1PEVEJwtSiFF4jWpH3aOijQM2AssLfIhYaFD_nowe-zerniki03.jpg
GoAct6vCawdnyAx050BeEeabuC5I1q5MDMKbpE1SCEPPZ5fxPxIIOcVZSPNN_nowe-zerniki04.jpg

Czy innowacyjna wizja, jaką jest projekt Nowych Żernik się powiedzie – pokaże życie. Dopiero mieszkańcy sami w pełni będą mogli ocenić przyjęte przez architektów założenia. Budowa osiedla trwa – jeszcze w tym roku do pierwszych wybudowanych tu domów wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. W październiku na terenie osiedla pięciu deweloperów budowało około 700 mieszkań. „W sumie, w budowie jest w tej chwili około 700 mieszkań. Kolejne 700 ma pozwolenie na budowę lub jest w trakcie jego otrzymania. Mamy tam 3 kooperatywy, z których jedna za chwilę zacznie budować” – wylicza Zbigniew Maćków, główny pomysłodawca koncepcji osiedla i kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016 (osiedle jest sztandarowym projektem, związanym z tym wydarzeniem). 15 listopada 2016 roku rozstrzygnięty został także konkurs na projekt kościoła dla osiedla.

xlmU9I6fkPbTyLkzEfdqZGx2rWz7G6ArnGAH6cZsrwj7zybBYeYJEF0RKIvl_nowe-zerniki05.jpg
Vb4y4ct9sJs1bhD6rq9wXQYmEt2Glc9L59NgD2rosPbH235XeBf4aYW5NYTV_nowe-zerniki06.jpg

Nowe Żerniki mają być wyjątkową przestrzenią do mieszkania, w której – zupełnie inaczej niż na większości nowych osiedli – nie trzeba będzie po przysłowiowe bułki jeździć samochodem do odległego sklepu. Tu wszystko ma być na miejscu, w zasięgu spaceru. Być może niektórzy mieszkańcy w ogóle nie będą potrzebowali samochodu: „ Do przystanku na ulicy Kosmonautów mieszkańcy mają zaledwie ok. 500 m. Dodatkowo gdy osiedle się rozwinie zacznie po nim kursować specjalny elektryczny bus, który będzie dowoził ludzi do przystanku tramwajowego” – wyjaśnia wizję zachęcania do korzystania z komunikacji publicznej Zbigniew Maćków.

Nowe Żerniki powoli będą ozywać, a pamięć o tym, że osiedle zrodziło się z może częściowo utopijnych wizji grupy projektantów, inspirujących się historią architektury pozostanie na długo m.in. dzięki… nazwom ulic. Kilka tygodni temu Rada Miasta Wrocławia przegłosowała decyzję o tym, aby patronami ulic na Nowych Żernikach zostali znani i zasłużeni wrocławscy architekci. Będą to m.in. Andrzej Frydecki, Heinrich Lauterbach, Krystyna i Marian Barscy, Tadeusza Brzoza, Ernst May, Hans Poelzig, Max Berg, Witold Lipiński, Mieczysław Zlat. Hans Scharoun.

Źródło zdjęć: fot. Marek Maziarz, Damian Filipowski, materiały prasowe Urzędu Miasta Wrocław oraz nowezerniki.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera