Nowe Żerniki – wieści z budowy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Żerniki – wieści z budowy

 

Czas czytania: ~3 min


Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego.

 

WIQD1RsdqV65E2gXxX0unSF7UbaXnfrXxclIqiwjHJVRHdtVECMkXrNg3q2h_nowe-zerniki10.jpg

Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego. Swoją ideą zarazili zarówno zrzeszające architektów organizacje, jak i władze miasta.

kuweIDTOpIR0THQEZxfJ3NlRgrDrLWquAg2qxFDuSmZADHUTWygR3dtDsmi0_nowe-zerniki01.jpg
uWIrLgWrYgVU8ZrLtCoF9JBoB3JIACWUEMBKfi5fMyl2bRS1CFbxWg4tQiAm_nowe-zerniki02.jpg

Nowe Żerniki inspirowane są poszukiwaniami przedwojennych modernistów, których jednym z przejawów była wystawa wzorcowego budownictwa mieszkaniowego WUWA, zorganizowana w 1929 roku we Wrocławiu. Podobnie jak wtedy, i dziś projektanci nie boją się eksperymentów, szukają różnych także wcześniej nie stosowanych form zabudowy. Eksperymenty dotyczą zarówno rozwiązań konstrukcyjnych, dotyczących sposobów finansowania, jak i funkcjonalnych.

533RpfxnO2imxhkZxGYlTWFF1PEVEJwtSiFF4jWpH3aOijQM2AssLfIhYaFD_nowe-zerniki03.jpg
GoAct6vCawdnyAx050BeEeabuC5I1q5MDMKbpE1SCEPPZ5fxPxIIOcVZSPNN_nowe-zerniki04.jpg

Czy innowacyjna wizja, jaką jest projekt Nowych Żernik się powiedzie – pokaże życie. Dopiero mieszkańcy sami w pełni będą mogli ocenić przyjęte przez architektów założenia. Budowa osiedla trwa – jeszcze w tym roku do pierwszych wybudowanych tu domów wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. W październiku na terenie osiedla pięciu deweloperów budowało około 700 mieszkań. „W sumie, w budowie jest w tej chwili około 700 mieszkań. Kolejne 700 ma pozwolenie na budowę lub jest w trakcie jego otrzymania. Mamy tam 3 kooperatywy, z których jedna za chwilę zacznie budować” – wylicza Zbigniew Maćków, główny pomysłodawca koncepcji osiedla i kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016 (osiedle jest sztandarowym projektem, związanym z tym wydarzeniem). 15 listopada 2016 roku rozstrzygnięty został także konkurs na projekt kościoła dla osiedla.

xlmU9I6fkPbTyLkzEfdqZGx2rWz7G6ArnGAH6cZsrwj7zybBYeYJEF0RKIvl_nowe-zerniki05.jpg
Vb4y4ct9sJs1bhD6rq9wXQYmEt2Glc9L59NgD2rosPbH235XeBf4aYW5NYTV_nowe-zerniki06.jpg

Nowe Żerniki mają być wyjątkową przestrzenią do mieszkania, w której – zupełnie inaczej niż na większości nowych osiedli – nie trzeba będzie po przysłowiowe bułki jeździć samochodem do odległego sklepu. Tu wszystko ma być na miejscu, w zasięgu spaceru. Być może niektórzy mieszkańcy w ogóle nie będą potrzebowali samochodu: „ Do przystanku na ulicy Kosmonautów mieszkańcy mają zaledwie ok. 500 m. Dodatkowo gdy osiedle się rozwinie zacznie po nim kursować specjalny elektryczny bus, który będzie dowoził ludzi do przystanku tramwajowego” – wyjaśnia wizję zachęcania do korzystania z komunikacji publicznej Zbigniew Maćków.

Nowe Żerniki powoli będą ozywać, a pamięć o tym, że osiedle zrodziło się z może częściowo utopijnych wizji grupy projektantów, inspirujących się historią architektury pozostanie na długo m.in. dzięki… nazwom ulic. Kilka tygodni temu Rada Miasta Wrocławia przegłosowała decyzję o tym, aby patronami ulic na Nowych Żernikach zostali znani i zasłużeni wrocławscy architekci. Będą to m.in. Andrzej Frydecki, Heinrich Lauterbach, Krystyna i Marian Barscy, Tadeusza Brzoza, Ernst May, Hans Poelzig, Max Berg, Witold Lipiński, Mieczysław Zlat. Hans Scharoun.

Źródło zdjęć: fot. Marek Maziarz, Damian Filipowski, materiały prasowe Urzędu Miasta Wrocław oraz nowezerniki.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera