Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Żerniki – wieści z budowy

 

Czas czytania: ~3 min


Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego.

 

WIQD1RsdqV65E2gXxX0unSF7UbaXnfrXxclIqiwjHJVRHdtVECMkXrNg3q2h_nowe-zerniki10.jpg

Nowe Żerniki obserwujemy od początku, od czasu gdy w głowach grupy wrocławskich architektów narodził się pomysł zbudowania osiedla innego niż wszystkie – lepszego, wygodniejszego, bezpieczniejszego, bardziej przyjaznego. Swoją ideą zarazili zarówno zrzeszające architektów organizacje, jak i władze miasta.

kuweIDTOpIR0THQEZxfJ3NlRgrDrLWquAg2qxFDuSmZADHUTWygR3dtDsmi0_nowe-zerniki01.jpg
uWIrLgWrYgVU8ZrLtCoF9JBoB3JIACWUEMBKfi5fMyl2bRS1CFbxWg4tQiAm_nowe-zerniki02.jpg

Nowe Żerniki inspirowane są poszukiwaniami przedwojennych modernistów, których jednym z przejawów była wystawa wzorcowego budownictwa mieszkaniowego WUWA, zorganizowana w 1929 roku we Wrocławiu. Podobnie jak wtedy, i dziś projektanci nie boją się eksperymentów, szukają różnych także wcześniej nie stosowanych form zabudowy. Eksperymenty dotyczą zarówno rozwiązań konstrukcyjnych, dotyczących sposobów finansowania, jak i funkcjonalnych.

533RpfxnO2imxhkZxGYlTWFF1PEVEJwtSiFF4jWpH3aOijQM2AssLfIhYaFD_nowe-zerniki03.jpg
GoAct6vCawdnyAx050BeEeabuC5I1q5MDMKbpE1SCEPPZ5fxPxIIOcVZSPNN_nowe-zerniki04.jpg

Czy innowacyjna wizja, jaką jest projekt Nowych Żernik się powiedzie – pokaże życie. Dopiero mieszkańcy sami w pełni będą mogli ocenić przyjęte przez architektów założenia. Budowa osiedla trwa – jeszcze w tym roku do pierwszych wybudowanych tu domów wprowadzą się pierwsi mieszkańcy. W październiku na terenie osiedla pięciu deweloperów budowało około 700 mieszkań. „W sumie, w budowie jest w tej chwili około 700 mieszkań. Kolejne 700 ma pozwolenie na budowę lub jest w trakcie jego otrzymania. Mamy tam 3 kooperatywy, z których jedna za chwilę zacznie budować” – wylicza Zbigniew Maćków, główny pomysłodawca koncepcji osiedla i kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016 (osiedle jest sztandarowym projektem, związanym z tym wydarzeniem). 15 listopada 2016 roku rozstrzygnięty został także konkurs na projekt kościoła dla osiedla.

xlmU9I6fkPbTyLkzEfdqZGx2rWz7G6ArnGAH6cZsrwj7zybBYeYJEF0RKIvl_nowe-zerniki05.jpg
Vb4y4ct9sJs1bhD6rq9wXQYmEt2Glc9L59NgD2rosPbH235XeBf4aYW5NYTV_nowe-zerniki06.jpg

Nowe Żerniki mają być wyjątkową przestrzenią do mieszkania, w której – zupełnie inaczej niż na większości nowych osiedli – nie trzeba będzie po przysłowiowe bułki jeździć samochodem do odległego sklepu. Tu wszystko ma być na miejscu, w zasięgu spaceru. Być może niektórzy mieszkańcy w ogóle nie będą potrzebowali samochodu: „ Do przystanku na ulicy Kosmonautów mieszkańcy mają zaledwie ok. 500 m. Dodatkowo gdy osiedle się rozwinie zacznie po nim kursować specjalny elektryczny bus, który będzie dowoził ludzi do przystanku tramwajowego” – wyjaśnia wizję zachęcania do korzystania z komunikacji publicznej Zbigniew Maćków.

Nowe Żerniki powoli będą ozywać, a pamięć o tym, że osiedle zrodziło się z może częściowo utopijnych wizji grupy projektantów, inspirujących się historią architektury pozostanie na długo m.in. dzięki… nazwom ulic. Kilka tygodni temu Rada Miasta Wrocławia przegłosowała decyzję o tym, aby patronami ulic na Nowych Żernikach zostali znani i zasłużeni wrocławscy architekci. Będą to m.in. Andrzej Frydecki, Heinrich Lauterbach, Krystyna i Marian Barscy, Tadeusza Brzoza, Ernst May, Hans Poelzig, Max Berg, Witold Lipiński, Mieczysław Zlat. Hans Scharoun.

Źródło zdjęć: fot. Marek Maziarz, Damian Filipowski, materiały prasowe Urzędu Miasta Wrocław oraz nowezerniki.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera