Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Cement w Architekturze – oto zwycięzcy konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Polski Cement w Architekturze - to konkurs, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu.

 

TDAguDWAlCtpGdlMVxiN6QCEoi0KyHUoOLsjp2P9hmBeBVzgBstNKO51AXIr_i-nagroda-arka-koniecznego-01.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego


Polski Cement w Architekturze - to konkurs, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Od 20 lat – bo tyle już jest organiuzowany – organizatorzy konkursu stawiają sobie za cel „pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie”, nagradzanie najciekawszych rozwiązań zarówno formalnych, jak konstrukcyjnych.

Y93B8YNKHIKYRTH2ikph0gFSiad22NjNvzqUYJR0GbGUyqSNiYrlznok022s_i-nagroda-arka-koniecznego-02.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego

Polski Cement w Architekturze - to konkurs ceniony i prestiżowy.
Jurorzy co roku starają się doceniać i nagradzać obiekty zróżnicowane, pokazujące wielkie bogactwo rozwiązań, jakie oferuje technologia żelbetowa. W 2015 roku przyznano dwie główne nagrody budowlom o bardzo różnym charakterze; w 2014 doceniono bryłę surową i minimalistyczną, w 2012 roku główną nagrodę otrzymał dom jednorodzinny.

GschwxHjGHVZdJbrSPFGv4BKsCahpAm80Kwuyr7WX23VETb1HWtFaCukviJ0_i-nagroda-arka-koniecznego-03.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego


Finał XX edycji konkursu Polski Cement w Architekturze odbył się 25 listopada 2016 roku w siedzibie warszawskiego oddziału SARP. Powołane przez organizatora jury oceniało zgłoszone do konkursu obiekty, w których w istotnym i znaczącym stopniu zastosowana była technologia betonowa. Oceniano prace z zakresu obiektów budownictwa ogólnego, obiektów budownictwa przemysłowego i obiektów inżynierskich. Jak podsumowują organizatorzy: „W ciągu 20 lat do konkursu zgłoszono projekty ponad 500 obiektów zbudowanych na terenie kraju, a nagrodzono i wyróżniono autorów prawie 100 z nich”.

rJNXZFdqmOBymDuOBzgvosRUHtGVCq0mpevM9rPHZxMZ4t04Bt9j11I2xoNB_ii-nagroda-dom-pod-opolem-02.jpg

Fot. II nagroda Dom pod Opolem

r2bF6SaslpMSPIVKYDHTFuymCcZl3AqjtcjERJMDUuzLeg5D9kkOUJikQbDj_nagroda-specjalna-muzeum-katynskie-04.jpg

Fot.Nagroda specjalna Muzeum Katynskie


W konkursie Polski Cement w Architekturze przyznawanych jest zwykle kilka nagród. W tym roku jury pod przewodnictwem wiceprezesa SARP arch. Grzegorza Stiasnego w składzie: arch. Karolina Szkapiak (prezes Oddziału SARP w Jeleniej Górze), arch. Piotr Lewicki (laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”), arch. Maciej Hawrylak (członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP) oraz Zbigniew Pilch (dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu) oceniało 23 zgłoszone obiekty. Zdecydowano się nagrodzić pięć z nich.

rEcPUfE34gF2jajvPKYpM47eg7sO9TuQmHduaq4iYYyqIzoXkROI3l154prN_wyroznienie-centrum-jordanki-03.jpg

Fot. Wyróżnienie Centrum Jordanki

aIIu8ovB3XP51t62cQjE2rK31LFIBIfeyaHfDJXnbTHMqcOyf8gSU7OkLoWg_wyroznienie-zespol-kurkowa-dubois-01.jpg

Fot. Wyróżnienie Zespól Kurkowa Dubois


I nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze otrzymała Arka Koniecznego, dom własny architekta Roberta Koniecznego, szefa pracowni KWK Promes. Nagrodę przyznano za „stworzenie budynku syntetycznego w formie i zastosowanych materiałach, dobrze wpisanego w naturalny krajobraz - dzięki umiejętnemu operowaniu pustką, zawartą w betonowej strukturze”. Druga nagroda powędrowała do pracowni db2 architekci, czyli do Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego za projekt domu pod Opolem. Jurorzy docenili tę realizację jako dowód na to, że wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów. W konkursie przyznano też dwa wyróżnienia. Jedno otrzymał kompleks mieszkalno-usługowy Kurkowa 16 / Dubois 41 we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracowni Projektowej „za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów”. Wyróżniono także Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Fernando Menis) „za rzeźbiarskie wykreowanie monumentalnego gmachu, nadającego nowy charakter strukturze miasta, zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców”.
Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego za użycie betonu towarowego otrzymał zespół pracowni BBGK Architekci za projekt Muzeum Katyńskiego na Cytadeli w Warszawie. Jury podjęło również decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej dla arch. Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak.

Źródło informacji i zdjęć: polskicement.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera