Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Cement w Architekturze – oto zwycięzcy konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Polski Cement w Architekturze - to konkurs, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu.

 

TDAguDWAlCtpGdlMVxiN6QCEoi0KyHUoOLsjp2P9hmBeBVzgBstNKO51AXIr_i-nagroda-arka-koniecznego-01.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego


Polski Cement w Architekturze - to konkurs, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Od 20 lat – bo tyle już jest organiuzowany – organizatorzy konkursu stawiają sobie za cel „pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie”, nagradzanie najciekawszych rozwiązań zarówno formalnych, jak konstrukcyjnych.

Y93B8YNKHIKYRTH2ikph0gFSiad22NjNvzqUYJR0GbGUyqSNiYrlznok022s_i-nagroda-arka-koniecznego-02.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego

Polski Cement w Architekturze - to konkurs ceniony i prestiżowy.
Jurorzy co roku starają się doceniać i nagradzać obiekty zróżnicowane, pokazujące wielkie bogactwo rozwiązań, jakie oferuje technologia żelbetowa. W 2015 roku przyznano dwie główne nagrody budowlom o bardzo różnym charakterze; w 2014 doceniono bryłę surową i minimalistyczną, w 2012 roku główną nagrodę otrzymał dom jednorodzinny.

GschwxHjGHVZdJbrSPFGv4BKsCahpAm80Kwuyr7WX23VETb1HWtFaCukviJ0_i-nagroda-arka-koniecznego-03.jpg

Fot. I nagroda Arka Koniecznego


Finał XX edycji konkursu Polski Cement w Architekturze odbył się 25 listopada 2016 roku w siedzibie warszawskiego oddziału SARP. Powołane przez organizatora jury oceniało zgłoszone do konkursu obiekty, w których w istotnym i znaczącym stopniu zastosowana była technologia betonowa. Oceniano prace z zakresu obiektów budownictwa ogólnego, obiektów budownictwa przemysłowego i obiektów inżynierskich. Jak podsumowują organizatorzy: „W ciągu 20 lat do konkursu zgłoszono projekty ponad 500 obiektów zbudowanych na terenie kraju, a nagrodzono i wyróżniono autorów prawie 100 z nich”.

rJNXZFdqmOBymDuOBzgvosRUHtGVCq0mpevM9rPHZxMZ4t04Bt9j11I2xoNB_ii-nagroda-dom-pod-opolem-02.jpg

Fot. II nagroda Dom pod Opolem

r2bF6SaslpMSPIVKYDHTFuymCcZl3AqjtcjERJMDUuzLeg5D9kkOUJikQbDj_nagroda-specjalna-muzeum-katynskie-04.jpg

Fot.Nagroda specjalna Muzeum Katynskie


W konkursie Polski Cement w Architekturze przyznawanych jest zwykle kilka nagród. W tym roku jury pod przewodnictwem wiceprezesa SARP arch. Grzegorza Stiasnego w składzie: arch. Karolina Szkapiak (prezes Oddziału SARP w Jeleniej Górze), arch. Piotr Lewicki (laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”), arch. Maciej Hawrylak (członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP) oraz Zbigniew Pilch (dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu) oceniało 23 zgłoszone obiekty. Zdecydowano się nagrodzić pięć z nich.

rEcPUfE34gF2jajvPKYpM47eg7sO9TuQmHduaq4iYYyqIzoXkROI3l154prN_wyroznienie-centrum-jordanki-03.jpg

Fot. Wyróżnienie Centrum Jordanki

aIIu8ovB3XP51t62cQjE2rK31LFIBIfeyaHfDJXnbTHMqcOyf8gSU7OkLoWg_wyroznienie-zespol-kurkowa-dubois-01.jpg

Fot. Wyróżnienie Zespól Kurkowa Dubois


I nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze otrzymała Arka Koniecznego, dom własny architekta Roberta Koniecznego, szefa pracowni KWK Promes. Nagrodę przyznano za „stworzenie budynku syntetycznego w formie i zastosowanych materiałach, dobrze wpisanego w naturalny krajobraz - dzięki umiejętnemu operowaniu pustką, zawartą w betonowej strukturze”. Druga nagroda powędrowała do pracowni db2 architekci, czyli do Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego za projekt domu pod Opolem. Jurorzy docenili tę realizację jako dowód na to, że wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów. W konkursie przyznano też dwa wyróżnienia. Jedno otrzymał kompleks mieszkalno-usługowy Kurkowa 16 / Dubois 41 we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracowni Projektowej „za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów”. Wyróżniono także Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Fernando Menis) „za rzeźbiarskie wykreowanie monumentalnego gmachu, nadającego nowy charakter strukturze miasta, zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców”.
Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego za użycie betonu towarowego otrzymał zespół pracowni BBGK Architekci za projekt Muzeum Katyńskiego na Cytadeli w Warszawie. Jury podjęło również decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej dla arch. Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak.

Źródło informacji i zdjęć: polskicement.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera