Marlena Happach rządzi architekturą w Warszawie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Marlena Happach rządzi architekturą w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


Marlena Happach objęła urząd architekta miasta Warszawy.

 

y7Ssm5dffDvBCGrBVd6xKzVQSGNvXQaJrUO5oFFA7G7canmKU7SWmfh4N17g_13253456.jpg

Marlena Happach objęła urząd architekta miasta Warszawy. Stanowisko to 10 lat temu zlikwidowała Hanna Gronkiewicz – Watz – zwolnienie ówczesnego architekta miasta, Michała Borowskiego, było jedną z pierwszych decyzji, jakie podjęła zostawszy prezydentem Warszawy. Teraz jednak stanowisko zostało przywrócone.

Marlena Happach jest nie tylko czynnym architektem (ma na koncie np. projekt wzorcowej biblioteki), ale i działaczką na rzecz edukacji architektonicznej oraz budowania poczucia tożsamości lokalnej i wiedzy o najbliższym otoczeniu (wiele działań realizowana w ramach Stowarzyszenia Odblokuj). W październiku 2015 roku Marlena Happach została szefową warszawskiego oddziału SARP; wcześniej przez trzy lata była jego wiceprezeską, gdy szefem pozostawał Marcin Mostafa (objęcie przez nich zarządu stołecznego SARP było w strukturze tej organizacji ważną zmianą pokoleniową).

Kilka tygodni temu Marlena Happach została mianowana szefową Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, ale na tym nie zakończyły się zmiany. Pod koniec listopada 2016 roku ogłoszono znaczącą zmianę struktury całego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Przywrócono stanowisko Architekta Miasta, zdecydowano o tym, że będzie on miał aż czterech zastępców (ds. Rozwoju Przestrzennego; ds. Przestrzeni publicznej; ds. Planowania Przestrzennego; ds. Architektury). Zmiany mają na celu lepsze, bardziej skuteczne i bliższe potrzebom mieszkańców organizowanie przestrzeni w Warszawie; jednym z priorytetów ma być ścisła współpraca różnych jednostek i biur, działających do tej pory w nieskoordynowany sposób. „Zadaniem architekta miasta będzie koordynowanie pracy wszystkich biur mających wpływ na ład przestrzenny, a więc oprócz oczywiście biura architektury także m.in. biura ochrony środowiska, stołecznego konserwatora zabytków, w niektórych aspektach również Zarządu Dróg Miejskich i miejskiego Zarządu Zieleni” tłumaczył na łamach „Gazety Stołecznej” wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Priorytetem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego jest opracowanie polityki rozwoju przestrzennego miasta uwzględniającej różnorodne potrzeby mieszkańców stolicy. Te działania są ważną częścią nowej strategii rozwoju miasta #Warszawa 2030. Sama Marlena Happach wśród swoich najważniejszych działań wymienia zintensyfikowanie prac nad planami miejscowymi: „Obecnie w stolicy obowiązuje 245 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.713 ha (co stanowi 36,18 proc. powierzchni miasta) a w trakcie sporządzania jest 224 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących 17.982 ha (ok. 34,76 proc. powierzchni miasta). W pierwszej kolejności powstaną plany w przy nowych stacjach metra, w otoczeniu zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz dla nowych dzielnic mieszkaniowych. W 2017 r. ma zostać uchwalonych co najmniej 20 nowych planów” - można się dowiedzieć ze strony internetowej Urzędu Miasta.

Marlena Happach ma duże doświadczenie we współpracy z lokalnymi społecznościami, wiele razy udowodniła, że rozumie, jak ważna jest edukacja, ale i budowanie poczucia wspólnoty, współdziałanie, angażowanie w projekty mieszkańców i przyszłych użytkowników. Miejmy nadzieje, że wykorzysta te doświadczenia także na nowym stanowisku, a dzięki połączeniu ich z szerokimi kompetencjami przysłuży się poprawie jakości przestrzeni w Warszawie.

Źródło informacji: um.warszawa.pl
Zdjęcie: fot. R. Motyl, na zdjęciu Marlena Happach, dyrektor BAiPP i Architekt Miasta oraz Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera