Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Marlena Happach rządzi architekturą w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


Marlena Happach objęła urząd architekta miasta Warszawy.

 

y7Ssm5dffDvBCGrBVd6xKzVQSGNvXQaJrUO5oFFA7G7canmKU7SWmfh4N17g_13253456.jpg

Marlena Happach objęła urząd architekta miasta Warszawy. Stanowisko to 10 lat temu zlikwidowała Hanna Gronkiewicz – Watz – zwolnienie ówczesnego architekta miasta, Michała Borowskiego, było jedną z pierwszych decyzji, jakie podjęła zostawszy prezydentem Warszawy. Teraz jednak stanowisko zostało przywrócone.

Marlena Happach jest nie tylko czynnym architektem (ma na koncie np. projekt wzorcowej biblioteki), ale i działaczką na rzecz edukacji architektonicznej oraz budowania poczucia tożsamości lokalnej i wiedzy o najbliższym otoczeniu (wiele działań realizowana w ramach Stowarzyszenia Odblokuj). W październiku 2015 roku Marlena Happach została szefową warszawskiego oddziału SARP; wcześniej przez trzy lata była jego wiceprezeską, gdy szefem pozostawał Marcin Mostafa (objęcie przez nich zarządu stołecznego SARP było w strukturze tej organizacji ważną zmianą pokoleniową).

Kilka tygodni temu Marlena Happach została mianowana szefową Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, ale na tym nie zakończyły się zmiany. Pod koniec listopada 2016 roku ogłoszono znaczącą zmianę struktury całego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Przywrócono stanowisko Architekta Miasta, zdecydowano o tym, że będzie on miał aż czterech zastępców (ds. Rozwoju Przestrzennego; ds. Przestrzeni publicznej; ds. Planowania Przestrzennego; ds. Architektury). Zmiany mają na celu lepsze, bardziej skuteczne i bliższe potrzebom mieszkańców organizowanie przestrzeni w Warszawie; jednym z priorytetów ma być ścisła współpraca różnych jednostek i biur, działających do tej pory w nieskoordynowany sposób. „Zadaniem architekta miasta będzie koordynowanie pracy wszystkich biur mających wpływ na ład przestrzenny, a więc oprócz oczywiście biura architektury także m.in. biura ochrony środowiska, stołecznego konserwatora zabytków, w niektórych aspektach również Zarządu Dróg Miejskich i miejskiego Zarządu Zieleni” tłumaczył na łamach „Gazety Stołecznej” wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski.

Priorytetem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego jest opracowanie polityki rozwoju przestrzennego miasta uwzględniającej różnorodne potrzeby mieszkańców stolicy. Te działania są ważną częścią nowej strategii rozwoju miasta #Warszawa 2030. Sama Marlena Happach wśród swoich najważniejszych działań wymienia zintensyfikowanie prac nad planami miejscowymi: „Obecnie w stolicy obowiązuje 245 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarze 18.713 ha (co stanowi 36,18 proc. powierzchni miasta) a w trakcie sporządzania jest 224 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących 17.982 ha (ok. 34,76 proc. powierzchni miasta). W pierwszej kolejności powstaną plany w przy nowych stacjach metra, w otoczeniu zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz dla nowych dzielnic mieszkaniowych. W 2017 r. ma zostać uchwalonych co najmniej 20 nowych planów” - można się dowiedzieć ze strony internetowej Urzędu Miasta.

Marlena Happach ma duże doświadczenie we współpracy z lokalnymi społecznościami, wiele razy udowodniła, że rozumie, jak ważna jest edukacja, ale i budowanie poczucia wspólnoty, współdziałanie, angażowanie w projekty mieszkańców i przyszłych użytkowników. Miejmy nadzieje, że wykorzysta te doświadczenia także na nowym stanowisku, a dzięki połączeniu ich z szerokimi kompetencjami przysłuży się poprawie jakości przestrzeni w Warszawie.

Źródło informacji: um.warszawa.pl
Zdjęcie: fot. R. Motyl, na zdjęciu Marlena Happach, dyrektor BAiPP i Architekt Miasta oraz Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera