Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rotunda znika z Warszawy

 

Czas czytania: ~2 min


Rotunda – to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków w Warszawie, stanowi część urbanistycznego założenia tzw. Ściany Wschodniej

 

NwopvUJbbBH0AqNmAWKFw939qZLDOHqVzRTtvN8fPDsawxLkaTJYopqHVkWD_rotunda03.jpg

Rotunda – to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków w Warszawie, stanowi część urbanistycznego założenia tzw. Ściany Wschodniej, który został zaprojektowany w 1958 roku przez zespół pod kierownictwem Zbigniewa Karpińskiego. Otoczona placykiem i położona w samym sercu stolicy Rotunda dla kilku pokoleń mieszkańców miasta była najpopularniejszym miejscem spotkań.

l1BOnbgXMFsnoIs2Pgu5gxLFNS3mUFCF0jsfhgLlHIU6zrvNtxjbeEooGv9a_rotunda01.jpg

Rotunda w styczniu 2017 roku ma zostać rozebrana. To wynik trwających od kilku lat prac nad nadaniem temu budynkowi nowego wyrazu. W 2013 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt „nowej Rotundy” - uwspółcześnionej wersji tego ikonicznego gmachu. Bank, do którego należy pawilon pierwotnie chciał Rotundę zastąpić całkiem nowym obiektem, jednak presja społeczna okazała się na tyle duża, że zdecydowano się zachować formę i skalę budynku.

OrZJze19IrVfUEmqkbDbwZApG9U6Gu3QT79RFMtXzo4P2zQWhejNlNd8wB6O_rotunda02.jpg

Rotunda w lutym 1979 roku wyleciała w powietrze – powodem był wybuch gazu. W wyniku wybuchu zginęło 49 osób, budynek został prawie całkiem zniszczony. Szybko po tym tragicznym zdarzeniu odbudowany przez kolejne dekady pełnił swoją pierwotną funkcję placówki bankowej. Przez większość mieszkańców znany był więc raczej z zewnątrz, jako punkt spotkań, charakterystyczne miejsce zbiórek. Teraz ma się to zmienić.

beFfkTkF0S8njHduRVvbMSWBxCPlTZraOiZYXoy1mDtItKTpoX67FOQEcaZv_rotunda04.jpg

Rotunda zniknie z krajobrazu Warszawy, ale - jak zapewnia inwestor - tylko na dwa lata. W tym czasie powstanie jej nowa wersja, której projekt opracowała pracownia Gowin Siuta, wybrana w drodze konkursu architektonicznego. Po zbudowaniu na nowo Rotunda ma zachować kształt i gabaryty, ma być jednak piękniejsza, nowocześniejsza i bardziej przyjazna. Oddział banku w nowej Rotundzie będzie zajmował małą przestrzeń, pozostała część przeszklonego pawilonu ma być miejscem publicznym z biurem informacji turystycznej, kawiarnią, przestrzenią do spotkań i wystaw. "Rotunda staje się częścią placu publicznego. Dematerializuje się jako bariera przestrzeni miejskiej i rozwijając jej funkcje o dostępną w każdych warunkach pogodowych, proekologiczną oazę miejską staje się pełnowartościowym centrum publicznym" – opisują swoją koncepcję architekci z pracowni Gowin/Siuta.

XLggcWkKt28GfwRI0znSftgYM6OujG7J2DTytg4EzM1bEtZMXlNXUv7ky5ek_rotunda05.jpg

Przemiana Rotundy – to nie jedyne zmiany, jakie zachodzą w centrum Warszawy. Trwa rozbiórka stojącego tuż za Rotundą wieżowca Universal – za kilka lat zastąpi go nowy, znacznie wyższy budynek. Zmiany zajdą też w drugim szeregu zabudowy Ściany Wschodniej, gdzie w miejscu dawnego pawilonu Zodiak ma powstać m.in. poświęcona architekturze przestrzeń wystawiennicza.
Ściana Wschodnia, jeden z niewielu spójnych i konsekwentnie zrealizowanych nowoczesnych założeń urbanistycznych przechodzi spore zmiany. Czy będą to zmiany na lepsze?

jAQTDyAumx8AK1A5AFboxhXFKqYuXAI7qyzR6o9gllvn0GJbYVv0BudmWJ3W_rotunda06.jpg

Źródło ilustracji: gowinsiuta.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Ażurowy stadion dla kultowego klubu
Ażurowy stadion dla kultowego klubu

Pod koniec kwietnia 2022 roku został oddany do użytku nowy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego zlokal ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera