Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jojko + Nawrocki Architekci projektują w Siechnicach

 

Czas czytania: ~2 min


Jojko + Nawrocki Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na projekt siedziby gminnego ośrodka zdrowia w Siechnicach.

 

7y3lws5sidvK2kbRfyHiw1ERAMXXoKxRJEOwqRy5JhnmGCfTZrJwCnNIGL2q_siechnice-i-nagroda01.jpg

Jojko + Nawrocki Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na projekt siedziby gminnego ośrodka zdrowia w Siechnicach. Będzie to kolejna inwestycja w tym mieście, które już od kilku lat zwraca uwagę. Jest bowiem zarządzane w innowacyjny sposób, projektowane z myślą o mieszkańcach, ale i o środowisku. Powstają tu nie tylko nowe domy, ale i przestrzenie publiczne oraz miejsca potrzebne w codziennym życiu, np. miejski targ.

d6turgdx5OJhMDVWa18CGAbSKH0uTZ8zMEeseL5AtP71SJs860Z2RKXvARkA_siechnice-i-nagroda02.jpg
xh12HcCwfUwXUtHxGutdIeYjqEIlArcqO9fIfDz7FgBtKOZRJhTwef2tGgTT_siechnice-i-nagroda03.jpg

Jojko + Nawrocki Architekci zaprojektują ośrodek zdrowia. Wcześniej dla miasteczka ceglany ratusz zaprojektował zespół Zbigniewa Maćkowa; władze gminy w drodze konkursu architektonicznego poszukiwały też optymalnej formy dla publicznej szkoły. Siechnice, choć mogłyby być zwykłą „sypialnią”, osiedlem dla osób pracujących we Wrocławiu są projektowane z wielką starannością i chęcią uniknięcia losu innych nudnych i monotonnych podmiejskich blokowisk. Tu dba się i o potrzebną do życia infrastrukturę, i o dobrą architekturę, i o przestrzenie publiczne.

mDZaNIWqYqtmnULTxHbnkZeaRJdoZ8xBBntPi7rYextfbUYmWSgEjLPofL3R_siechnice-i-nagroda04.jpg
xxXg71soY1RpJFWb1FFQGQDP1PhjGJXcOvB57czwWHnPxwmQyTLMzgQuaQFt_siechnice-ii-nagroda01.jpg

Jojko + Nawrocki Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie „na opracowanie koncepcji architektonicznej dla budowy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach jako budynku pasywnego”. Konkurs ogłosiła Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna, a jego celem było „” opracowanie koncepcji architektonicznej dla budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach z parkingiem w poziomie terenu oraz uzupełniająco z parkingiem podziemnym i zagospodarowaniem terenu”. Kluczowym elementem wymogów konkursowych było to, żeby zaprojektowany gmach spełniał wymogi budynku pasywnego, czyli wyposażonego w izolację, pozwalającą zminimalizować zużycie energii i straty ciepła. A więc bardzo przyjaznego środowisku.

k8p0pzNFyDjxzKIUHdqYWr0XrLlZXGmkZavEYGMTiOxw4Bek4uATT2LSiHE1_siechnice-ii-nagroda02.jpg
bLw8vgfQum62x0zfhx3qpbYvMIfmxUZadXL3eUNUBPaQMS1DsZuYZ7Oh71Xs_siechnice-iii-nagroda01.jpg

Jojko + Nawrocki Architekci – a konkretnie zespół w składzie: Tomasz Berezowski, Sebastian Dziedzic, Beata Gołas, Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Jakub Sahatqija, Agnieszka Weber zwyciężył w konkursie dzięki projektowi, który spełnia kluczowy zapis dotyczący pasywności budynku, ale także za sprawą wyjątkowo ciekawych rozwiązań funkcjonalnych, które zaproponowali. Projektanci przeanalizowali otoczenie przyszłego ośrodka zdrowia i uznali, że nowy budynek nie może być zbyt wysoki. Zaprojektowali więc podłużny, dwukondygnacyjny obiekt, który dzięki wycofaniu górnej kondygnacji względem parteru wydaje się jeszcze niższy. Budynek otoczony został geometrycznymi podcieniami. Tak to uzasadnili architekci: „Skomplikowany pod względem funkcjonalnym program inwestycji, wymuszający logiczne strefowanie oraz odpowiednie rozmieszczenie wejść w poziomie parteru, obsłużono z zadaszonego obejścia w funkcji swoistego zewnętrznego układu komunikacyjnego”. Dzięki półotwartemu zewnętrznemu „korytarzowi” budynek wydaje się bardziej przyjazny, a ponadto podcienia chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem przez słońce.

TAKXAuJmvaE13KB0BP6HK1B00Ydp8nBjnEv8ZKVio8b7BRRA1D2oFrncKrBF_siechnice-iii-nagroda02.jpg


Poza pierwszą nagrodą dla biura Jojko + Nawrocki Architekci w konkursie nagrodzono też pracownie Forum Architekci (druga nagroda) oraz GreenCherry Architecture Kamil Wiśniewski (trzecia nagroda).


Źródło informacji i ilustracji:

sisk-siechnice.nowybip.pl,

facebook.com/GreenCherryArchitecture,

facebook.com/ForumArchitekci


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera