Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hotel Cracovia będzie muzeum

 

Czas czytania: ~3 min


Hotel Cracovia będzie muzeum architektury. Ministerstwo Kultury kupiło obiekt od Echo Investment

 

vGLi8dfdMbR19HIlimFbxlG2STW8dPW1Z9qdPoTjbazxOQeNTl2mUxkPCDxH_cracovia-2.jpg

Hotel Cracovia – to jeden z bardziej znanych budynków w Krakowie. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy to toczyła się o niego „walka”. Deweloper, który kupił budynek razem z bezcennym terenem w centrum miasta chciał zaniedbany budynek zburzyć i zastąpić nowym obiektem. Obrońcy architektonicznego dziedzictwa oraz liczni eksperci się temu sprzeciwiali.

hgwvMPH6huWdiYXCqNz020FDHeE9f0goJ8GqpVR9XHhbl9MJHOinHCXKnfbm_cracovia-3.jpg

Hotel Cracovia został oddany do użytku w 1965 roku. Zbudowany według projektu Witolda Cęckiewicza stanął naprzeciwko monumentalnego gmachu Muzeum Narodowego, stając się modernistyczną kontrą do jego kamiennych elewacji. Od przeciwległej strony bryłę Hotelu Cracovia połączono wijącymi się tarasami i platformami z mniejszym budynkiem kina Kijów.

8KS7hPu4drzrdvUu9QCvv5IdPbNlAiKwu5vBmrvXKL6xIPFnTnuOS2RYVCog_cracovia-4.jpg

Hotel Cracovia działał do 2011 roku. Kiedy został zamknięty trafił w prywatne ręce, a jego nowy właściciel miał plan, aby gmach rozebrać i zastąpić nowym obiektem (mówiło się i o centrum handlowym, i biurowcu). Według podobnego scenariusza toczą się losy wielu budynków w Polsce, szczególnie tych wzniesionych po II wojnie światowej. Staraniem urzędu konserwatora zabytków i aktywistów warszawską Emilię udało się częściowo ochronić – zostanie przeniesiona z działki, którą kupił deweloper i na której stanie wieżowiec.

Warszawski Supersam zastąpiono wysokościowcem, podobnie stało się z pawilonem przy ul. Przeskok czy katowickim Supersamem.

Su6nBR7juS6WMOeTVhy1NwaoX9cMGJIIv8kBqPriKpWAYZLe9Cp6wRILhmGq_cracovia.jpg

Hotel Cracovia miał się zamienić w centrum handlowe, później jego przyszłością miały być funkcje biurowe. Dla dewelopera wizje nowej bryły rysował Marek Dunikowski z biura DDJM, częściowo nawiązując do pierwotnej sylwetki hotelu. Gdy konflikt pomiędzy prywatnym właścicielem a obrońcami architektury się zaostrzał o współpracę przy poszukiwaniu nowej formy dla Cracovii poproszono nawet jej architekta, Witolda Cęckiewicza, który także starał się poszukać kompromisu pomiędzy zachowaniem modernistycznego gmachu a potrzebami zbudowania tu nowoczesnego obiektu. Przez kilka lat wokół gmachu Hotelu Cracovia trwał pat: deweloper chciał stworzyć w tym miejscu budynek przynoszący dochód, obrońcy architektury, historycy, badacze, część urzędników doceniając wartość gmachu nie chciała, aby zniknął. 

su58RGJjDqYw8wZQSKLDObIG1tENLUEjR5CJPoZ87bMJ76N2YRpN5H5stgRz_ddjm.jpg

W listopadzie 2016 roku Hotel Cracovia został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. To wydarzenie stało się pierwszym i ważnym krokiem w zachowaniu budynku – zabytku nie wolno rozebrać, a przebudowy i modernizacje odbywają się zawsze pod kontrolą. Wielkie nadzieje w obrońcach architektonicznego dziedzictwa rozbudził też kiedyś prof. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, sugerując jakiś czas temu, że Hotel Cracovia doskonale nadawałby się na filię tej muzealnej placówki. Okazało się, że nie rzucał słów na wiatr. Po kilku miesiącach prac i negocjacji Ministerstwo Kultury, Muzeum Narodowe i przedstawiciele właściciela Cracovii, firmy Echo Investment doszli do porozumienia.

0Kv0faaksHKU7PLPLYKnj4cdfBqVO41vVOvePev42IM0BIeguoCfXBDrWnVC_ddjm1.jpg

Hotel Cracovia 29 grudnia 2016 roku zmienił właściciela – firma deweloperska sprzedała go resortowi kultury, który modernistyczny gmach przekaże krakowskiemu Muzeum Narodowemu. W zaprojektowanym przez Witolda Cęckiewicza gmachu ma się znaleźć m.in. ekspozycja związana z dizajnem i architekturą, co wydaje się pomysłem wręcz idealnym dla tego typu obiektu z taką historią. Sceptycy obawiają się, że trudno będzie znaleźć fundusze na zaniedbanego Hotelu Cracovia i na zaadaptowanie jego specyficznych wnętrz do zupełnie nowych celów.  Miejmy nadzieję, że minister kultury mówić „a”, czyli odkupując budynek od dewelopera jest gotowy także powiedzieć „b”...

Źródło wizualizacji: materiały prasowe Echo Investment, zdjęcia: Anna Cymer

Ar9SmtD9Aip2GyiR34gOm5eFiDSvcB0YicYHY0sCmICk7SVWRhhaCVyHUELT_ddjm2.jpg
1fXkmilec5O8u5004bkC6pDrNP2rmshKF5ljZOelmi2CxFED670r6msc4Cla_ddjm3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera