Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Inwestycje 2017 - na to czekamy

 

Czas czytania: ~4 min


Jakie realizacje architektoniczne poruszą publiczność architektoniczną w 2017 roku ? Przegląd portalu Sztuka Architektury

 

Kv2E6BcNNhzO2nFBklegJITLWYGPsf1kmiF85ktiWtNwgCqCTHQMSUKnVkME_baltyk-poznan.jpg

Inwestycje w dużym stopniu finansowane ze środków unijnych w ciągu ostatnich kilku lat pozwoliły wejść Polsce do architektonicznej pierwszej ligi. Deszcz nagród, międzynarodowe zainteresowanie i publikacje na temat nowych polskich budynków dały nam wszystkim powody do dumy i uczyniły z architektury popularny temat debat. Czy ten trend się utrzyma? Pewnie nie w takim stopniu, bo wysycha źródło unijnych dotacji, siłą rzeczy więc widowiskowych obiektów powstawać będzie mniej. Jakie zostaną zrealizowane w najbliższym czasie? Które budowy zakończą się w 2017 roku?

kX2yASnHPTumEb4Od9TQifTZWYwJVTT8cJRPtYjMQULjiRvtKzSRL7FMbp8J_muzeum-ii-wojny.jpg

Inwestycją, która zanim została ukończona zaczęła wywoływać polityczne spory jest gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Ekspresyjny, choć częściowo ukryty pod ziemią gmach z czerwonego betonu (proj. Studio Architektoniczne Kwadrat) ma na szczęście formę zupełnie nie uwikłaną w polityczne kontrowersje. Podobnie jak nie mniej widowiskowy biurowiec, który rośnie przy jednej z głównych ulic Poznania, tuż obok weścia na teren Międzyarodowych Targów Poznańskich. Bałtyk – bo o nim mowa – to dzieło holenderskiej pracowni MVRDV. Bałtyk w Poznaniu jest pierwszą realizacją w Polsce tej bardzo znanej na świecie  pracowni; poza postaciami autorów biurowiec ma się wyróżniać także otoczeniem – starannie zaplanowaną przestrzenią publiczną. 

JzbbS3Ufb1IIRf3RCmiv6uT8wnkn2HBLm9SLatZ1AGNIXrSrseAI2GDgKbLH_bulwary-nad-wisla-warszawa.jpg

Z myślą o przechodniach, o pieszych i spacerowiczach jest przygotowywana rewitalizacja Placu Litewskiego w Lublinie . Choć planowana od wielu lat i wciąż napotykająca na różne przeszkody ma się w 2017 roku zakończyć, zmieniając na lepsze wizerunek centrum Lublina. Kolejną przyjazną przestrzeń publiczną ma zyskać także Warszawa – w 2017 roku planowane jest zakończenie budowy kolejnej części nadwiślańskich bulwarów. 

W zupełnie innym kierunku zmieniać się będzie centrum Łodzi. Po oddanym do użytku w grudniu 2016 roku łódzkim dworcu w kolejnym roku mają tuż obok niego wyrosnąć dwa nowoczesne biurowce. Będą nosić nazwy Przystanek mBank (proj. AHR Architects) i Nowa Fabryczna (proj. Medusa Group) i mają pomóc budować wizerunek miasta jako miejsca atrakcyjnego dla biznesowych inwestycji. Panoramę innego miasta – Bydgoszczy – zmienił natomiast budynek mieszkalny. W 2017 roku do postawionego tuż nad Brdą apartamentowca wprowadzą się pierwsi lokatorzy – na budowie trwają ostatnie prace. Budynek o nazwie  Nordic Haven, zaprojektowany przez zespół Mirosława Nizio, jest nie tylko niezwykle malowniczo położony. Jest też najwyższym budynkiem w mieście. 

NffiRBfQR2nDqpSiZw7jfTrxGW4I1lwzl1x8m7cOt0HYxOS3r4YFUiEEN33w_wroclavia-wroclaw.jpg

Inwestycją, która wzbudza wiele kontrowersji jest Wroclavia – wielkie centrum handlowe, które rośnie w miejscu dawnego dworca PKS we Wrocławiu. Już w 2017 roku będzie się można na własnej skórze przekonać, czy zapewnienia inwestora o tym, że funkcja dworca autobusowego będzie tu nie tylko zachowana, ale i poprawi się komfort jej użytkowania jest prawdą. Znamy niestety wiele przypadków, kiedy to budowa centrum handlowego zepchnęła dworzec do trudno dostępnych podziemi, a pasażerowie zanim znajdą kasę, informację czy dojście na peron muszą długi wędrować pomiędzy ciągami sklepów.

Innego rodzaju kontrowersje budzi inna inwestycja – która od lat wydaje się ukończona, nadal nie została jednak oddana do użytku. To Zamek Przemysław Poznaniu, „nowy zabytek”, krytykowany przez historyków, konserwatorów zabytków, wielu mieszkańców, zachwalany zaś przez urzędników jako nowa atrakcja miasta. „Gotycko-renesansowy” gmach powstał ponoć w oparciu o historyczne przekazy, faktem jest jednak przede wszystkim to, że od czerwca 2014 roku, na kiedy to planowano otwarcie gmachu nadal pozostaje on niedostępny dla zwiedzających. Ma się to wreszcie zmienić w marcu 2017 roku. 

QrrHpVut7GKJXncbnfWnC82hfhY2W1EiO37sb0WKpDd0pQMjhh8ze3cmIaYO_muzeum-warszawy-warszawa.jpg

W maju 2017 roku swoje podwoje otworzy Muzeum Warszawy. Istniejąca przez lata jako Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przechodzi wielką metamorfozę. Ciąg kamienic w Rynku został starannie wyremontowany i zapełniony w zupełnie nowy sposób pomyślaną ekspozycją stałą. Atrakcją ma być też zadaszony dziedziniec (na budowę szklanego dachu zgodę wyrazić musiało UNESCO). Nowych muzealnych doznań ma też dostarczyć krakowskie Muzeum Narodowe. Choć gmach Hotelu Cracovia  przeszedł w ręce tej placówki zaledwie kilka dni temu jej dyrekcja zapowiada, że pierwszą wystawę w nowych wnętrzach zorganizuje już w maju 2017 roku.

Najbliższe 12 miesięcy w polskiej architekturze zapowiada się ciekawie!


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera