Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sinfonia Varsovia – ogród muzyki

 

Czas czytania: ~3 min


Sinfonia Varsovia otrzymała od władz Warszawy teren, należący niegdyś do Instytutu Weterynarii SGGW.

 

EgqENawzor9hmXgURIg6o54JAuzNcIWVmFRyrgrnU5I1sYpiqvrFTMibZdY8_sinfonia-varsovia05.jpg

Sinfonia Varsovia – to znana i ceniona orkiestra symfoniczna. Mimo że od początku istnienia, czyli od 1984 roku związana ze stolicą nie miała do tej pory własnej siedziby, będąc skazana na próby w wynajmowanych, nie zawsze się do tego nadających pomieszczeniach. W 2010 roku pojawiła się szansa na zmianę tej sytuacji – rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej siedziby dla muzyków.

aQXMiSsOK4FL3QNPbNZAcJFAgvXg4fEqX17vWdaZs60JQnOplSPrHfqwAjx2_sinfonia-varsovia01.jpg
yIshkdACSZxvicvaJsb3QVMKl9Y1Zq6raDkEy8Ugg1b3HmAklsVmO6bb8yzL_sinfonia-varsovia02.jpg

Sinfonia Varsovia otrzymała od władz Warszawy teren, należący niegdyś do Instytutu Weterynarii SGGW. Na działce znajduje się zabytkowy pałac, który musiał zostać zachowany i włączony do nowych zabudowań (a także cztery inne, wpisane do rejestru zabytków pawilony) . W 2010 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt adaptacji tego terenu do nowych potrzeb. Pierwszą nagrodę jednogłośnie przyznano wtedy wizji, sporządzonej przez zespół austriackiego architekta, Thomasa Puchera .

2TwrvyPEMy3O28nIEHfpA1tShZyDWKPaPFWxo2OCAPnDd73qCDl11StSNrjO_sinfonia-varsovia03.jpg
qbxxLnD4yZBynlWfECtVTB0GyDD5lBMZQH3IxFlN84HnaVLfgQCz1f11lvbP_sinfonia-varsovia04.jpg

Sinfonia Varsovia według pomysłu Thomasa Puchera miała ukryć się za murem – otaczający działkę, ale uniesiony sposro ponad ziemią mur miał wydzielić z gwarnej okolicy przestrzeń skupienia, sztuki, muzyki. Pomysł odgradzania siedziby Sinfonii Varsovii od miasta wzbudził wówczas wiele kontrowersji, te jednak ucichły, gdy projekt trafił do szuflady. Przeleżał w niej pięć lat – dopiero w 2015 roku prezydent Warszawy zadeklarowała przyznanie funduszy na budowę siedziby orkiestry. Wtedy też można było podjąć kroki ku realizacji projektu. „Harmonogram inwestycji zakłada zakończenie prac projektowych w 2018 roku, rozpoczęcie robót budowlanych na przełomie lat 2018/2019. Zakończenie pierwszego etapu robót budowlanych i otwarcie trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej nastąpi wiosną 2020 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowane jest dwa lata później – wiosną 2022 roku” - tak wg dyrekcji Sinfonii Varsovii wygląda plan prac.

4qpZimcuJ6dot6Z6PMuuC3lJRutiqDQJwTxbgDRtmQmHkjA77CkCKTWeGvEM_sinfonia-varsovia06.jpg
COelUhea5HpK1huSZHSwuqBOqkYIy8ZWXIXyYgDQIJMtfRMrXEgrEGlpWAd0_sinfonia-varsovia07.jpg

Siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia – to będzie nie tylko sala koncertowa dla 1850 widzów, ale ważne centrum kultury, jedno z niewielu, jakie działają na prawym brzegu Wisły w Warszawie. Inwestor zapewnia, że „w zamierzeniu centrum będzie nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki, lecz również miejscem spędzania czasu wolnego”. 17 stycznia 2017 roku podczas konferencji prasowej zaprezentowano najnowszą wersję projektu Thomasa Puchera. Nie uległ on większym zmianom od czasu rozstrzygnięcia konkursu.

UNehmGd7jEEPj3xMcJ1h15FzdRAFYSLFnY57S8hDMG3Giksxw7m77gnuOdLc_sinfonia-varsovia08.jpg
tUozm4BVSdGRKukohGCXlCgUDVGIDFFXfnBq9OfIoxuSh7jw4rzKLOKU7DnC_sinfonia-varsovia09.jpg

Sercem siedziby Sinfonii Varsovii będzie obliczona dla 1850 widzów sala koncertowa, nietypowa, bo będąca twórczą integracją układu shoebox i vinneyard, czyli dwóch najpopularniejszych standardów kreowania przestrzeni koncertowej. Nie mniej ważną częścią projektu jest zawieszona trzy metry nad ziemią ażurowa rama, wydzielająca wizualnie teren Sinfonii Varsovii i mieszcząca schody, prowadzące na taras spacerowy na jej szczycie (pierwotnie istniejący w projekcie mur został zamieniony w bardziej przyjazną otoczeniu ażurową ramę). Przy okazji rozbudowy starannemu remontowi zostanie poddanych także pięć zabytkowych budynków, należących do kompleksu. Otrzymają one nowe, kulturalne funkcje.

Źródło informacji i ilustracji: sinfoniavarsoviacentrum.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera