Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Katarzyna Pankowska wśród laureatów Archiprix 2017

 

Czas czytania: ~2 min


Katarzyna Pankowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, znalazła się w ósemce laureatów międzynarodowego konkursu Archiprix 2017

 

IfOYvEIvhe3wdBHi5pz8r3JpkpNn6ofB53oVYypSp7m8bkDBa411WswjgHRS_archiprix201701.jpg

Katarzyna Pankowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej, znalazła się w ósemce laureatów międzynarodowego konkursu Archiprix 2017. Jury doceniło jej powstały pod opieką promotora, architekta Marcina Goncikowskiego projekt przemiany warszawskich Fortów Bema w… miejskie termy.

HOvDYrVFgHgmBXsiWfCPan9bpZCHeQgJ9TDNre4n7cTgBJtLGO6o2cfScyqa_archiprix201702.jpg
EY1fjWQ1r9fOwJ08ssUZpgcGnyXzKaIgotaxnI0fXFsh1LoP1jqBv9CBFXVu_archiprix201703.jpg

Katarzyna Pankowska dołączyła tym samym do coraz liczniejszego grona młodych adeptów polskich wydziałów architektury, którzy zdobywają międzynarodowe konkursy i są doceniani zagranicą. Niedawno nagrodę World Architecture Community zdobył projekt Eweliny Jaskulskiej, kilka miesięcy temu cieszyliśmy się z sukcesów dwóch młodych polskich architektów w ważnym konkursie Young Talent Architecture Award.

MSEEW9lZZxrvqp6j54M2UUFA3VmbgwaCFbm8w5bBM77QD1mBCCBXooaHVjaP_archiprix201704.jpg
oJxHWVG6LLjnSNFnhr3wigxxxuOcjLx7SKuJvdTpUeytdlLEZ2jzchq1Msjq_archiprix201705.jpg

Katarzyna Pankowska znalazła się w gronie ośmiorga laureatów Archiprix 2017. to nie pierwszy polski akcent w tym konkursie – w 2013 roku nagrodę zdobył Hugon Kowalki, swoim projektem ogromnego budynku mieszkalnego na terenie jednego z indyjskich slumsów. Konkurs Archiprix organizowany jest od 2001 roku – co dwa lata jury ocenia tu najlepsze, najciekawsze, najbardziej odkrywcze i innowacyjne dyplomy absolwentów wydziałów architektury i urbanistyki. W tym roku jury oceniało 385 prac nadesłanych z całego świata.

wzj0lLIXIlbfLPmGp8gye0VR3Pv2uHRqEDyQhUrDQLcSJ3IkE9fxdqoMuwv3_archiprix201706.jpg
q2yHK7mVHDQHaxLRHfPJM8xPtlpIk5yMBrdAhWUhoKX3vNTcPnXljRsB8e4M_archiprix201707.jpg

Katarzyna Pankowska zaproponowała przemienienie zabytkowych Fortów Bema na warszawskiej Woli w miejskie termy. XIX-wieczne obiekty obronne miałyby zacząć służyć mieszkańcom miasta w zupełnie nowy, bardzo przyjemny sposób. Miałyby się stać miejscem, które wśród zgiełku i pośpiechu współczesnego świata pomogłoby przywrócić równowagę pomiędzy ciałem, duchem i umysłem, nie tylko odpocząć, ale wyciszyć się, odnaleźć spokój i harmonię. Projektantka zachowując wygląd zabytkowych fortów, szanując ich kształt, charakter, historię w zabytkowe przestrzenie wkomponowała system pomieszczeń z wodą. Łatwo doszukać się w tym projekcie inspiracji Termami w Vals, słynną realizacją Petera Zumthora. Podobnie jak szwajcarski architekt, tak polska projektantka chciała stworzyć przestrzeń prostą i klarowną, oddziałującą na wszystkie zmysły, a zarazem nie przytłaczającą.

Źródło informacji i zdjęć: archiprix.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera