Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


150 tysięcy dolarów dla najlepszego na świecie projektu architektonicznego promującego zrównoważone budownictwo Konkurs LafargeHolcimAwards

 

Czas czytania: ~10 min


Trwa V edycja prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego LafargeHolcimAwards, w którym nagroda główna to 150 tysięcy dolarów.

 

USF94r7gHlpKDAp0agG87qPW9e5ZBCOggLzFkN4cMlYPfe4KfoPy09caxDLo_lafargeholcimawards-trophies-1jpg.jpg

Trwa V edycja prestiżowego międzynarodowego konkursu architektonicznego LafargeHolcimAwards, w którym nagroda główna to 150 tysięcy dolarów. Zgłoszenia projektów przyjmowane będą do 21 marca 2017 roku. Spotykamy się z Kingą Walczyńską i Jolantą Bosca z WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim, która koordynuje przebieg konkursu w Polsce. Rozmawiamy między innymi o tym, czy warto wziąć udział w konkursie i jakie projekty mają największą szansę na wygraną.

Wystarczy kilka minut rozmowy z Kingą Walczyńską i Joanną Bosca z Fundacji LafargeHolcim – WSPÓLNIE, by nie mieć wątpliwości, że do konkursu LafargeHolcimAwards projekt zgłosić warto. Koordynatorki trwającej obecnie V edycji konkursu bez wahania zapewniają, że to prestiżowe wydarzenie, dzięki któremu można zaprezentować swój talent i swoje pomysły przed najbardziej utalentowanymi i najbardziej znanymi architektami i projektantami z całego świata. Wyróżnienie lub nagroda w konkursie zapewniają międzynarodową renomę i rozpoznawalność, a o zrealizowanych projektach konkursowych ukazuje się masa publikacji w światowych mediach branżowych i ogólnoinformacyjnych. Każdy architekt marzy o takiej reklamie.

6BzBfBC76KUwLAdizT2CZG84dkcufB3BNzjGjkwn2kcwEBVIRJgcOPBXHrBx_collage-koordynatorki.jpg

Fot. Kinga Walczyńska i Jolanta Bosca – koordynatorki konkursu LafargeHolcimAwards w Polsce, WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim


LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction organizuje globalny konkurs LafargeHolcim Awards już po raz piąty. Zgodnie z ideą wyrażoną w nazwie fundacji konkursowe jury nagradza najlepsze na świecie projekty architektoniczne, które z jednej strony podejmują ważne wyzwania współczesności, takie jak wzrost urbanizacji, poprawa jakości życia, z drugiej zaś promują zrównoważone budownictwo. W przewodniku dla architektów planujących zgłosić swój projekt do rywalizacji w konkursie mocno podkreślonych jest 5 kluczowych zagadnień, które uwzględniać powinna każda zgłaszana praca. Chodzi o innowacyjność, wysokie standardy etyczne, wpływ na zasoby i środowisko naturalne, możliwość realizacji – uniwersalność i rentowność oraz walory estetycznie i kontekst. Kinga Walczyńska podkreśla, że analiza dotychczasowych zwycięskich projektów konkursowych, wskazywać może, że to ostatnie zagadnienie, czyli kontekst, jest z punktu widzenia jury szczególnie istotne. Opowiada o jednym ze swoich ulubionych, nagrodzonych w konkursie projektów, zatytułowanym UVA de La Imaginación i zrealizowanym w mieście Medellínw Kolumbii.Projekt ten zdobył nagrodę główną w konkursie regionalnym LafargeHolcimAwards 2015 w Ameryce Południowej oraz Global Gold Award w konkursie globalnym.

Medellín to drugie pod względem wielkości miasto w Kolumbii. Przed dwudziestu laty było jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Dochodziło tam średnio do siedmiuset morderstw rocznie, głównie za sprawą porachunków gangów zajmujących się handlem kokainą. Od czasów, gdy miastem rządził Pablo Escobar, wiele się jednak zmieniło. Władze miasta skoncentrowały się na odbudowie tych miejsc, w których widziały największy potencjał i największą chęć zmiany, czyli w najbiedniejszych dzielnicach, gdzie zmiana była najbardziej potrzebna. Miasto się rozrosło, poprawiła się jakość ulic i komunikacji, powstała całkiem nowa infrastruktura. Ta metamorfoza przyniosła Medellín uznanie. W marcu 2013 roku Citi Bank i Wall StreetJournal uznały Medellín za jedno z najbardziej innowacyjnych miast na świecie. Miasto nie spoczywa jednak na laurach i realizuje wciąż nowe projekty. W tę chęć rozwoju doskonale wpisali się ze swoim pomysłem twórcy projektu UVA de La Imaginación.Zaproponowali rewitalizację niszczejących, bo zastąpionych przez nowe, dwóch ogromnych zbiorników wodnych, których zburzenie byłoby bardzo drogie. Mario Camargo i Louis Tombé(autorzy projektu) odpowiedzieli na potrzeby mieszkańców miasta i miejskich władz i postanowili stworzyć miejsce, którego zalety doceniają wszyscy. Wykorzystali zaniedbane zbiorniki wodne i zamienili je, wraz z otaczającym je terenem, w otwarty, zawsze dostępny miejski park, z przestrzenią do uprawiania sportów i organizacji wydarzeń kulturalnych. W parkowy amfiteatr zamieniono jeden ze starych zbiorników wodnych. Drugi wypełniono wodą i roślinnością, tworząc wyjątkowy wodny ogród. Architekci w pełni wykorzystali nie tylko istniejącą już infrastrukturę, ale również materiały pochodzące z recyklingu (stare rury, opony samochodowe i plastik) oraz lokalne metody budowlane. Zaangażowanie lokalnych budowlańców i poznanie ich metod pracy było ważną częścią realizacji projektu. Projektanci dbali również o to, aby cały kompleks był jak najtańszy w utrzymaniu, dlatego zaplanowali w projekcie wiele odbijających światło powierzchni i świetlików. Aby zapewnić oświetlenie po zmroku, stworzyli na terenie parku system fotowoltaiczny.

HG1BUBDXyMDoiFzeHGaFgVlQADjm4YsWGbluDHhBuw4TUncF1hUNXd6daaJw_madellin-collage.jpg

Fot. Projekt UVA de La Imaginación– zbiornik wodny jako przestrzeń publiczna, Medellin, Kolumbia

Jury konkursu LafargeHolcimAwards było zauroczone projektem, który przemieniał miejsce opuszczone w miejsce nadziei, problematyczne miasto w metropolię gwarantującą wysoką jakość życia swoim mieszkańcom. Projekt wskazał jak ważnym zasobem każdego miasta jest woda, wykorzystał nie tylko lokalną infrastrukturę i materiały, ale również zaangażował do pracy przy jego realizacji lokalną społeczność. Takie rozwiązania uznane zostały nie tylko za spełniające wymagania konkursowe, ale przede wszystkim za godne naśladowania.

Jolanta Bosca przywołuje inną pracę konkursową, której kontekst powstania był dla jury konkursu bardzo istotny. Opowiada o jedynym jak dotąd projekcie polskiego projektanta wyróżnionym w konkursie LafargeHolcimAwards – otwartej szkole w miejscowości Jacmel na Haiti, zaprojektowanej przez Macieja Siudę. Otrzymał on wyróżnienie w konkursie regionalnym w regionie Ameryka Południowa w IV edycji konkursu.

Projekt szkoły na Haiti był odpowiedzią na jedną z najpilniejszych potrzeb, z jaką zmagało się Jacmel po katastrofalnym w skutkach trzęsieniu ziemi. Najmłodszym członkom lokalnej społeczności potrzebne było bezpieczne miejsce, w którym mogliby kontynuować edukację. Tworząc i realizując projekt Maciej Siuda i jego grupa projektowa wykazali się interdyscyplinarnym podejściem. Wzięli pod uwagę nie tylko samą potrzebę wybudowania placówki oświatowej, ale również zadbali o to, aby dostosować szkolny budynek do uwarunkowań atmosferycznych i przygotować go na ewentualne, przyszłe zmagania z siłami natury.

Wszystkie pomieszczenia w szkole są półotwarte i korzystają z naturalnego oświetlenia i wentylacji. Szkołę stanowi kompleks trzech, jednopoziomowych pawilonów ustawionych na planie litery C, których podstawą jest płyta żelbetowa (najbardziej popularny materiał budowlany na Haiti). Architekci zachowali równowagę podczas interwencji w środowisko naturalne, wykorzystując ekologiczne i łatwo dostępne materiały budowlane, m.in. bambus i wiklinę oraz stworzyli system wykorzystywania deszczówki gromadzonej podczas pory deszczowej.

Jury LafargeHolcimAwards doceniło koncepcję Maciej Siudy za stworzenie środowiska przyjaznego dzieciom,pobudzają go dziecięcą kreatywność
i wyobraźnię. Wskazało też na innowacyjne podejście architekta do szkoły jako swego rodzaju miasta z klasami lekcyjnymi formującymi sąsiadujące ze sobą grupy, zapewnienie możliwości nauczania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia podkreślono też wysiłki projektantów na rzecz zaangażowania do współpracy w realizację projektu różnych partnerów oraz poświęcenie czasu i energii na zapoznanie się z lokalnymi materiałami i technikami budowlanymi. Projekt uznano za ważny wkład w projektowanie placówek edukacyjnych, godny naśladowania przez projektantów na całym świecie.

XrvFQCPZWuAKqxbPl4UfRfdwrPbmOQH2fJ0qSOEjFwwn1DISnz1eTKHD2HwO_haiti-collage-2.jpg

Fot. Otwarta szkoła– Jacmel, Haiti


Koordynatorki konkursu w Polsce zachęcają wszystkich architektów zainteresowanych zgłoszeniem swojej pracy do międzynarodowej rywalizacji do zapoznania się z dostępnym na stronie internetowej konkursu Przewodnikiem – Krok po kroku – jak zgłosić projekt. Równie ważne jak kontekst i odpowiedź na najważniejsze zagadnienia jest bowiem zachowanie wszystkich wymogów technicznych.

Prace zgłaszane w Kategorii Głównej powinny być na zaawansowanych etapie projektowania i charakteryzować się wysokim prawdopodobieństwem realizacji. Co istotne, w tej kategorii można zgłaszać projekty, które już są realizowane. (Jest jednak jeden warunek, że prace budowlane nie rozpoczęły się przed 4 lipca 2016 roku.) Nieco innymi regułami rządzi się kategoria Nowe Pokolenie. Tu nagradzane są wizjonerskie idee i twórcze rozwiązania – projekty innowacyjne, bez względu na prawdopodobieństwo ich wdrożenia. Tu warunkiem jest, aby autorzy mieli mniej niż 30 lat.

Każde zgłoszenie musi spełniać wymogi formalne, tzn. musi być przygotowane w języku angielskim i zarejestrowane wyłącznie za pomocą formularza na stronie https://application.lafargeholcim-awards.org/. Kompletne zgłoszenie powinno zawierać: dane kontaktowe wszystkich członków zespołu projektowego, wszystkie dane techniczne, opis koncepcji i kontekstu projektu, uwzględniający 5 kluczowych zagadnień zrównoważonego środowiska, 5-10 rysunków, wizualizacji lub zdjęć projektu w wysokiej rozdzielczości wraz z podpisami oraz zdjęcia autora i innych członków zespołu w wysokiej rozdzielczości, z podpisami i oświadczeniem o przekazaniu praw do wykorzystywania wizerunku. Nie można też przekroczyć terminu zgłoszeń, który mija 21 marca 2017 roku o godz. 14.00.

Wizualizacje to jedna z najbardziej istotnych części zgłaszanego projektu podkreśla Kinga Walczyńska. Architekci powinni pamiętać, że jury ocenia wiele prac równocześnie i ciekawe materiały graficzne z pewnością przyciągną uwagę ekspertów.

Jolanta Bosca tłumaczy, od czego zależy to, w jakim regionie można zgłosić projekt. Nie zależy to od kraju pochodzenia autora, lecz od miejsca, w którym projekt będzie zrealizowany. Np. jeśli projekt polskiego architekta dotyczy parku albo budynku w Hiszpanii, Warszawie albo Odessie kwalifikuje się do konkursu w regionie Europa, ale jeśli projektowany przez Polaka park lub budynek ma powstać w Dubaju, kwalifikuje się do konkursu w regionie Bliski Wschód i Afryka. Do wyboru jest pięć regionów (jest pięć konkursów regionalnych odbywających się równocześnie):
- Europa
- Ameryka Północna
- Ameryka Południowa
- Bliski Wschód i Afryka
- Azja i Pacyfik.

Wracając do początku rozmowy Kinga Walczyńska przypomina jeszcze jeden powód, dla którego warto wziąć udział w konkursie LafargeHolcimAwards. To pula nagród, której wysokość wynosi 2 miliony dolarów. W konkursach regionalnych przyznawane są trzy nagrody: Złoto, Srebro i Brąz oraz cztery wyróżnienia w Kategorii Głównej oraz cztery wyróżnienia w kategorii Nowe Pokolenie. Zwycięzcy konkursów regionalnych są automatycznie nominowani do współzawodnictwa o nagrodę główną w konkursie globalnym.

Laureat nagrody głównej w konkursie globalnym otrzymuje 150 tysięcy dolarów. W konkursie regionalnym laureaci Złota, Srebra i Brązu w Kategorii Głównej otrzymują odpowiednio 100 tysięcy, 50 tysięcy i 30 tysięcy dolarów nagrody. Czworo wyróżnionych otrzymuje 20 tysięcy dolarów. W kategorii Nowe Pokolenie można wygrać od 10 tysięcy do 25 tysięcy dolarów.

Patronat nad V edycją konkursu LafargeHolcimAwards objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP.

Szczegółowe informacje na temat kryteriów oceny prac konkursowych, laureatów minionych edycji konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronach: www.lafargeholcim-awards.org/awards oraz www.fundacjawspolnie.pl.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera