W graficie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W graficie

 

Czas czytania: ~2 min


an2LBLcD7i7Y8gkvrEBQfGAbBUntqNMGmwMaPU1VjTTvXXQIJF0rh33hIbP0_onyx.jpg
W konserwatywnym Krakowie, w którym dominuje raczej tradycyjna architektura, powstało nietypowe osiedle – „Zaułek Onyx”. Ulokowane na terenie Woli Justowskiej – elitarnej dzielnicy, w której dominują współczesne, ale nawiązujące do przedwojnia budynki, wyróżniają się nowoczesnością i odważnym odrzuceniem lokalnych architektonicznych stereotypów. Elewacje domów nie są bowiem pokryte „standardowymi” materiałami – tynkiem, kamieniem czy drewnem – ale ciemnografitową, ekologiczną okładziną z płyt Trespa Meteon.
HpRvPDJ9DvlvrURM5wUPDHvO7EtRg7zPK6onz1Gm85ZJ3NeMDRoeJBBxae2Z_onyx-2.jpg
„Zaułek Onyx” wybudowała firma Buma, a projekt budynków jest owocem współpracy zespołu architektów dewelopera oraz krakowskiego biura projektowego ns MoonStudio. Osiedle znajduje się u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Pylnej. Charakterystyczne budynki-pudełka z dwuspadowymi dachami w całości pokryte są jednakową okładziną, nadającą im technologiczny, nieco fabryczny wygląd. Zastosowane tu płyty Trespa Meteon wytwarzane są z termicznie utwardzanej żywicy połączonej z włóknami drzewnymi. Płyty mają idealnie gładką powierzchnię, na której nie osadza się pył i inne zanieczyszczenia powietrza, są one również odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, dzięki czemu zachowują swój kolor przez wiele lat.
Sq5DDtee6C2EYtgpSIMoFomC5FRfSv35pgUwT2oomifwlTRThTq9HPZxZEWY_onyx-3.jpg
Urozmaiceniem ciemnych brył są kolorowe drzwi wejściowe, które pełnią funkcję identyfikacji wizualnej – każdemu budynkowi przypisana jest inna ich barwa. Monotonię jednakowych elewacji przełamują również duże przeszklenia tylnych elewacji, otwierające wnętrza na otoczenie. Do parteru każdego budynku przylegają również „przedłużacze” wnętrz, umiejscowione symetrycznie po obu stronach budynków prostopadłościany, pokryte jasnym tynkiem i przeszklone na przestrzał. Domy wyposażone są w tarasy z ocynkowanej stali ze szklanymi balustradami. Stal i szkło pojawiają się również w schodach wejściowych i daszkach nad drzwiami frontowymi. Ramy okien i drzwi oraz nadświetle wiatrołapów wykonane są z aluminium. Te „zimne” materiały podkreślają nowoczesny, technologiczny charakter budynków. Przełamują go z kolei niewielkie, przydomowe ogródki, korespondujące z otaczającą osiedle zielenią.
uLJHvo4vjwnhBMdgDM5VcTQvW7LaMMoHwU8lLK007krkVGIm35YmgtoQsBGc_onyx-4.jpg
Wnętrza domów podzielone są na strefę dzienną – parter i nocną – piętro. Na parterze znajduje się duży, jasny salon z aneksem kuchennym i jadalnią, toaleta i wiatrołap. Piętro mieści dwie sypialnie i łazienkę. Z salonu wychodzi się na taras, umieszczony na tyłach domu i wyposażony w sterowane pilotem markizy. Podstawowym założeniem inwestora i projektantów było stworzenie nowego, a przez to atrakcyjnego, modelu zabudowy mieszkaniowej. Jak zgodnie podkreślają, „Zaułek Onyx” jest ekskluzywną enklawą nowoczesnych domów dla niebanalnych i ceniących odważny design ludzi. Elementem tej elitarności ma być zapewne także zamknięcie osiedla. Zostało ono otoczone wapiennym murem i ogrodzeniem z drewna egzotycznego, a przy bramie i furtce umieszczono tzw. „kasety rozmówcze”, połączone z domami. Osiedle na Woli Justowskiej nie uniknęło więc ogrodzenia.
dPKZ9wA34pEk4knT4ZSZ2O1O8VY0DUrWXjGERXnJfCjnDotEEB33cAI3hyFC_onyx-5.jpg
vQiPrA04Knr4Mj78TWcHGHC1IQnMaCqZEwpNkzUaznDa9Y2aDHKE187fDARm_onyx-6.jpg
cdf3w7lPPZAhQP8VUiReooa2UuxL49NpIRNq8c5NOte4JQNvqIOlmoXCNRkx_onyx-7.jpg
VYS6nwlPSL0zbw8FF7QpBxeJZNQOPIcHVkmF7gSIKzvpqkAOnDFJPfvMNjyu_onyx-8.jpg
AqgEwljTp72jhHUUovLGSbrorcohqP56Ri5SOpRdmzPOrVlCy0VQtTXeAOcZ_onyx-10.jpg
wOWhAz0zqBlBlHsKVVIfbbDb2Ait0H9Q9HQLLAWN2DC0jEzNQGIwMoNT5wrI_onyx-11.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera