Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zakupy w cegle

 

Czas czytania: ~3 min


W3UCAJcyicRC2TWk18WtKUIbXvhTtM9P561GIXND66JdKA6X8FGvcb9UyL8f_focus-park-6.jpg
Często jedynym sposobem uratowania XIX-wiecznych pofabrycznych zabudowań przed dewastacją lub wyburzeniem jest zaadaptowanie ich na centra handlowe. Oczywiście, przeważnie zachowuje się tylko objęte ścisłą ochroną konserwatorską fragmenty tych kompleksów, pozostałe zrównując z ziemią – można się więc spierać, czy takie inwestycje są dobrym rozwiązaniem, czy po prostu mniejszym złem.
Uo35BCKU6noghCNyUWuSla846aK39jFspjzmNr6GD9w1Q8GuwyFXXkcd8f10_focus-park-5.jpg
Bez wątpienia jednak są znakiem naszych czasów, w których zakupy stały się najpopularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a galerie handlowe rosną jak grzyby po deszczu. Opisaliśmy już centrum handlowe Alfa w Białymstoku, które powstało w obiektach dawnej fabryki włókienniczej Beckera. A jak z podobną inwestycją poradzono sobie w Bydgoszczy?
svYBWrL6AGTr2z57qv0KjdMswyeKKHETOiuQMUlbukibK2jeltSfpbdx7Wdy_focus-park-4.jpg
Otwarte w kwietniu 2008 r. centrum handlowe Focus Park powstało w dawnych zabudowaniach Zakładów Mięsnych Byd Meat przy ul. Jagiellońskiej, których historia sięga 1890 r. Zabytkowe budynki w centrum miasta nie były dla firmy dobrym miejscem – niemożliwa była rozbudowa zakładu, a także przystosowanie go do wymogów unijnych. By wybudować nową, w pełni nowoczesną przetwórnię pod Bydgoszczą, władze zakładu zdecydowały się sprzedać starą siedzibę. Jej lokalizacja w była idealnym miejscem dla galerii handlowej, kompleks pofabrycznej zabudowy kupiła więc firma Parkridge Retail Poland z myślą o przekształceniu jej na mall. Firma ta jest polską filią brytyjskiej spółki Parkridge, która nie po raz pierwszy zajęła się adaptacją zespołu zabytkowej, pofabrycznej zabudowy. Jej najbardziej znaną inwestycją jest przekształcenie doków w Brighton na apartamentowce oraz obiekty handlowe i rozrywkowe. W Polsce, oprócz dawnej przetwórni w Bydgoszczy, kupiła także – z tym samym przeznaczeniem – stary obiekt Polskiej Wełny w Zielonej Górze. Pierwszą galerię handlową w naszym kraju – Focus Park Rybnik – zbudowała na miejscu XIX-wiecznego Browaru. Została ona ukończona w 2007 r.
v81B2Rk65mfsIq0ZXyyOvs4cxfSe4mUBvaXKqpjCOBaJl7Jv1IgC7vBuPCw1_focus-park-2.JPG
Autorem projektu bydgoskiego centrum handlowego jest firma MOFO Architekci. Większość budynków dawnej przetwórni została wyburzona. Zachowano jedynie te, które wpisane były do rejestru zabytków, czyli cztery kamienice od strony ul. Jagiellońskiej, stanowiące front założenia. Zgodnie z wymogami konserwatorskimi, zostały one odrestaurowane i włączone w nową zabudowę. Znajdują się w nich restauracje, kluby muzyczne, kawiarnie i bary. Odrestaurowana została również kuta brama z początku XX wieku, ocalało też 70-letnie pnącze – glicynia chińska – żywy pomnik miasta. Za zabytkowymi obiektami, w miejscu dawnych hal pokrytych blachą, znalazł się nowy budynek, mieszczący zasadniczą część galerii handlowej. Pomiędzy nim a starą zabudową powstał odizolowany od ulicznego ruchu wewnętrzny ciąg komunikacyjny z trawnikiem, ławkami i fontanną.
9gb0lQn9vFxC9wqFrhZJP8ODgHPf2A0DOArA06zaSrGIRDHUECINlmmjtZG2_focus-park-1.JPG
Jak w przypadku innych tego typu inwestycji, na elewacjach zabytkowych budynków zachowano czerwoną cegłę i, by nadać całości spójny wyraz, zastosowano ją również w nowych częściach założenia zachowujących tę samą linię zabudowy. Cegła pojawiła się też na fragmentach elewacji budynku galerii handlowej, którego forma nie odbiega od standardu tego typu obiektów. Front założenia jest jego najciekawszą i najbardziej urozmaiconą pod względem architektonicznym częścią. Ukształtowanie pozostałych elewacji jest próbą nawiązania do sąsiedniej zabudowy – wschodnia ma prostą, horyzontalną kompozycję, związaną z sąsiedztwem arterii komunikacyjnej, czyli ul. Ogińskiego, zachodnia i północna zaś – wertykalną, wynikającą z sąsiedztwa bazyliki przy ul. Sieńki.
1IeWx3c7Ug6KnSVnY7NX0iiVU9fyBgOC5wP1OuV8snVQ08NT7DnwZBY1jGjR_focus-bydgoszcz.jpg
Cały obiekt ma powierzchnię 93 tysięcy m², co daje mu miejsce w czołówce największych galerii handlowych w regionie. Znajduje się w nim multipleks z 13 kinami, 140 sklepów, supermarket, klub fitness oraz trzypoziomowy parking na 1200 samochodów. Wnętrza Focus Parku ozdobione są grafikami autorstwa Rafała Olbińskiego. Z budową galerii handlowej związany był również remont ulic Jagiellońskiej, Ogińskiego, Piotrowskiego i Sieńki na jej odcinku.

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera