Na okrągło nad ulicą - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Na okrągło nad ulicą

 

Czas czytania: ~3 min


md02LQ168LpEtWQsPnLL2LIvL0LG2eH3IwTsmjdaxDMjQAn8RbSQc4TzutRn_kladka-rzeszow-13.jpg

Skrzyżowanie Alei Piłsudskiego z ulicą Grunwaldzką w Rzeszowie jest jednym z najbardziej ruchliwych w całym regionie. Położone w centrum miasta, w pobliżu dworców PKP i PKS, niedaleko centrum handlowego i ważnych urzędów jest codziennie pokonywane przez dziesiątki tysięcy ludzi i samochodów. Pomysł pudowy okrągłej kładki ponad krzyżującymi się jezdniami miał wiec przede wszystkim na celu usprawnienie komunikacji w tym miejscu, poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Jednak w mieście, które niczym szczególnym się nie wyróżnia, przy okazji postanowiono zbudować „ikonę”, coś, o co odróżni tę kładkę od wszystkich innych.

UKnbFqBMHHf8oDGBTEjxAG8tbgc3OHfgwG7r8AR8z8u1u8kKpF3zlya5OXt2_kladka-rzeszow-2.jpg

Kładka opiera się na stalowych, wypełnionych betonem podporach. 57 takich ustawionych skośnie słupów dźwiga schody i pochylnie, kolejne 24 wspiera konstrukcję samej kładki. Okrągły podest dla pieszych ma średnicę 39m i unosi się 5,5m nad ziemią. Dzięki nietypowemu kształtowi na kładkę można się dostać z czterech rogów skrzyżowania, a wejściu służą cztery ciągi schodów, pochylnie i dwie windy.

qwPBiRhXg4AfJAlskVD8hR4B2yErZBBO7g79LUtaUDbYUyfe7wjLzPE0Ie0i_kladka-rzeszow-23.jpg

„Rzeszowska kładka będzie wyjątkowa w skali całego kraju, nie tylko ze względu na kształt - okrągły ustrój nośny i skośne podpory - ale również ze względu na wyposażenie: specjalnie gięte i hartowane szkło, obudowane szyby windowe, iluminację świetlną całego obiektu i wreszcie afrykańskie drewno, z którego zostanie wykonana nawierzchnia” – mówił tuż przed rozpoczęciem budowy Kamil Simka, Dyrektor Oddziału Budownictwa Drogowo-Mostowego Skanska w Rzeszowie.

hfpRyGBzymlJdKlV3vPk7BlpbiKSfV1UAig2dvSU4YJ1SXU5v6SzD1eKRAEo_kladka-rzeszow-1.jpg

Poza nietypowym kształtem, kładce nadano wyraz nowoczesny: szkło i stal dominują w jej konstrukcji, ale całość „ociepla” drewno, jakim wyłożono posadzkę. To afrykańskie deski azobe bongossi, bardzo wytrzymałe i odporne (zarówno na różnice temperatur, jak i grzyby, insekty czy kwasy).

X2TXycZboYWPKkmJAqAp592EkvUtdSPywIO9zbDQbfRxMBEGfYBuDWGPOtvV_kladka-rzeszow-11.jpg

Projektanci mówią, że inspiracją dla pomysłu był kształt miejskiego placu – rynku. Wskazują na jej estetyczne walory oraz ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Mieszkańcy Rzeszowa przed zbliżającą się zimą obawiają się o to, czy kładka, schody i pochylnie będą wystarczająco dobrze odśnieżane, czy nie będzie tam ślisko; inni uważają, że koszt inwestycji był zbyt duży (ponad 15mln zł) i że okrągły kształt wydłuża znacznie drogę pieszego z jednego końca skrzyżowania na drugi. Są jednak i tacy, którzy lubią nową kładkę i uważają, że dodaje ona uroku miastu.

vmKDPUopnjyKz0MmoOyZ2P48DusjGeTh6NmDW0DQAaSYhvr1scDPBKkllWtl_kladka-rzeszow-21.jpg

Budowla została otwarta zaledwie kilkanaście dni temu – aby w pełni móc ocenić jej funkcjonalność, trzeba poczekać, zobaczyć jak sprawdzi się na co dzień, także w czasie mrozów i opadów śniegu.

Kładka piesza
Lokalizacja: Rzeszów, ul. Piłsudskiego/Grunwaldzka
Inwestor: Gmina Miasto Rzeszów - Miejski Zarząd Dróg i Zieleni w Rzeszowie
Projektanci: MWM Architekci, PROMOST Consulting
Wykonawca: Skanska SA
Projekt: 2009-2010
Realizacja: 2012
Ilustracje: mwmarchitekci.pl, skanska.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera