Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ceglana szkoła

 

Czas czytania: ~3 min


yWwtLTr0IzrDIcDw3ljtt72NtjeAXbSgsI3b5lZUL513AHdJSdcx72ObZj25_szkola-kobialka02.jpg

Warszawska dzielnica Białołęka nie cieszy się dobrą opinią: to wielkie osiedle-sypialnia, zbudowane na pustkowiu na obrzeżach Warszawy w ciągu zaledwie kilkunastu lat. Początkowo składało się właściwie tylko z bloków – brakowało pozostałej infrastruktury: sklepów, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej. Dziś ta sytuacja nieco się poprawiła, ale nadal mieszkańcy tej dzielnicy mają ogromne kłopoty z w miarę szybkim dojazdem do centrum miasta czy załatwieniem wszystkich spraw w pobliżu domu.  O wiele więcej szczęścia ma ta położona na północy miasta dzielnica do szkół – szczególnie jeśli patrzeć na ich architekturę. W 2005 roku przy ul. Van Gogha powstał gmach gimnazjum i liceum, zaprojektowany przez Tomasza Koniora i wielokrotnie nagradzany (zaliczony m.in. do grona „Ikon Polskiej Architektury”). Teraz do pierwszej polskiej edycji słynnej Brick Awards nominowano kolejną szkołę z tej dzielnicy – zespół szkół nr 43 z ulicy Kobiałki. W skład zespołu wchodzi podstawówka oraz gimnazjum, szkoła posiada też osobną halę sportową.

rjtjQwHMJi2EfBETcNWvzcgNOAsZ9dOOoQ39oFdi1BgaszBo4wNb0EQUstkp_szkola-kobialka01.jpg

Projekt architektoniczny szkoły powstał w pracowni Decorum Architekci. projektanci do wykończenia elewacji gmachów sięgnęli po cegłę licową, bo – jak mówi Zbigniew Tomaszczyk, członek zespołu projektującego – to materiał kojarzący się z tradycją budowania, trwałością i solidnością. Poza tym cegła wszystkim kojarzy się dobrze, to materiał przyjazny, ciepły – doskonale nadający się dla architektury, użytkowanej przez dzieci i młodzież.

wwp7MiRFtCcyucKY8gnvzep2ISsQJz0Hb6NxAE7W2X78ULYwkUgURGdYde1U_szkola-kobialka03.jpg

Do trzykondygnacyjnego gmachu z salami lekcyjnymi dostawiono salę gimnastyczną, która nie jest ceglana: jej szare elewacje pomalowano w duże, zielone liście klonu oraz obsadzono bluszczem. Takie potraktowanie ścian ma tu być sygnałem, że gmach wzniesiono w poszanowaniu środowiska i z zastosowaniem wielu ekologicznych rozwiązań.

Hx0u3bKKFE76FnDd6Qdbbqz9wspH9lPWsNwKFXMFw25dXKeTPbbTt7VOqB9d_szkola-kobialka05.jpg
k6GmBwSWJAcvUT6G67lovkCjT8Pj1NsNF4lubC94GwhVGy1A3kCydShEqpX1_szkola-kobialka06.jpg

Ceglana bryła szkoły ma lekko podcięty parter, co nadaje jej lekkości; jedną w elewacji ukształtowano też na wzór – jak to opisują architekci – kilku wysuniętych z półki książek. Tworzy ją kilka uskokowo odsuniętych od lica ściany segmentów.

IuzFbDk9kFU4q549EGUcbXPzu7cmZQnrYIiBmrTW2JC9ZRj36AHwphdbBYV5_szkola-kobialka07.jpg
q6LH7f0eNDS8tVsS5qHU22aVtdh1zU47Cu7HTN3iSWt3qwcALIhVyUSLD3Gi_szkola-kobialka08.jpg

W szkolnych wnętrzach pojawia się kolor, nie są one jednak infantylne. Architekci sięgnęli tu po kojarzące się z nauką symbole: w pobliżu wejścia wiszą kolorowe lampy w kształcie otwartych książek; na posadzkach pojawiają się litery z greckiego alfabetu; jeden z żyrandoli przypomina łańcuch DNA.

0klyAYtT7oHgHEHrvTOTIYOLkDM12hdCsEDTyjxRx4e6HLZ0zF7zBfonPyDd_szkola-kobialka09.jpg
r6EiQmd03CxqMSmgUZ4chbCQHoJ0DKlNZmpNcVXnTfuG22wHKwTJUcComPgA_szkola-kobialka10.jpg

Szkoła zaprojektowana jest niezwykle starannie – zadbano tu nie tylko o wygodę i bezpieczeństwo uczniów, ale też o szczegóły, które stanowią dekorację, które podnoszą jakość przestrzeni, uzupełniają jej estetykę. W końcu pobyt w szkole ma ogromne znaczenie dla kształtowania się gustów młodych ludzi.

U79gPv5SzOjkS8opm02gknWLCQcLHa7UES8Ebx7hdrCsi47dib1XWWIyAbW5_szkola-kobialka11.jpg

Zespół Szkół Nr 43
Lokalizacja: Warszawa – Białołęka, ul. Kobiałka
Inwestor: Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy
Projektanci: Decorum Architekci: Zbigniew Tomaszczyk, Irena Lipiec; współpraca: Paweł Majewski, Joanna Mrozowska, Grażyna Lewandowska, Krzysztof Ziółkowski; projekt konstrukcji: Witold Rybiński
Powierzchnia: 6000 m2
Projekt: 2009
Realizacja: 2011
Koszt inwestycji: 12 mln zł
Foto: Hanna Długosz, decorum.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Miejski dom z ażurami
Miejski dom z ażurami

Zespół pracowni Kropka Studio podjął się zaprojektowania domu jednorodzinnego na obrzeżach Krakowa. ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera